Novi zaplet grčke drame, Cipras na Twitteru upravo otkrio kako je odbijen njegov plan otplate duga

Grčka mora do 30. lipnja otplatiti dug od 1,6 milijardi eura MMF-u

The Prime Minister of Greece Alexis Tsipras talks to the media at the end of a Special EU Euro Summit about the Greek crisis held at the EU Council building in Brussels on  June 23, 2015.  AFP Photo / Thierry Charlier
FOTO: AFP

Neki vjerovnici Grčke nisu prihvatili prijedloge Atene za odblokiranje isplate preostale financijske pomoći, izjavio je danas grčki premijer Aleksis Cipras uoči odlaska u Bruxelles na izvanredne pregovore o grčkoj dužničkoj krizi. “Inzistiranje pojedinih institucija na neprihvaćanju ekvivalentnih mjera nešto je što nikad ranije nije viđeno, ni u Irskoj ni u Portugalu”, napisao je Cipras na svom Twitteru, a prenosi njujorška agencija Bloomberg.

“Ovakav stav je odraz toga da ne žele sporazum ili da su na usluzi nekim posebnim interesima u Grčkoj”, napisao je Cipras. Grčki premijer se danas, na margini sastanka Eurogrupe, u Bruxellesu sastaje sa šefovima triju kreditnih institucija – Europske središnje banke, Međunarodnog monetarnog fonda i Europske komisije – u nastojanju da prije 30. lipnja, kada istječe paket pomoći Grčkoj, postigne sporazum s vjerovnicima, piše Tanjug.

Pad indeksa burze u Ateni

Po objavljivanju ove vijesti glavni indeks Atenske burze, Atex, opao je za 3,6 posto. Predsjednik Eurogrupe Jeroen Dijsselbloem potvrdio je uoči večerašnjeg sastanka da sporazum o Grčkoj još nije na vidiku. Ministri financija eurozone sastat će se danas poslijepodne u Bruxellesu radi preciziranja detalja sporazuma o grčkom dugu. Idućih 48 sati su, po mišljenju dužnosnika, odlučujući. Grčka mora do 30. lipnja otplatiti dug od 1,6 milijardi eura MMF-u, koji joj je odobrio da četiri rate koje su dospijevale u lipnju otplati odjednom.

Najveći neprijatelji Grčke u eurozoni su zemlje istočne Europe, rekao je danas talijanski premijer Matteo Renzi, uoči sastanka o spašavanju Grčke od bankrota. “Grci i grčka vlada moraju znati… da postoji jako snažan pritisak europskog javnog mnijenja, posebice u nekim državama, da se iskoristi ova prilika za obračun s Grčkom i jednom zauvijek riješi pitanje njezina članstva u eurozoni”, rekao je Renzi u rimskom Senatu.

Grčka mora recipročno odgovoriti na pomoć

Njemačku se, zajedno s nekim sjevernoeuropskim zemljama poput Finske i Nizozemske, obično smatra glavnim zagovornicima fiskalne odgovornosti i najvećim protivnicima radikalno lijeve grčke vlade. No, Atenu kritiziraju i druge članice eurozone iz središnje i istočne Europe, posebice tri baltičke republike Estonija, Litva i Latvija, koje su i same provele strogu i bolnu štednju.

“Grčka vlada i dalje želi tulumariti, a račune će morati platiti netko drugi”, ocijenila je u ponedjeljak na Twitteru litavska predsjednica Dalia Grybauskaite, bivša europska povjerenica. Renzi je rekao da “velik dio europskih institucionalnih i političkih čelnika” želi “učiniti sve da bi se pomoglo” Grčkoj, ali i istaknuo da Atena mora “recipročno” odgovoriti i obvezati se da će provesti smislene ekonomske reforme.