Nova kriza u Hrvatskom generalskom zboru, udrugu napustio niz članova. Rojs rezigniran: 'Ostali su samo Mesićevi kadrovi'

Iz HGZ-a su istupili Miljenko Galić, Mile Budiša, Marjan Bakšić, Marijan Biškić te Ante Jelavić

FOTO: PIXSELL

Iz Hrvatskog generalskog zbora, krovne generalske udruge, istupio je niz članova. Slobodna Dalmacija tako doznaje da je zbog novih sukoba među hrvatskim generalima istupio Miljenko Galić, general-bojnik u mirovini, Mile Budiša, umirovljeni brigadir, Marjan Bakšić, nekadašnji zapovjednik Vojne policije, Marijan Biškić, brigadni general u mirovini, te general Ante Jelavić.

Galić je e-mailom objasnio zašto je istupio. “Poštovani, zbog niza loših događanja i odluka vodstva udruge već duže vrijeme smatram da ne mogu biti član HGZ-a. Stoga tražim da se moje ime izbriše iz popisa članova HGZ-a”, piše Galić.

Umirovljeni brigadir Budiša u svom je e-mailu naveo da se “iz kojekakvih razloga više ne smatra članom”, te je zatražio da ga se iz članstva briše 1. veljače.

Galića zasmetalo izbacivanje Rojsa

Galić je za Slobodnu rekao da ga je najviše zasmetalo izbacivanje Ljube Ćesića Rojsa, kao i način na koji je to učinjeno. Podsjećamo, Rojs je izbačen u lipnju prošle godine na sjednici koja je trajala svega 14 minuta, jer je, obrazložili su tada, “svojim ponovljenim neutemeljenim izjavama u javnosti prouzročio teške posljedice po ugled i interes udruge”.

“Odluku o Rojsovu izbacivanju donio je Upravni odbor HGZ-a, koji to nikako nije smio učiniti, jer je njega za zamjenika izabrala Skupština, i to najvećim brojem glasova, i ona ga je jedina mogla razriješiti”, kaže Galić, koji dodaje da je bilo “puno” takvih odluka za vrijeme predsjednika Marinka Krešića.

“Daleko je to od načina na koji je HGZ vodio Pavao Miljavac, koji je vagao svaku riječ i potez. To se izgubilo i ja se tamo više ne vidim”, rekao je Galić.

Budiša: ‘Mučno za gledati i slušati’

Budiša je kazao kako mu je “sve to bilo mučno za gledati i slušati, počevši od toga tko je kupio diplomu pa nadalje”. “Je li možda svećenici, koji se također svađaju međusobno, to rade u javnom prostoru ili šporko rublje čuvaju iza vrata?”, pitao se Budiša.

“Znate, ja sam položio 54 ispita i kada sam prvi puta pao na kolokviju iz matematike, od tuge sam se napio. Ili, kada mi je vraćena prijavnica iz ispita brodogradnje, od šoka sam dobio proljev! A mnogi tamo u HGZ-u po diplomu idu taksijem. Nije samo predsjednik, ima ih još. Jednom riječju – gadljivo”, rekao je Budiša za Slobodnu.

Osipanje započelo još 2018. godine

Osipanje HGZ-a počelo je još 2018. godine, kada je otišao Željko Sačić, nakon što je vodstvo HGZ-a predvođeno Miljavcem imalo sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem. Tada se odlučilo da neće sudjelovati u vukovarskom prosvjedu koji je organizirao gradonačelnik Ivan Penava zbog neprocesuiranja srpskih ratnih zločina.

Nedugo nakon Sačića, u veljači iduće godine, HGZ napuštaju Ivan Tolj, Ivan Kapular i Mile Ćuk, koje je zasmetala dodjela Medalje Grada Zagreba Budimiru Lončaru, kao i izostanak adekvatne reakcije suboraca na taj čin.

Marinko Krešić je preuzeo kontrolu nad HGZ-om 2022. godine, nakon čega su uslijedili najveći potresi među članstvom. Tenzije su kulminirale pred Uskrs te godine, kada su generali Ljubo Ćesić Rojs, Ivan Čermak, Pavao Miljavac, Ante Gotovina, Davor Domazet Lošo, Branimir Glavaš i Luka Džanko, zatražili od predsjednika Zorana Milanovića pomilovanje za osuđene udbaše Josipa Perkovića i Zdravka Mustaća. Svoj potpis inicijalno je dao i Krešić, koji ga je naknadno povukao.

Protivili se druženju s Merdanom

Jednaka reakcija uslijedila je i kada je Krešić uoči prošlogodišnjeg Dana državnosti s nekoliko suradnika otišao na druženje s izaslanstvom bošnjačke Udruge generala BIH, koja se održavala u prostorijama zagrebačkog Islamskog centra.

Najveći trn u oku im je bio general Džemal Merdan, koji je početkom devedesetih kao časnik JNA sudjelovao u agresiji na Hrvatsku. Kasnije je kao pripadnih Armije BiH vodio postrojbe koje su počinile zločine nad Hrvatima u BiH.

Tada je najnezadovoljniji bio Ćesić Rojs, koji je nekoć blisko surađivao s Krešićem – posebice u doba ministra Gojka Šuška. Rojs je tada, nezadovoljan zbog svog izbacivanja iz HGZ-a, pokrenuo upravni spor, koji još uvijek nije okončan. Tada je počeo i s teškim prozivkama Krešića, za kojeg tvrdi da ima lažiranu diplomu.

Rojs: ‘Ostali su samo Mesićevi kadrovi’

Potkraj siječnja ove godine Krešić je sazvao Skupštinu HGZ-a, na kojoj je progurao odluku kojom se ukida dužnost zamjenika predsjednika udruge. Istovremeno je i smanjio kvorum potreban za donošenje odluka.

Rojs tvrdi da je to učinjeno samo da bi se njega riješilo, te da je sve nelegalno. “Imate slučaj generala Mladena Mikolčevića, koji je u isto vrijeme kada se održavala Skupina bio na pogrebu generala Brune Zorice Zulua, a u odlukama stoji da je nazočio i glasovao. Ako meni ne vjerujete, imate sliku Mikolčevića, ministra Tome Medveda, generala Ante Gotovine i mene na pogrebu”, kaže Rojs.

“Ili situacija bivšeg poslovnog tajnika, koji je spremao hranu dok je trajalo glasovanje, a također piše da je glasao. Vi sada u Zboru imate situaciju da su otišli ili su izbačeni svi ratni zapovjednici, a da vladaju kadrovi koje je unaprijedio Stipe Mesić. Da stvar bude gora, riješili su se i Ante Rose, prvog generala zbora u RH, i to dok je čovjek teško bolestan i liječi se u Francuskoj. Isto su, valjda, zbog neplaćanja članarine prošli Đuro Matuzović i Milodrag Demo“, zaključio je Rojs. Krešić na zahtjev za komentar nije odgovorio.