Nova uhićenja u Zagrebu: pala je bivša gradska savjetnica, sinu je legalizirala nepostojeću zgradu u elitnom kvartu

USKOK je istragu otvorio na osnovu prijave Policijske uprave zagrebačke

FOTO: Filip Kos/PIXSELL

USKOK je otvorio istragu protiv nekadašnje upravne savjetnica za graditeljstvo u Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet Grada Zagreba koja je svom sinu legalizirala zgradu iako nije za nju imao građevinsku dozvolu.

Riječ je, kako neslužbeno doznajemo, o Ljiljani Družina Čupić koja je imala ovlasti u Gradu Zagrebu rješavati upravne predmete, odnosno izdavati rješenja o izvedenom stanju prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Takvo jedno, utvrđeno je sada, sredila je i svom sinu, Igoru Čupiću, građevinskom poduzetniku koji je, sumnja se, na Maksimiru izgradio zgradu bez građevinske dozvole. Sve se to događalo između 2015. i 2017. godine, no tek sada je otvoren postupak te su 68-godišnja bivša savjetnica iz Grada Zagreba, njezin sin i njihov suradnik uhićeni.

Kako je lažirana dokumentacija?

Kako bi mogao legalizirati stambeno-poslovnu zgradu koja još nije bila ni dovršena, Čupiću je trebalo arhitektonsko rješenje o izvedenom stanju. Taj dokument ne može se dobiti ako objekt nije izgrađen, no sve mu je, kako stoji u kaznenoj prijavi na osnovu koje je otvorena istraga, izradio Mario Gojsilović.

Napravio je ovaj dokument iako za to uopće nije imao ovlasti, te je, sumnja USKOK, u njemu lažno naveo da se na katastarskoj čestici nalazi dovršena stambeno-poslovna zgrada koja se sastoji od sedam stambenih jedinica i dva poslovna prostora građevinske površine 556,31 metara kvadratnih. Zatim je zatražio od ovlaštenog arhitekta i direktora firme da mu tu arhitektonsku snimku i potpiše, što je ovaj i učinio.

Mama sinu izdala potrebno rješenje

Savjetnica Družina Čupić je na zahtjev Marija Gojsilovića donijela rješenje o izvedenom stanju za objekt u sinovom vlasništvu. USKOK i policija tvrde da je to napravila iako je bila svjesna da stambeno-poslovna zgrada čija se legalizacija traži još nije izgrađena i stoga nije vidljiva na digitalnoj ortofoto karti Državne geodetske uprave. No, na osnovi lažne dokumentacije ipak ju je legalizirala.

Utvrđeno je da je u rješenju navela da je nepostojeća zgrada izgrađena i dovršena te da su ispunjeni uvjeti za njeno ozakonjenje. Na taj je način, zaključuju istražitelji, pribavila investitoru i vlasnicima nekretnine korist u vidu isprave kojom se ozakonjuje nezakonito izgrađena zgrada.

“U sklopu kriminalističkog istraživanja temeljem naloga Županijskog suda u Zagrebu provedene su pretrage osoba, vozila, stanova i poslovnih prostora osumnjičenih na području Policijske uprave zagrebačke i Policijske uprave virovitičko-podravske”, potvrđeno je iz Policijske uprave zagrebačke.