Brutalne optužbe: 'Hrvatski policajci su pretukli dijete koje je pobjeglo od genocida u Mjanmaru, vratili ga u BiH'

Dijete je prijavilo Hrvatsku UN-ovom Odboru za prava djece

23.03.2021., Maljevac - Reportaza iz Maljevca i opcine Cetingrad gdje je migrantska ruta kojom prelaze migranti iz BIH u Republiku Hrvatsku.
Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Dijete izbjeglica prijavilo je Hrvatsku i Sloveniju za višestruko kršenje Konvencije o pravima djeteta UN-ovom Odboru za prava djece, jer ga je, kako tvrdi Europski centar za ustavna i ljudska prava (ECCHR), koji predstavlja maloljetno dijete, granična policija više puta nasilno protjerivala. Navode da je dijete, koje predstavljaju samo s inicijalima U.F. i ne identificirajući spol, pripadnik naroda Rohingya – etničke skupine iz Mjanmara nad kojima tamošnje vlasti, kako ih optužuje međunarodna zajednica, vrše genocid.

ECCHR ne navodi koliko dijete ima godina te samo ističu da je s osam godina razdvojeno od obitelji nakon što je vojska napala njegovo selo. Nisu naveli kada, ni gdje je do tog napada došlo. U nastavku ističu kako je nekoliko godina maloljetno dijete tražilo zaštitu te da je godinu dana proveo u BiH, od 2020. do 2021., spavajući u šumama i napuštenim zgradama.

Tvrde da je tijekom boravka u BiH, dijete pet puta nasilno protjerano iz Hrvatske te da je u Sloveniji bilo dio tzv. “lančanog” pushbacka, odnosno protjerivanja u BiH. Humanitarci optužuju hrvatsku policiju da je u više navrata pretukla maloljetno dijete, spalila mu stvari i zaplijenila cipele prije nego što su ga protjerali. Međunarodna mreža za prava djeteta (CIRN) navodi da je dijete svoje tvrdnje potkrijepilo digitalnim dokazima.

‘Kao da sam od prljavštine’

“Službenici su se prema nama ponašali kao da misle da smo napravljeni od prljavštine”, izjavilo je dijete, prenosi ECCHR, koji ističe da su ovo prve prijave ovakve vrste UN-ovom Odboru za prava djeteta protiv Hrvatske i Slovenije.

U prijavi su konstatirali da je ponašanjem hrvatske granične policije protiv U.F. prekršena zabrana mučenja i drugog okrutnog, nehumanog i ponižavajućeg ponašanja prema djeci. Tvrde da obje države, prema nacionalnim, europskim i međunarodnim zakonima, moraju djelovati u najboljem interesu djeteta i da granična policija mora prioritizirati identificiranje djetetove dobi.

“Umjesto toga Slovenija i Hrvatska su zanemarile dob djeteta – bilo da su je netočno unijele ili nisu ni pitale za nju. Dijete ni u jednom trenutku nije moglo zatražiti azil”, navodi CIRN u priopćenju. Zaključuju da dokazi koje ima U.F. pokazuju jasan obrazac protjerivanja iz Hrvatske.