Nije gotovo. Banožić napao Milanovića zbog oklopnih vozila američke vojske: 'Za razliku od njega...'

Banožić je Milanoviću kontrirao nakon tvrdnje novinara da imaju isto mišljenje oko američkih oklopnih vozila

FOTO: SCREENSHOT N1

Zatišja u sukobu Pantovčak Banski dvori ipak neće biti iako je premijer Andrej Plenković u Sarajevu stao u obranu predsjednika Zorana Milanovića i njegovih izjava oko genocida u Srebrenici. Novu rundu s Milanovićem otvorio je ministar obrane Mario Banožić. Nakon što je u petak predsjednikove savjetnike pozvao da mu “konačno propišu terapiju”, a u subotu Milanoviću poručio da se ne da impresionirati uz fotografiju kako zaneseno gleda u kobasice, Banožić je danas u Splitu Milanoviću kontrirao oko nabavke američkih oklopnih vozila Bradley.

Banožić je u Splitu sudjelovao na svečanom obilježavanju 30. godišnjice osnutka 72. bojne Vojne policije te se pritom osvrnuo na američku ponudu Bradleyja, čiju nabavu zagovara Milanović. “Bradley je izvrsno vozilo koje treba biti uvedeno u sastav Hrvatske vojske, prije svega s ostvarivanjem cilja borbene sposobnosti srednje pješačke brigade. Siguran sam da ćemo taj cilj i ostvariti. To vozilo zahtijeva posebna ulaganja što je bila tema sastanaka Odbora za obranu, ali i na sastancima s američkim veleposlanstvom”, rekao je Banožić, prenosi Dalmatinski portal.

Na tvrdnju novinara kako on i Milanović oko toga imaju isto mišljenje, Banožić je naglasio kako postoji razlika između njegovog i predsjednikovog stava. “Ja ne zastupam Bradleyje već borbeno vozilo pješaštva koje će se pokazati kao najbolje za Republiku Hrvatsku. To je bitan detalj u kojem se razlikujemo. Kada govorimo o nastupima gospodina Milanovića, on o sebi najbolje govori svojim postupcima i svojim riječima i tu će moja rečenica završiti”, poručio je.

‘Milanović govori neistine’

Banožić je ponovno komentirao i Milanovićevu kritiku da su francuski borbeni zrakoplovi Rafale poskupljeli za 200 milijuna eura. “To što je izrečeno su neistine koje sam već demantirao. U samoj odluci Vlade vidljivo je da avioni koštaju 999 milijuna i 63 tisuće eura i to je ono što smo potpisali s francuskim tvrtkama. Na to kroz odluku Vlade imamo i iznos od 1,1 milijardu kuna koja jasno govori o čemu je riječ, a to je PDV koji plaćamo na nove proizvode i usluge”, ustvrdio je Banožić.

“Govorimo o jednom dijelu indeksacija cijena koja su klauzula svakog ugovora koji se odnosi na jedno ovako dugačko razdoblje koje jasno projicira na osnovu kojih pokazatelja je moguće doći do povećanja cijene, bilo o stopama inflacije ili drugoj promjeni koja se događa na tržištu, što redovno imamo u svim ugovorima”, dodao je Banožić. Pojasnio je kako se treći iznos od 215 milijuna kuna odnosi na infrastrukturu potrebnu za nove borbene zrakoplove – hangare, objekte za simulator i putovanja tehničara i pilota u Francusku na obuku.

“Ti troškovi ne mogu biti dio ugovora i iskazani su u prijedlogu proračuna, pa ne znam kako može netko tumačiti da će netko nešto maznuti”, poručio je Banožić. Na pitanje hoće li javno objaviti ugovore, odgovorio je da neće “iz obzira prema partnerima”.