Nova afera: Vrhunske sportašice progovorile o seksualnom zlostavljanju, neke su ga trpjele još kao djevojčice

Za silovanja, i druge vidove zlostavljanja optužile su svoje trenere i drugo osoblje iz timova u kojima su bile

FOTO: Screenshot/YouTube/Euronews

Dok Hrvatsku potresaju skandali vezani uz slučajeve silovanja i seksualnog zlostavljanja mladih glumica, u posljednja tri dana Grčku i Južnu Koreju iz temelja su uzdrmale optužbe njihovih vrhunskih sportašica koje su otkrile da su, dok su se aktivno natjecale, bile žrtve seksualnog uznemiravanja i nasilja svojih trenera i sportskih rukovoditelja.

Prva je o tomu u Ateni progovorila Sofia Bekatorou, dvostruka olimpijska prvakinja u jedrenju, četverostruka svjetska prvakinja i dvostruka prvakinja u svojoj jedriličarskoj klasi 470. Bekatorou je sudjelovala na Olimpijskim igrama u Sydneyu, Ateni, Pekingu i Rio de Janeiru 2016. gdje je na ceremoniji otvaranja nosila grčku zastavu.

Potaknula i druge da progovore

“Silovao me visoki sportski dužnosnik, moćan čovjek, bila sam ponižena i bilo me je strah o tomu javno govoriti bojeći se da bi time mogla uništiti svoju sportsku karijeru. Prije dvadesetak godina nismo imali psihologa, nisam imala s kim razgovarati, a još sam manje mogla priznati roditeljima jer bi mi sigurno zabranili daljnje bavljenje sportom “, ispričala je na konferenciji za medije danas 43-godišnja majka dvoje djece.

Otkrila je da ju je prije 20 godina, tijekom priprema za Olimpijske igre u Sydneyu, silovao potpredsjednik Jedriličarske federacije Aristidis Adamopoulos. Državno tužiteljstvo odmah je pokrenulo preliminarnu istragu, a Adamopoulos je smijenjen s funkcije potpredsjednika Saveza te izbačen iz vladajuće stranke Nova demokracija. Dramatična ispovijed Sofije Bekatorou odmah je potaknula i druge grčke sportašice da progovore o seksualnom zlostavljanju, o mentalnom i fizičkom teroru kojem su bile podvrgnute.

Pohvale za hrabrost

Među prvima se oglasila bivša grčka prvakinja u jedrenju, Marina Psychogyiou, koja je objavila da ju je ranih devedesetih godina seksualno uznemiravao jedan grčki sportski dužnosnik. Osvajačica srebrne medalje u skoku u vis na Olimpijskim igrama u Atlanti Niki Bakogianni, također je otkrila da ju je prije dva desetljeća seksualno maltretirao jedan visoki sportski dužnosnik. Jedna plivačica ispričala je pak kako su je neki članovi medicinskog tima seksualno vrijeđali, tražili od nje da skine kupaće kostime te zahtijevali da im dopusti da je diraju.

Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis odmah je javno pohvalio hrabrost Sofie Bekatorou: “Sofia je hrabro prekinula lanac straha i šutnje, pokazujući put kako stigma krivnje prelazi sa žrtve na počinitelja.” Grčka predsjednica Katerina Sakellaropoulou, prva žena predsjednica, pozvala je Bekatoroua u predsjedničku palaču da joj zahvali na hrabrosti.

Trener kriv za seksualne napade

Gotovo istodobno, u petak, bivši trener reprezentacije Južne Koreje u brzom klizanju Cho Jae-beom proglašen je u Seulu krivim za seksualne napade na južnokorejsku prvakinju Shim Suk-hee uoči Olimpijskih igara 2018. Trener je priznao samo verbalno i fizičko zlostavljanje, no dvostruka olimpijska prvakinja u brzom klizanju na kratkim stazama optužila ga je da ju je više puta silovao kad je imala 17. godina.

Ubrzo se javilo još najmanje pet vrhunskih južnokorejskih klizačica koje su prijavile svoje trenere za seksualno zlostavljanje. One, međutim, nisu otkrili njihova imena zbog zabrinutosti od osvete, a njima su se pridružile brojne natjecateljice u judu, taekwondou, nogometu i hrvanju. I one su optužile svoje trenere za seksualno uznemiravanje ili napade.

Zlostavljanje od sedme godine

Shim Suk-hee prvo je podnijela prijavu policiji da ju je trener tukao od sedme godine, a jednom joj je čak slomio prste palicom za hokej na ledu. Potom je u prosincu 2018. optužila Choa za seksualne napade koji su počeli 2014. Zbog fizičkih napada na sportašice trener Cho Jae-beom osuđen je na desetomjesečnu zatvorsku kaznu, no sada ga očekuje puno stroža kazna za silovanje.

Zbog svega toga južnokorejska komisija za ljudska prava odlučila intervjuirati tisuće odraslih i djece sportaša o kulturi zlostavljanja u sportu. Stručnjaci su suglasni da je nasilno postupanje prema sportašicama već dugo problem u elitnim sportovima Južne Koreje, kojima pretežno upravljaju muškarci. Tvrde da se fizičko i seksualno nasilje u južnokorejskom sportu ne događa slučajno jer kultura koja medalje i druge nagrade stavlja iznad svega ostalog, potiče nasilno ponašanje, a takvo je nasilje usko povezano sa seksualnim napadima.

Veliki skandal u SAD-u

Ni druge zemlje nisu imune na seksualno zlostavljanje sportašica. U jednom francuskom istraživanju otkriveno je kako seksualni napadi nisu iznimka jer mlade sportašice puno vremena svakodnevno provode uglavnom u muškom okruženju, s muškarcima koji su u najvećem broju njihovi treneri, fizioterapeuti, liječnici, sportski dužnosnici… Zbog toga su sportašice često na udaru seksualnih predatora jer s njima provode najviše vremena: treninzi se mogu protezati kasno navečer, treneri djecu često voze kući, a tu su i dani i noći provedeni na putovanjima i u hotelima na gostovanjima.

Ipak najveći skandal sa seksualnim zlostavljanjem dogodio se u SAD kad je čak 368 sportašica otkrilo da su gotovo dva desetljeća, počevši od kasnih 1990-ih, bile seksualno zlostavljane od strane trenera i osoblja koje radi na gimnastičkim programima širom zemlje. Čak stotinjak djevojčica koje su se bavile gimnastikom, od kojih je dio bio i članicama američke reprezentacije, prijavilo je za zlostavljanje dugogodišnjeg liječnika reprezentacije SAD-a u gimnastici Larryja Nassara.

Sve su ga one optužile da ih je seksualno maltretirao pod izgovorom pružanja medicinske pomoći. Zbog toga je Nassar 2017. najprije osuđen na 60 godina zatvora, a potom siječnju 2018. dobio je još dodatnih 40 do 175 godina zatvora, zbog silovanja, posjedovanja i dijeljenja dječje pornografije.

Tragedija francuske prvakinje u klizanju

Iako je bivša francuska ministrica sporta Laura Flessel izjavila krajem 2017., da u francuskom sportu nema seksualnog zlostavljanja, ubrzo se, krajem 2019., pokazalo da to nije točno. Deseterostruka državna prvakinja u klizanju Sarah Abitbol, optužila je svog bivšeg trenera Gillesa Beyera da ju je silovao početkom 90-ih, kada je imala 15 godina.

O tomu je napisala knjigu Kraj Omerte, kodeks šutnje, u kojoj je detaljno opisala maltretiranja kojima je bila izvrgnuta. Objasnila je kako je nakon prestanka karijere optužbe spomenula tadašnjem ministru sporta Jean-Francoisu Lamouru, koji joj je navodno odgovorio: “Da, imamo dosje o njemu, ali zatvorit ćemo oči. “ Ministar se poslije neuvjerljivo izvlačio govoreći da se takvog razgovora ne sjeća.

Zbog silovanja 18 godina zatvora

Abitbol je također napisala kako se više puta požalila na ponašanje svog trenera i drugim sportskim dužnosnicima, ali je uvijek “bila suočena s organiziranom šutnjom.” Dodala je: “U osnovi, svi su mi rekli isto. Uzmi lijekove i šuti! Poslušala sam. Uzela sam lijekove i zašutjela.” Odmah potom sportski dnevnik L’Equipe objavio je poduži izvještaj o seksualnom zlostavljanju u klizanju, plivanju i tenisu. Tužitelji su otvorili istrage po navodima Abitbol i drugih sportašica, a među prvima je stradao teniski trener Andrewa Geddesa kojega je sud osudio na 18 godina zatvora zbog silovanja četvero maloljetnih sportašica.

“Sportašice često strahuju za svoju karijeru”, objasnila je svoju šutnju Abitbol te dodala: “Neki vas čak uvjeravaju da je podnošenje takvih zlostavljanja nužan korak na putu do osvajanja olimpijskog zlata te da su to svi prošli. Roditelji nekih sportašica žele da njihovu djecu vježbaju treneri koji ih mogu pretvoriti u prvake, a za postizanje tog cilja spremni su podnijeti da se prema njihov djeci bude grub. To stvara kontekst u kojem utjecaj trenera može lako prerasti u nešto zlokobno,” zaključila je u knjizi Abitbol.

Priznanje trenera

Nakon prvotnih upozorenja Gilles Beyer ipak je nastavio karijeru kao direktor francuske momčadi i nacionalni izbornik. Prema L’Equipeu, on je, nakon pritužbi roditelja, bio predmetom dviju istraga početkom 2000-ih. Nakon druge istrage ministarstvo sporta raskinulo mu je ugovor, ali je nastavio trenirati te je ostao blizak klizačkom savezu, zbog čega je predsjednik Didier Gailhaguet kasnije morao dati ostavku.

Na kraju je Beyer pod pritiskom javnosti priznao da je imao “intimne” i “neprikladne” odnose s Abidol te da mu je zbog toga “iskreno žao.”
Bolji poznavatelji sporta u Francuskoj otkrića koja potresaju klizački savez opisali su “samo kao vrh ledenog brijega,” napominjući da se slične stvari događaju i u drugim sportovima.

Čudovište iz Rusije

U jednom istraživanju pronađeno je 77 slučajeva “velikih disfunkcija” u 28 različitih sportova. Pri tomu je seksualnom zlostavljanju bilo izloženo najmanje 276 djevojčica, od kojih je većina bila mlađa od 15 godina. Prema otkrićima tvrtke Disclose, u 77 posto slučajeva počinitelji seksualnog zlostavljanja, dok je trajala sudska istraga, mogli su nastaviti svoj posao, a ako im je bilo presuđeno prebačeni su na drugo radno mjesto.

Ni Rusija nije lišena sličnih afera. Krajem 2017. Tatjana Gucu, ruska gimnastičarka rumunjskog podrijetla, osvajačica pet zlatnih olimpijskih i europskih medalja optužila je svog bivšeg trenera Vitalija Ščerba da ju je silovao 1991. u Stuttgartu kad je imala samo 15 godina. Kazala je kako je njen trener bio čudovište koje ju je držalo u zatvoru i zbog kojeg se toliko godina bojala progovoriti o torturi kojoj je bila podvrgnuta.