Nova studija otkrila je mikroplastiku i u 'čistom zraku' na udaljenoj postaji u francuskim Pirenejima

Riječ je o takozvanoj "čistoj postaji“ jer lokalna klima i okoliš na nju imaju tek ograničen utjecaj

In this August 4, 2017, image courtesy of the Alfred Wegener Institute, scientists from the  institute use the helicopter from the icebreaker research vessel Polarstern to collect snow samples in the Arctic. - Minute microplastic particles have been detected in the Arctic and the Alps, carried by the wind and later washed out in the snow, according to a study that called for urgent research to assess the health risks of inhalation. Every year, several million tonnes of plastic litter course through rivers and out to the oceans, where they are gradually broken down into smaller fragments through the motion of waves and the ultraviolet light of the Sun. The new study, conducted by scientists at Germany's Alfred Wegener Institute and Switzerland's Institute for Snow and Avalanche Research, found that microplastic particles can be transported tremendous distances through the atmosphere. (Photo by Kajetan Deja / Alfred-Wegener-Institut, Helmhol / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Kajetan Deja / Alfred-Wegener-Institut, Helmhol" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Od Mount Everesta do Marijanske brazde, mikroplastiku pronalazimo posvuda, čak i visoko u Zemljinoj troposferi, gdje zbog brzine vjetra može prevaliti goleme udaljenosti, pokazala je studija. Mikroplastiku čine sićušni djelići ambalaže, odjeće, vozila i drugih stvari manji od pet milimetara, a dosad su pronađeni na zemlji, u vodi i u zraku.

Znanstvenici s Francuskoga nacionalnog istraživačkog instituta CNRS proučavali su uzorke zraka s nadmorske visine od 2,877 metara u opservatoriju Pic du Midi u francuskim Pirenejima. Riječ je o takozvanoj “čistoj postaji“ jer lokalna klima i okoliš na nju imaju tek ograničen utjecaj.

Znanstvenici su ondje svakog tjedna testirali 10.000 kubičnih metara zraka u razdoblju od lipnja do listopada 2017. godine i pronašli mikroplastiku u svim uzorcima. Koristeći meteorološke podatke, izračunali su putanju zračnih masa iz svakog uzorka i otkrili da potječu čak iz Sjeverne Afrike i Sjeverne Amerike.

Izvori mikroplastike i u Sredozemnom moru

Glavni autor studije Steve Allen s kanadskog sveučilišta Dalhousie rekao je da su čestice mogle prijeći tolike udaljenosti zbog velikih visina. “Jednom kad uđu u troposferu, to je poput superbrze autoceste“, rekao je.

Izvori mikroplastike pronađeni su i u Sredozemnom moru i Atlantskom oceanu. “Morski izvor je najzanimljiviji“, rekao je Allen i dodao: “Ako se plastika iz oceana vine tako visoko u zrak, više se neće spuštati”. “Samo se kreće uokolo u beskonačnom ciklusu“, objasnio je.

Problem rješavanja plastičnog otpada

Premda količina mikroplastike pronađena u uzorcima u opservatoriju Pic du Midi ne predstavlja zdravstveni rizik, koautorica studije Deonie Allen napominje da su čestice dovoljno malene da ih ljudi mogu udahnuti. Dodala je da bi njihova prisutnost u području za koje se smatralo da je zaštićeno i daleko od izvora onečišćenja trebala potaknuti na razmišljanje.

Steve Allen je kazao kako njihovo istraživanje pokazuje da je rješavanje problema plastičnog otpada tako da ga se pošalje u inozemstvo manjkava strategija. “Vratit će vam se“, rekao je.