Njemačke službe kažu da po kriminalu prednjače migranti iz Srbije, Kosova i Makedonije (a ne izbjeglice iz Sirije)

Dolaskom izbjeglica u Njemačku nije zabilježen porast kriminala

Migrants and refugees disembark from a government-chartered ferry at the Greek port of Piraeus, about 12 kilometres (7 miles) from central Athens, on October 25, 2015. An unprecedented 670,000 people mainly fleeing conflict in Syria, Iraq and Afghanistan have flooded into Europe so far this year, in the biggest movement of its kind since World War II.  AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINIS
FOTO: AFP

Dolaskom velikog broja izbjeglica u Njemačkoj nije se povećala stopa kriminala ali se po kriminalu ističu izbjeglice iz zemalja poput Srbije, Kosova i Makedonije, proizlazi iz analize Saveznog ureda za suzbijanje kriminala (BKA) objavljene u petak.

“Brojke koje nam stoje na raspolaganju pokazuju da izbjeglice jednako često čine kaznena djela kao i ostatak stanovništva”, rekao je ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere. Objasnio je da dolaskom izbjeglica u Njemačku nije zabilježen natproporcionalni porast kaznenih djela.

Većina izbjeglica u Njemačkoj traži utočište i mir

“Najveća većina u Njemačkoj traži utočište i mir i ne bavi se kriminalom”, rekao je de Maiziere. No, istaknuo je da se to ne odnosi na izbjeglice iz određenih zemalja. “Natprosječno su u počinjanju kaznenih djela zastupljeni podnositelji zahtjeva za azilom iz zemalja poput Srbije, Kosova i Makedonije”, rekao je De Maiziere dodavši kako se na prvom mjestu nalaze kaznena djela poput krađa. Istodobno je broj počinitelja koji dolaze iz Sirije i Iraka “ispodproporcionalan”.

Podnositelji zahtjeva za azilom iz ovih zemalja bi ubuduće trebali, s obzirom da su sve zemlje tzv. zapadnog Balkana proglašene zemljama sigurnog porijekla, nakon stupanja na snagu novih zakonskih mjera biti protjerivani po skraćenom postupku.

Ministar de Maiziere je objasnio da su BKA i ministarstvo unutarnjih poslova izišlo s ovim statistikama ne bi li demantirali glasine po kojima se izbjeglice u velikoj mjeri ponašaju kriminalno. “Kako ekstremisti ne bi širili glasine i poluistine, mi moramo u javnost izići s činjenicama”, objasnio je ministar unutarnjih poslova.