Novi kaos HDZ-ove Vlade. Neviđeno zeznuli natječaj za koncesije pa da spase stvar općinama doslovno rekli: 'Ignorirajte zakon'

Natječaje treba objaviti do 1. veljače, a uredba o minimalnoj naknadi je u javnoj raspravi do 3. veljače

FOTO: PIXSELL

Država je lokalnim vlastima zakonom propisala obveze i rokove za dodjelu koncesija na pomorskom dobru, primjerice za iznajmljivanje ležaljki i suncobrana, postavljanje trgovačkih štandova ili barova i šankova, ali ona sama nije ispunila preduvjete da gradovi i općine mogu raspisati te natječaje. Među ostalima, još nije donesena Uredba o vrstama djelatnosti i visini minimalne naknade za dodjelu dozvola na pomorskom dobru, a bez nje je nemoguće odrediti početnu cijenu, što je jedan od najvažnijih uvjeta natječaja.

Uredba neće ni biti donesena na vrijeme, jer natječaje treba objaviti do 1. veljače, a ona je u javnoj raspravi do 3. veljače. U Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture dosjetili su se jednostavnog rješenja – dali su svima koji trebaju raspisati natječaje uputu da se ne moraju držati zakonskih rokova oko donošenja planova upravljanja i da objavu natječaja mogu odraditi do 15. veljače. Tako je uputa koja je, kako otkrivaju lokalni čelnici, stigla od državnog tajnika Josipa Bilavera, jača od Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama kojeg je lani u srpnju donio Sabor.

Tko ne objavi natječaj do 1. veljače, ne može davati koncesije

Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama kaže da lokalne vlasti moraju raspisati natječaje za dodjelu koncesijskih dozvola do 1. veljače, a ako to ne učine “smatrat će se da u tekućoj godini neće davati dozvole na pomorskom dobru”.

Drugim riječima, općine i gradovi koji nisu ranijih godina dali koncesijska odobrenja koja vrijede i ovoga ljeta, moraju do četvrtka objaviti natječaje ili ove godine neće moći davati pomorsko dobro u koncesiju. Osim što će lokalni proračuni ostati bez koncesijske naknade, to znači da će i oni koji zarađuju iznajmljivanjem ležaljki ili prodajom suvenira i autohtonih proizvoda, ali i ugostiteljske djelatnosti, ovog ljeta ostati bez prihoda.

Tako su se lokalni čelnici našli u nemogućoj situaciji – ako žele dodijeliti koncesijske dozvole zakon ih obvezuje da objave natječaje do 1. veljače. Prethodno moraju donijeti planove upravljanja pomorskim dobrom i na to dobiti suglasnost županijskih upravnih odjela.

Planovi upravljanja mogu, početni iznosi koncesija ne mogu

Ni šefovi tih odjela nisu sigurni kako postupati, ali u odgovoru koji smo dobili iz ministarstva pod vodstvom Olega Butkovića poručuju da se suglasnost na Plan upravljanja pomorskim dobrom koju daju upravni odjeli za prostorno uređenje i graditeljstvo temelji na propisima koji uređuju prostorno uređenje i gradnju, dok se suglasnost upravnog odjela za zaštitu okoliša temelji na propisima koji uređuju zaštitu prirode i okoliša pa stoga nema zapreke da se takve suglasnosti izdaju.

“Plan upravljanja pomorskim dobrom temelj je za raspisivanje javnog natječaja u smislu definiranja djelatnosti za koje će se davati dozvole, a početni iznosi uređuju se pozivanjem na Uredbu o vrstama djelatnosti i visini minimalne naknade za dodjelu dozvola na pomorskom dobru koja je u proceduri donošenja, točnije u javnom savjetovanju”, kažu iz Ministarstva.

Dakle, u sadašnjoj situaciji lokalne vlasti mogu bez problema donijeti planove upravljanja, ali ne mogu odrediti početne iznose koncesijske naknade jer nemaju uredbu na koju bi se mogli pozvati, pa ne bi mogli objaviti ni natječaje za dodjelu koncesijskih dozvola.

Dogodine će se postupati u okviru propisanih rokova

Kako u ovoj godini ne bi cijeli Jadran ostao bez koncesija na pomorskom dobru, produžit će se rok određen zakonom. Na naš upit kako je uputa mogla “pregaziti” zakon koji je donio parlament, iz Ministarstva pojašnjavaju da je taj zakon stupio na snagu 29. srpnja 2023., što je s jedne strane znatno utjecalo na rokove koji su stavljeni pred jedinice lokalne samouprave, ali je i procedura donošenja plana značajno postrožena.

“Uzevši u obzir sve navedeno, dana je uputa da se rok u kojem se plan izrađuje u ovoj godini može produžiti, a sve s ciljem da se ne ugrozi proces dodjele dozvola. Zbog pravilne i kvalitetne primjene novog zakona, u ovoj su godini dani prolongirani rokovi kako bi se napravila potrebna prilagodba i kvalitetna priprema važnih akata, a u svrhu kvalitetne pripreme turističke sezone, dok će se u idućim godinama postupati u okviru svih propisanih rokova”, poručuju iz Ministarstva.

Marković: Ako nas netko tuži, sud će postupati po zakonu, a ne po uputama

O tome da ni oni nisu donijeli uredbu u roku ne govore ništa, a lokalni čelnici već traže rješenja koja će im omogućiti da raspišu natječaj u zakonskom roku, ali da što manje riskiraju sudske tužbe.

Gradonačelnica Supetra Ivana Marković (SDP) kazala nam je da će u tom gradu objaviti natječaj 1. veljače, ali da će u njega staviti i to da je u primjeni od trenutka kad uredba stupi na snagu.

“Mi ne znamo kolike će biti minimalne cijene u toj uredbi, kako onda u natječaj možemo staviti početnu cijenu? Opet, ne možemo objaviti natječaj bez svih detalja, pa ćemo ići na to to da je u primjeni od trenutka objave uredbe”, pojašnjava Marković. Dodaje i to da ne treba biti neočekivano ako u slučaju sudskih tužbi sudovi ne budu imali razumijevanja za nepoštivanje zakona i pozivanje na ovu uputu resornog ministarstva.