Nova analiza o pranju novca i financiranju terorizma u svijetu otkrila dobre vijesti za Hrvatsku

Hrvatska se nalazi na dobrom 140. mjestu među 152 zemlje

16.03.2011. Drava, Varazdin -  Antiteroristicka jedinica MUP-a Republike Hrvatske, uoci proslave 20 godisnjice osnutka specijalne jedinice policije PU Varazdinske Roda, izveli su pokaznu vjezbu
Photo: Marko Jurinec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatska nije “plodno tlo” za pranje novca i financiranje terorizma. Nalazi se na “dobrom” 140. mjestu među 152 zemlje, po opasnosti od rizika za ove ilegalne financijske transakcije.

Proizlazi to iz izvješća Međunarodnog centra za povrat sredstava (International Centre for Asset Recovery) koji se nalazi u Institutu u Baselu i već četvrtu godinu za redom izdaje ovakva izvješća utemeljena na posebnom indeksu (Anti-Money Laundering – AML).

Njime se ocjenjuje opasnost od pranja novca i financiranja terorizma u svakoj od 152 zemlje što su obuhvaćene izvješćem. U njemu su analizirani standardi financijskog sektora i transparentnost javne vlasti.

Ove godine po prvi su puta ukalkulirane i procjenje Financial Action Task Forcea (FATF), tijela koje daje i preporuke za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma.

basel
Redosljed svih zemalja prema rizičnosti od pranja novca i financiranja terorizma

Analiziraju se javno dostupni podaci, 14 indikatora, među kojima su regulativa, stupanj korupcije, financijski standardi, političke objave i vladavina prava. Sve to ulazi u ukupnu procjenu rizika.

Budući da nema konkretnih financijskih pokazatelja, ovaj indeks ne mjeri stvarno pranje novca ili količinu ilegalnih sredstava koja kolaju zemljom, već donosi razinu rizika što bi mogao biti iskorišten za pranje novca ili za financiranje terorista.

AML indeks rangira zemlje na osnovu ukupnog rezultata, te odnosi podatke koji mogu biti korisni za daljnje koparativne analize. Cilj ovog izvješća nije usporedba zemalja međusobno već davanje cjelovitog stanja rizičnosti određene zemlje kako bi se na osnovu toga moglo krenuti u promjene, napominje se u izvješću.

Među deset najrizičnijih zemalja nalaze se Iran (indeks 8.59), Afghanistan (8.48), Tajikistan (8.26), Gvineja Bisao (8.15), Mali (7.97), Kambodža (7.93), Mozambik (7.90), Uganda (7.86), Svaziland (7.85) i Burma (7.78).

Na začelju se nalaze Slovenija (3.41), Estonija (3.19) i Finska (2.53).

Hrvatska je dobila indeks 4.13 i pri samom je dnu ljestvice, što znači da je procjenjeno kako je u našoj zemlji mala opasnost od pranja novca i financiranja terorizma. Lani smo na istoj ljestvici imali 4.15 bodova što pak znači da je ostvaren mali napredak.