Novi detalji u suludoj borbi države i posrnulog kralja pršuta za golemi hotel na autocesti Zagreb-Split

Donesena je nepravomoćna presuda prema kojoj zdanje 'Velebitska kraljica' u blizini tunela Sveti Rok pripada državi

Teško da itko može ostati ravnodušan na pogled na Jadran s prozora hotela Velebitska kraljica. Pogled s mjesta koje se nalazi kraj tunela Sveti Rok, uz autocestu Zagreb-Dubrovnik, gdje se spajaju kontinentalna i primorska Hrvatska, gdje se isprepliće burna domaća povijest, razni kulturni utjecaji i prirodna blaga. Istovremeno, iza zidova tog hotela ispisuje se nevjerojatno složen sudski spor goleme vrijednosti čiji su akteri država Hrvatska, njezina tvrtka Hrvatske autoceste (HAC), te čovjek kojeg su nekoć zvali “kraljem pršuta”, poduzetnik Mladen Nekić.

Naime, i Nekić i država polažu pravo na Velebitsku kraljicu, a tek nedavno Općinski sud u Zadru donio je nepravomoćnu presudu u korist Republike Hrvatske. Sud kaže da Nekić mora državi predati hotel u roku od 15 dana. On još ima nekoliko dana da uloži žalbu ukoliko ne želi na to pristati.

Ugovor o zakupu na 30 godina

Ova slojevita priča započela je još 2006. kada je Nekićeva tvrtka Mataš-M.N. sklopila ugovor s Hrvatskim autocestama o korištenju cestovnog zemljišta. Jednostavnije rečeno, radilo se o odmorištu kraj tunela Sveti Rok. Tamo je niknuo hotel Velebitska kraljica iz kojeg puca onaj divan pogled s početka teksta. Naknadno će Nekić svu imovinu iz tvrtke Mataš-M.N. prebaciti u drugu svoju firmu Jasen d.o.o., koja je na osnovu dodatka ugovora nastavila koristiti državnu zemlju uz autocestu. Prema izvješću stečajnog upravitelja tvrtke Mataš-M.N. sumnja se da to prebacivanje hotela s jedne firme na drugu nije bilo zakonito.

No, i nova Nekićeva firma zapala je u probleme. Još 2010. potonula je prema stečaju, a 2012. je i prestala postojati, odnosno izbrisana je iz sudskog registra. Unatoč poslovnom krahu Nekić je zadržao velebnu nekretninu, Velebitsku kraljicu.

Ubrzo će se utvrditi da Nekić godinama nije plaćao mjesečnu naknadu za korištenje odmorišta zbog čega je ostao dužan državi.

Hotel Velebitska kraljica na odmorištu Marune Zeljko Mrsic/PIXSELL

Ovrha zbog duga državnoj tvrtki

Inače, koncesiju je dobio na 30 godina, no kako mu je firma prestala postojati nije više mogao vrijediti ni ugovor. Prema informacijama iz HAC-a mjesečna naknada iznosila je oko 32 tisuće kuna, no zbog duga je tvrtka Jasen d.o.o. na kraju završila pod ovrhom.

Iz podataka iz stečajnog postupka proizlazi da je još 2017. Jasen d.o.o. imao ukupno dugovanja od 7,6 milijuna kuna. Od toga je oko 2,6 milijuna kuna bio dužan Poreznoj upravi, a još pet milijuna kuna HAC-u. Kako bi se naplatila, država je Nekiću trebala oduzeti hotel s odmorišta, no on je to odbio mirno učiniti. Tvrdio je da to može napraviti samo stečajni upravitelj koji sada odgovara za stečajnu masu tvrtke Jasen.

Vrijedna imovina na odmorištu

Kako do mirnog rješenja nije došlo, početkom 2019. ova je afera završila na sudu. Tijekom procesa vještaci su analizirali Nekićeve nekretnine na odmorištu kod Svetog Roka. Utvrdili su da se tamo doista još uvijek nalazi hotel u kojem ima i nešto opreme. Tu su i spremišta, gospodarske zgrade, dvorište… Sve to, prema ugovoru s HAC-om, Nekić je nakon isteka roka za korištenje državne parcele trebao predati HAC-u koji bi pak Nekiću trebao isplatiti građevinsku vrijednost objekta.

Kada su predstavnici HAC-a došli 4. lipnja 2017. na preuzimanje objekta, Nekić im nije htio dati ključeve, a kako je navedeno, nije želio potpisati ni zapisnik o tom pokušaju preuzimanja.

Još je jednom ponovio da on ne može predati nikome nekretninu koja predstavlja imovinu tvrtke Jasen u stečaju, već to može učiniti stečajni upravitelj. Tražio je i da se angažira građevinski vještak kako bi se utvrdila vrijednost nekretnine.

Hotel Velebitska kraljica na odmorištu Marune Zeljko Mrsic/PIXSELL

Što je na kraju zaključio sud?

Prema nepravomoćnoj presudi Općinskog suda u Zadru Nekić Velebitsku kraljicu ipak mora predati državi. Hoće li se ova saga sada konačno rasplesti ostaje za vidjeti budući da je Nekić ostao dužan i Hrvatskoj poštanskoj banci (HPB) koja ga je pratila u projektu na odmorištu uz tunel Sveti Rok. Inače, Velebitska kraljica nikada nije ni imala prave goste, već je služila samo kao kafić tijekom ljetnih mjeseci.

Nekić je javno objašnjavao da je u projekt uložio oko 22,4 milijuna kuna, a HPB je kao zalog uzela pravo korištenja zemljišta uz autocestu. U jednom trenutku tako su se na suprotnim stranama našli HAC i HPB, državna kompanija i državna banka, sve zbog vrijedne nekretnine na atraktivnoj lokaciji. Sada je sud donio nepravomoćnu presudu u korist države.

Tko će uzeti hotel u koncesiju?

U međuvremenu, HAC cijelo vrijeme pokušava naći novog investitora koji bi uzeo u najam odmorište Marune i Velebitsku kraljicu. Prema javno dostupnim podacima u zadnjih nekoliko godina raspisana su tri natječaja, no nitko se na njih nije javio. Četvrti natječaj je upravo u tijeku te smo pitali HAC je li Velebitska kraljica dobila novog koncesionara. “Dobili smo dvije ponude, tvrtki TRCZ Automobili d.o.o. i PAG SPA HOTEL d.o.o., ali odabir još nije izvršen. U tijeku je obrada ponuda i pripadajuće dokumentacije koje će se ocijeniti, te donijeti odluka o odabiru unutar roka od 60 dana od otvaranja ponuda, a nakon čega ćemo pružiti detaljnije informacije”, poručuju iz HAC-a.

Čudi pomalo što su odlučili raspisivati sve te natječaje s obzirom da još formalno nisu od Nekića preuzeli objekt. Koncesija se nudi na 25 godina, a posljednji mjesečni iznos naknade bio je tek nešto viši od četiri tisuće eura.

Nekićev odvjetnik odbio je za Telegram odgovoriti hoće li na nepravomoćnu presudu Općinskog suda u Zadru biti uložena žalba i što zapravo njegov klijent planira s Velebitskom kraljicom.

Hotel Velebitska kraljica na odmorištu Marune Zeljko Mrsic/PIXSELL