Njemačka veleposlanica istaknula je da izbjeglice nisu samo njihov problem (iako, dodaje, zemlja ostaje otvorena)

Migranti ne znaju da je Luksemburg bogat pa stoga ne idu tamo

Refugee (R) with child on his arm waits for a special train at the railway station in Freilassing, near the Austrian-German border, southern Germany, on September 15, 2015, after changing from an express train coming from Hungary and Austria. Around 2,000 migrants have crossed into the southern state of Bavaria since Germany announced its policy U-turn on September 13, 2015, federal police said on September 15, albeit at a slower pace than in recent weeks.  AFP PHOTO / CHRISTOF STACHE
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Njemačka veleposlanica u Ljubljani Elisabeth Prinz izjavila je da su njemačke mjere pojačane kontrole granica privremeno rješenje, ali da ta zemlja ne može primiti sve izbjeglice koji bi u nju htjeli, iako prema migrantima i izbjeglicama i dalje ostaje otvorena.

“Države na vanjskim granicama Schengena ne možemo pustiti same, ali isto tako ne može se praktično sve izbjeglice poslati u Njemačku i reći da je to sada njemački problem”, rekla je njemačka veleposlanica u razgovoru za portal slovenskog Telekoma o aktualnoj kriznoj situaciji s izbjeglicama u regiji.

Dodala je da pola azilanata u Njemačku dolazi s Balkana i da je potrebno bolje osvješćivanje migranata o tome gdje imaju prilike za život.

Kao primjer navela je slučaj jednog grada u Luksemburgu koji je želio prihvatiti migrante iz Njemačke, ali oni tamo nisu htjeli jer ne znaju da je Luksemburg bogat.

Moramo svi zajedno pomoći

“Ako želimo sačuvati otvorene granice i razumjeti se međusobno kao zajednica, moramo svi zajedno pomoći te razmisliti o tome kako će nam to uspjeti”, rekla je Prinz.

Prema njenim riječima, postoji inicijativa za promjenom imigracijske politike, ali treba praviti razliku između politike azila, koja se odnosi na ugrožene izbjeglice i migracijske politike, koja obuhvaća ostale migrante, jer su to dvije različite teme.

Njemačka stoji iza svojih europskih vrijednosti i sretni smo što je većina naših državljana srdačno prihvatila izbjeglice, ali je u Siriji u bijegu polovica stanovništva i treba još više napora i sredstava da se pomogne onima koji su u izbjegličkim kampovima u zemljama koje okružuju Siriju, dodala je.