Nijemci izgradili prvi terminal za LNG, pristao prvi tanker s količinom plina za 50.000 kućanstva u godini

Dolazak tankera 'Maria Energy' popraćen je prosvjedima zaštitnika okoliša

German special police force members arrive as the Floating Storage Regasification Unit (FSRU) ship "Hoegh Esperanza" docks at the Liquefied Natural Gas (LNG) terminal at the port of Wilhelmshaven, northern Germany, December 15, 2022. - Germany is set to receive its first floating gas terminal, as the country looks to replace Russian supplies it previously received via pipeline. The "Hoegh Esperanza" will dock at the northern port of Wilhelmshaven and is loaded with an initial shipment of liquefied natural gas (LNG). The platform that will connect the unit to the onshore gas network was built at breakneck speed in a matter of months and will be inaugurated by Chancellor Olaf Scholz on December 17. (Photo by FABIAN BIMMER / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Tanker s ukapljenim plinom pristao je u utorak na novoizgrađeni njemački terminal za ukapljeni plin (LNG) u Wilhelmshavenu, po prvi put od puštanja tog terminala u pogon sredinom prosinca. “U Wilhelmshaven je pristao tanker ‘Maria Energy’ s oko 170.000 kubičnih metara ukapljenog plina iz SAD-a. Radi se o količini koja je dovoljna za godišnje potrebe preko 50.000 njemačkih domaćinstava”, priopćila je energetska kompanija Uniper koje upravlja novoizgrađenim LNG terminalom.

Terminal u Wilhelmshavenu je prvi njemački terminal za ukapljeni plin a njegova gradnja je započela na proljeće nakon što je postalo jasno da Njemačka, nakon napada Rusije na Ukrajinu, dugoročno ne može računati s dostavom zemnog plina preko plinovoda iz Rusije. Uz terminal u Wilhelmshavenu trenutno se radi na dovršavanju još tri LNG terminala a oni u Brunsbüttelu i Lubminu bi trebali biti otvoreni sljedećih mjeseci.

Prilikom otvaranja LNG terminala u Wilhelmshavenu sredinom prosinca, njemački kancelar Olaf Scholz pohvalio je brzo dovršavanje terminala koji bi trebao pomoći u prevladavanju energetske krize zbog izostanka ruskog plina. Njemačka je u međuvremenu dogovorila isporuke veće količine ukapljenog plina iz SAD-a, Kanade, Norveške i Katara.

Prosvjedovali zaštitnici okoliša

Dolazak tankera “Maria Energy” popraćen je prosvjedima zaštitnika okoliša koji kritiziraju ustrajanje na fosilnim izvorima energije. Oni također kritiziraju činjenicu da se kod plina uvezenog iz SAD-a radi i o plinu dobivenog spornom fracking metodom.

“Činjenica da Njemačka danas po prvi put direktno uvozi fracking plin iz SAD-a nije razlog za slavlje nego povijesni udarac za zaštitu okoliša i klime”, priopćila je organizacija Njemačka zaštita okoliša.

Tanker “Maria Energy” su na posljednjoj dionici ispred luke u Wilhelmshavenu pratila policijska plovila zbog straha od nasilnih prosvjeda i blokada zaštitnika okoliša. Njemačka mrežna agencija je u utorak objavila kako su spremnici za plin u Njemačkoj popunjeni 90 posto.