Novi ministar financija Primorac sazvao presicu i pohvalio se: 'Imamo bolji kreditni rejting od Italije'

Po rejtinzima agencija Fitch i S&P-a sedam zemalja EU-a ima niži kreditni rejting od Hrvatske

FOTO: Screenshot N1

Posljednjih dana su sve tri agencije za kreditni rejting povećale ocjenu Hrvatskoj. Agencija Fitch je u srijedu podigla kreditni rejting na razinu BBB+, a u četvrtak je Standard & Poor’s povećao kreditni rejting Hrvatske za dvije razine, s BBB- na BBB+, sa stabilnim izgledima. Posljednja je bila agencija Moody’s, koja je u petak podigla rejting Hrvatske također za dvije razine, s ‘Ba1’ na ‘Baa2’. Tim povodom, novi ministar financija Marko Primorac sazvao je konferenciju za medije.

Ministar Primorac je na početku obraćanja medijima rekao da je povećanje rejtinga pozitivna vijest. “Možemo reći da su kreditne agencije prepoznale pozitivna kretanja, dominantno ulaskom u eurozonu. Na taj način će doći do eliminacije tečajnog rizika. Isto tako, u svojoj ocjeni ističu i pozitivne učinke stabilnost institucija i političku stabilnost”, kazao je.

Sedam zemalja EU ima lošiji rejting od Hrvatske

Kao negativni učinci ističu se rat u Ukrajini, ali je pozitivno iskorištavanje sredstava EU te provedba reformi iz NPOO-a i tu ne očekujemo poteškoće. Mi smo ispunjavali dosad sve ciljeve koji su nam postavljeni. Iz EK smo dobili pohvalu za provedbu programa.

“Po rejtinzima agencija Fitch i S&P-a sedam zemalja EU-a ima niži kreditni rejting od Hrvatske – Italija, Portugal, Grčka, Cipar, Rumunjska, Bugarska i Mađarska. Tako da doista svjedočimo lijepim vijestima. One će se svakako odraziti i na troškove zaduživanja država”, pohvalio se Primorac.

‘Spremni smo na izazove koji nas očekuju’

Potom je ministru postavljeno pitanje o mjerama za pomoć građanima, na što je Primorac odgovorio kako se pripremaju paketi potpora za najugroženije građane. Kaže i kako se razmatra i pomoć gospodarstvu.

“Spremni smo na izazove koji nas očekuju. Proračunski prihodi se pune dinamikom koji su pozitivni. Razmatramo pomoć gospodarstvenicima, o tome ćemo raspravljati, ali morate biti svjesni da fiskalni prostor nećemo sigurno ispucati odjednom, bit ćemo oprezni. Moramo ostaviti prostora i za daljnje mjere. Ne bih htio da mislite da smo neinventivni, sve ćete znati kada dođe vrijeme za to. Ostavit ćemo manevarskog prostora za eventualne teže posljedice za koje se nadamo da neće doći”, rekao je Primorac.

Potom je ministar istaknuo kako je Hrvatska zemlja kojoj 20 posto BDP-a čini turizam. “U vrijeme sezone je nerazborito smanjivati trošarine i PDV jer dobar dio plaćaju naši gosti. Što se tiče fiskalnog prostora, koristit ćemo ga u jesen kada očekujemo da će biti nešto teže”, dodao je ministar. Komentirao je i cijene ljetovanja, kazavši kako ne vidi problem s njima, te kako smatra da Hrvatska ima dovoljno široku ponudu da građani s različitim prihodima mogu na odmor.

Ne može reći je li porast cijena opravdan

Ministru su potom novinari postavili pitanje je li porast cijena u Hrvatskoj opravdan, na što je ministar rekao da ne može odgovoriti u potpunosti. “Hrvatska je demokracija, imamo otvoreno tržište. Povećanje cijena u turizmu je rezultat činjenice da su poduzetnici prepoznali trenutak i ja tu ne vidim ništa sporno. Građani imaju različite mogućnosti, nemamo toliko ograničenu ponudu. Mislim da je miks dovoljno širok da se svi mogu prilagoditi”, objasnio je ministar.

“Ako mislite da bi se možda trebalo razmisliti o ograničavanju cijena, ja ne vidim bojazan, ali su sve mogućnosti otvorene. Činjenica je da odgovornim ponašanjem možemo smanjiti o ruskim energentima”, rekao je Primorac, pa se dotaknuo i teme uštede energenata, rekavši kako politika EU ide prema odgovornijoj potrošnji energenata.

Plaćanje odštete MOL-u neće ugroziti stabilnost Hrvatske

Potom je ministar govorio i o ograničavanju cijene goriva. “Mjere fiskalne politike nisu učinkovite. Moramo djelovati usmjereno kako bismo postigli učinke. Volio bih istaknuti da u smislu fiskalne politike, ona ne može biti borac protiv inflacije. Možemo pomoći ugroženim skupinama građana i pomoći gospodarstvu da prebrodi negativne posljedice inflacije”, rekao je ministar Primorac.

Kada su tema bila goriva, Primorac je i komentirao odštetu od 235,8 milijuna kuna koju Hrvatska mora platiti MOL-u. “U pravne aspekte arbitraže ne bih želio ulaziti, ali bude li potrebno platiti taj iznos, to neće utjecati ili ugroziti stabilnost javnih financija u Hrvatskoj”, rekao je ministar.