Nobelovac Paul Krugman o pobjedi Trumpa: Za ekonomiju, i sve drugo, ono strašno se upravo dogodilo

Krugman je napisao depresivan komentar za The New York Times

US Republican presidential nominee Donald Trump addresses a campaign rally at Atlantic Aviation in Moon Township, Pennsylvania on November 6, 2016. / AFP PHOTO / MANDEL NGAN
FOTO: AFP

Nobelovac i ekonomist Paul Krugman, kolumnist The New York Timesa, u izbornoj noći napisao je kratak komentar o tome što se može očekivati nakon pobjede Donalda Trumpa. Prenosimo ga u cijelosti.


“Sada stvarno izgleda da je Trump predsjednik, a tržišta su se strmoglavila. Kada bismo mogli očekivati da će se oporaviti?

Iskreno, sada mi baš i nije stalo do toga, iako je to moja specijalnost. Ovo je tolika katastrofa za Ameriku i svijet, da su ekonomske posljedice na donjem dijelu moje liste prioriteta. Ipak, mislim da ljudi žele odgovor; ako je pitanje kada će se tržišta oporaviti, prvi odgovor je – nikada.

Pod bilo kojim okolnostima, staviti neodgovornog, neukog čovjeka kojega savjetuju pogrešni ljudi, na čelu nacije s najvažnijim svjetskim gospodarstvom su vrlo loše vijesti. Ono što je posebno loše u ovom trenutku je što je veći dio svijeta još uvijek nestabilan, osam godina nakon velike financijske krize.

Globalna recesija, bez kraja na vidiku

Istina je da smo dodavanjem radnih mjesta krenuli prilično dobrim ritmom, sasvim smo blizu pune zaposlenosti. Ali, OK smo samo zahvaljujući ekstremno niskim kamatnim stopama. Nije to ništa loše samo po sebi, ali što ako se nešto loše dogodi i gospodarstvo zatreba poticaj? Fed i njihove kolege u inozemstvu u osnovi imaju vrlo malo prostora za daljnje smanjenje kamatnih stopa i stoga je vrlo mala vjerojatnost reagiranja na takve nuspojave.

I sada dolazi majka svih štetnih utjecaja – što sa sobom donosi režim kojega karakterizira neznanje ekonomske politike i neprijateljsko raspoloženje prema svakom nastojanju da se nešto napravi po tom pitanju. Učinkovita fiskalna podrška za Fed? Nema šanse. U stvari, možete se kladiti da će Fed izgubiti svoju nezavisnost.

Dakle, vrlo vjerojatno gledamo prema globalnoj recesiji, bez kraja na vidiku. Pretpostavljam da bismo trebali biti sretni nekako. No, za ekonomiju, kao i za sve drugo, ono strašno se upravo dogodilo.”