Njemački konzervativci misle da bi azilante s Balkana odmah trebalo poslati natrag

Dolaze zbog posla i boljeg životnog standarda, no šanse za dobivanje azila su minimalne

Refugees queue up in front of a medical truck in the yard of the "State Office of Health and Social Affairs" in Berlin's Moabit district on July 31, 2015. Since the start of the year, the total number of asylum-seekers -- not just from war-torn Syria, but also from Kosovo, Albania and other countries -- taken in by Germany is close to 180,000. AFP PHOTO / TOBIAS SCHWARZ
FOTO: AFP

Konzervativni njemački zastupnici zatražili su u nedjelju nove mjere kako bi se ljude s Balkana odvratilo od traženja azila u Njemačkoj, najjačem europskom gospodarstvu koje muku muči s rekordnim brojem izbjeglica.

Većina ih bježi od rata i siromaštva na Bliskom istoku i u Africi, ali od 180.000 izbjeglica koje su u Njemačku stigle u prvoj polovici godine, oko 70.000 ih je s Balkana.

Šanse za azil su minimalne

Brojni dolaze zbog posla i boljeg životnog standarda, no šanse za dobivanje azila su minimalne. Oko 0,1 posto tražitelja azila s Balkana uspjelo je u tom naumu u prvoj polovici 2015., objavilo je ministarstvo za migracije i izbjeglice.

Očekuje se da će se broj tražitelja azila ove godine udvostručiti na 400.000, s 200.000 godine iz 2014., a administracija ulaže goleme napore da procesuira sve zahtjeve.

Volker Kauder, visoki dužnosnik Kršćansko-demokratske unije (CDU) kancelarke Angele Merkel, rekao je da bi osobe s Balkana bez izgleda za azil trebalo odmah vratiti.

‘Treba ih sve poslati natrag za mjesec dana’

“Tko god dođe s Kosova, trebalo bi ga vratiti nazad u roku od mjesec dana”, izjavio je Kauder listu Die Welt.

Manfred Weber, čelnik Europske narodne stranke (EPP) desnog centra i član Kršćansko-socijalne unije, smatra da bi trebalo razmisliti o ponovnom uvođenju viza za građane Kosova i Srbije.

“To je jedna od opcija u ovoj situaciji”, rekao je Weber u intervjuu njemačkom radiju.

Sve više ljudi s Kosova traži azil u Njemačkoj otkako im je zbog blažeg režima putovanja lakše stići u EU preko Srbije.

U prvih šest mjeseci primljeno je 29.000 zahtjeva Kosovara za azilom, što ih čini drugom najbrojnijom skupinom nakon Sirijaca, u odnosu na 2000 u istom razdoblju lani, objavilo je ministarstvo.

Thomas Strobl, visoki dužnosnik CDU-a, smatra da bi Njemačka trebala smanjiti financijsku pomoć tražiteljima azila kako ih to ne bi još više motiviralo.

List Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung piše da je vlada odlučila ranije održati summit o azilantima, pomičući termin s listopada ili studenog na 9. rujna.

Na dnevnom redu summita je proširenje liste zemalja koje se smatraju sigurnima na Kosovo, Crnu Goru i Albaniju, što znači da njihovi građani više ne bi mogli tražiti azil u Njemačkoj.