Kim doveo kćer (11) na vojni tulum, dao joj titulu kakvu dosad nitko u Sj. Koreji nije imao. Analitičari: 'Bit će diktatorica'

Posebno je zamijećena titula kojom je Kimova kćer prozvana u medijima

FOTO: Pyongyangtimes

Sjevernokorejski diktator Kim Jong-un praktički je u srijedu službeno predstavio svoju kćer Kim Ju-ae kao nasljednicu na banketu na kojem se slavila 75. godišnjica osnivanja oružanih snaga zemlje. Do takvog su zaključka politički analitičari došli ne samo zbog toga što su se najviši vojni dužnosnici s velikim poštovanjem i poniznošću fotografirali s njom, nego i zbog toga što su je službeni mediji prvi puta titulirali kao “cijenjenu kćer” voljenog vođe. Taj je naziv nakon smrti oca Kim Jong-ila nosio sam Kim Jong-un dok i službeno nije proglašen vođom Sjeverne Koreje 2011.

Od kad se prvi puta krajem prošle godine pojavila u pratnji oca dok je razgledavala lansirne rampe i balističke rakete na njima, sjevernokorejski mediji nazivali su 11-godišnju Kim Ju-ae isprva kao “voljenu kćer”, potom kao “dragocjenu” da bi ubrzo dobila još višu titulu, “najvoljenija”. Nijedan sjevernokorejski dužnosnik nikada do sada nije bio tako tituliran. Sve je to međutim bio samo uvod kako bi se nju na kraju proglasilo “cijenjenom kćeri.”

Bitna gradacija u tituliranju

Cheong Seong-chang, viši analitičar za Sjevernu Koreju na Sejong institutu južnokorejske vlade zaključio je kako takva gradacija u tituliranju više ne ostavlja nikakve dvojbe. “Više nema ni malo sumnje tko je sljedeći u liniji nasljeđivanja. U zemlji u kojoj se svaka fotografija i poruka u medijima pozorno koreografira i strogo provjerava, slike koje prikazuju Kim Ju-ae u sredini, između oca i majke, očito signaliziraju da ona nije tek jedno od njegove djece.”

Dan prije, službena sjevernokorejska agencija KCNA objavila je da je mala Kim Ju-ae, zajedno s ocem i majkom Ri Sol-ju, posjetila glavni stožer vojske Sjeverne Koreje. Na fotografijama i video snimkama vidi se kako Kim Ju-ae drži oca za ruku dok se on obraća generalima.

Zamijećeno je također da Kim Yo-jong, sestra sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una, za koju su mnogi smatrali da bi mogla biti njegova nasljednica, nije ušla u njihovoj pratnji na banket. Ni kasnije im se nije pridružila već je sjedila za jednim udaljenim stolom. To pak jasno pokazuje da je pala u drugi plan u odnosu na kćer Kim Jong-una. Politički analitičari u Južnoj Koreji suglasni su da pratnjom svoje kćeri na više susreta s generalima i vojnicima Kim Jong-un šalje jasnu poruku kako je odlučan nastaviti razvoj svog programa nuklearnog oružja u budućnosti.

Pokazani moćni balistički projektili

Na paradi u Pjongjangu prvi puta su javno predstavljene interkontinentalne balističke rakete dugog dometa Hwasong 17 za koje je rečeno da su imaju „maksimalne mogućnosti nuklearnog napada.“ Službena državna agencija izvijestila je da se kolona projektila Hwasong 17 „kotrljala trgom demonstrirajući revolucionarni razvoj vojne moći režima i njegovu maksimalnu sposobnost nuklearnog napada.“

Hwasong-17 bio je postavljen na transporter s 18 kotača. U prosincu prošle godine Pjongjang je objavio da je uspješno proveden test raketnog motora „velikog potiska na kruto gorivo“ koji je omogućio razvoj „strateškog oružja novog tipa“. Na paradi su se također pojavile kolone taktičkih projektila i krstarećih projektila dugog dometa. Predstavljene su i „taktičke nuklearne jedinice“ kojih je cilj odvraćanja od rata i protuudara.“

Spominjao i interkontinentalne balističke projektile

“Za jačanje i razvoj naših oružanih snaga, udvostručimo svoje napore i učinimo više za prosperitetni razvoj socijalističke domovine”, rekao je Kim Jong-un u govoru tijekom banketa. Prošli mjesec Kim Jong-un pozvao je na “eksponencijalno povećanje” broja nuklearnih bojevih glava te razvoj još snažnijih interkontinentalnih balističkih projektila koji mogu dosegnuti teritorij SAD-a.

S obzirom na to da je Pjongjang dovršio pripreme za prvo testiranje nuklearne bombe od 2017. godine, a da Seul i Washington najavljuju brojne i moćne zajedničke vojne vježbe, nema sumnje da će ova godina biti daleko opasnija po mir na Korejskom poluotoku od svih prethodnih.