Novi list je primjetio da se Božo Petrov malo pogubio pa predlaže mjere koje već odavno postoje

Most se zalaže za mogućnost rada na pola radnog vremena

FOTO: prtscr RTL

Most se u svom programu zalaže za liberalizaciju radnog zakonodavstva: fleksibilnije radno vrijeme, pojednostavljene procedure prijave i odjave radnika, omogućavanje sezonskih i dnevnih prijava putem weba, preraspodjela odrađenih sati, omogućavanje rada u više tvrtki. Braneći te mjere iz svog programa, Božo Petrov se malo pogubio, primijetili su u Novom listu.

Čelnik Mosta ovako je uzvratio na opasku Mislava Bage da te mjere izazivaju zabrinutost da je Most za liberalizaciju otpuštanja: “Ja to mogu postaviti na sljedeći način: imaju li danas pravo poduzetnici zaposliti osobu na četiri sata radnog vremena? Imaju li mogućnost dati ljudima posao na tjedan, dva ili tri dana. Imaju li mogućnost, isto tako, poduzetnici zaposliti na takav način, a da ne otpuštaju druge?”

Tri kriva primjera Bože Petrova

Odgovor na sva ta pitanja je potvrdan, a čelnik Mosta Petrov, potpredsjednik Vlade u ostavci svojim odgovorom je pokazao da u šest mjeseci dok je Vlada koliko-toliko funkcionirala i dok je bio zadužen za komunikaciju sa socijalnim partnerima – poslodavcima i sindikatima – nije baš ništa naučio o domaćem zakonodavnom okviru, piše Novi list.

Rad na pola radnog vremena bio je moguć i u 90-im godinama, a s donošenjem Zakona o radu i svim njegovim izmjenama do onih zadnjih iz 2014. godine, rad u nepunom radnom vremenu dodatno je fleksibiliziran. Radnik u nepunom radnom vremenu (dakle manje od 8 sati dnevno) može raditi kod jednog ili više poslodavaca istodobno i pritom poslodavac koji zaposli radnika na nepuno radno vrijeme ne treba otpuštati druge radnike. Zadnjim izmjenama Zakona o radu uveden je i institut dopunskog rada, pa radnik zaposlen u punom radnom vremenu, uz suglasnost poslodavca, može raditi za drugog poslodavca maksimalno do osam sati tjedno. Radno vrijeme, pak, poprilično je fleksibilizirano, preraspodjela radnih sati odavno postoji.