Nova ludost iz Sjeverne Koreje. Policija mahnito traži žene koje se zovu kao Ju-ae, prisilit će ih da promjene imena

Žene koje se zovu Ju-ae imaju sedam dana da promijene ime

FOTO: Pyongyang Times

Policija u Sjevernoj Koreji grozničavo traži žene koje se zovu Ju-ae te ih prisiljava da u roku od sedam dana promjene ime. Razlog: zovu se isto kao kćer diktatora Kim Jong-una koju je on nedavno predstavio kao svoju nasljednicu. Policijske vlasti dobile su nalog “da se eliminira korištenje tog imena za sve ženske osobe u Sjevernoj Koreji.” Istodobno je, dakako, propisano da niti jedna novorođena djevojčica više ne može dobiti ime Ju-ae. Cilj je da u zemlji postoji samo jedna Ju-ae kako bi se točno znalo koga narod mora obožavati.

Radio Free Asia, koji je prvi objavio tu vijest, tvrdi da mu je više izvora potvrdilo najnoviju akciju sjevernokorejskih vlasti. Jedan izvor naveo je da je “Odjel za sigurnost Chongjua, pokrajine Sjeverni Pyongan, 8. veljače pozvao sve žene koje su registrirane pod imenom Ju-ae i naredio im da promijene svoja imena.” Drugi izvor potvrdio je da je istu naredbu izdao Odjel za sigurnost Pyongsonga, grada u provinciji Južni Pyongan.

Ništa novo za Sjevernokoreance

Takva ludost međutim nije nikakva novost za sirote žitelje Sjeverne Koreje. Kao dio nastojanja režima da potakne javnost na maksimalnu pokornost i poštovanje svojih vođa, Sjeverna Koreja zabranjuje ljudima koristiti imena njihovih vođa.

Ta praksa datira još iz doba utemeljitelja režima Kim Il-sunga, djeda sadašnjeg vladara, koji je ljudima zabranio da se zovu kao on. Kad je njegov sin Kim Jong-il naslijedio oca, svi koji su nosili to ime morali su ga promijeniti. Nakon što jer preuzeo vlast Kim Jong-un otišao je korak dalje: zabranio je ženama da se zovu Sol-ju, jer je to ime njegove žene.

Vojni časnici oduševljeno pozdravili Kimovu kćer

Kim Ju-ae, 10-godišnja djevojčica, srednje dijete Kim Jong-una, prvi puta se u javnosti pojavila kad je pratila oca u razgledavanju lansirnih rampi za interkontinentalne rakete potkraj prošle godine. Potom je s njim bila na banketu u povodu proslave 70-te obljetnice Sjevernokorejske vojske gdje su je oduševljeno pozdravili najviši vojni časnici.

Oni su se s velikim poštovanjem i poniznošću fotografirali s njom. Tada su je službeni mediji prvi puta predstavili kao “cijenjenu kćer” voljenog vođe. Taj je naziv nakon smrti oca Kim Jong-ila nosio sam Kim Jong-un dok i službeno nije proglašen vođom Sjeverne Koreje 2011.

Prije toga državni mediji utrkivali su se tko će joj se više dodvoriti pa su je titulirali kao “voljenu kćer,” “dragocjenu”, “najvoljeniju” “plemenitu” ili “preslatku.” Nijedan sjevernokorejski dužnosnik nikada do sada nije bio tako predstavljen javnosti. Sve je to međutim bio samo uvod kako bi se nju na kraju proglasilo “cijenjenom kćeri” i tako je se službeno predstavilo kao nasljednicu.