NYT je napravio dubinski (i vrlo zabavan) portret Trumpovog tate. Dosta je jasno od koga je Donald godinama učio o samopromociji

Svako malo netko objavi tekst o Fredu Trumpu, ovo je jedan od boljih

July 31, 2015 - New York, New York, U.S. - Donald Trump, Ivana Trump, Mary Anne Trump, and Fred Trump attend the PAL Dinner .The Plaza Hotel, NYC.May 1989.Photos by  ,   Photos Inc, Image: 254289762, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - Entertaiment
FOTO: Profimedia, Zuma Press - Entertaiment

Horde Njujorčana koje su se za vrućih i sparnih nedjelja slijevale na kupalište na Coney Islandu, u srpnju 1939. morali su preskakati štandove s hot-dogom, ulične zabavljače, a na samom kraju dočekao ih je najveći spektakl koji je treštao s morske površine.

Jahta imena Trump Show Boat bila je dugačka 20 metara, imala je ogromne natpise i bilo ju je nemoguće promašiti. A to je bila i poanta. S ogromnih zvučnika bez prestanka su se izmjenjivale dvije pjesme – američka himna i “God Bless America”, jedna za drugom, i tako čitav dan. Mnoštvo kupača na plaži, nije željelo da ih netko doživi nepatriotskim, zato bi onako obučeni u kupaće kostime ustali i salutirali, svaki put kada bi počela bilo koja pjesma.

Brod je, zatim, na obalu ispuštao balone u obliku ribe, a na svakom je bila otisnuta reklama: “Kupite svoj novi dom kod Trumpa za ratu od 25 do 250 dolara”. Ljudi, osobito s djecom, bi se raspametili za besplatnim balonima i gurali se kako bi ugrabili koji.

Donald Trump svog doba

Freda C. Trumpa vlasnika tog broda i glavnog graditelja kuća u Brooklynu i Queensu, često prikazuju potpunom suprotnošću od svog nametljivog sina Donalda. Poznat kao drski ulagač koji je izgradio pozlaćene zgrade na Manhattanu, koji je postao lik iz tabloida, televizijska ličnost, a sada i republikanski kandidat za predsjednika.

No, Donald J. Trump od oca nije naslijedio samo novac i nekretnine. Zbog svog načina prodaje, natjecanja, odnosa s političarima, kontroverzi, a najviše od svega, samopromocije Fred Trump bio je Donald Trump svog doba, piše The New York Times.

Kako bi potencijalnim kupcima objasnio da je kupnja njegovih kuća bitno bolja opcije od najma, Fred je cijelu jednu kuću-model, oblijepio računima od unajmljivanja. U novinskom oglasu za njegove stanove u Bensonhurstu u Brooklynu, o sebi je napisao tekst koji je smjestio ispod slike Kipa slobode. “Fred C. Trump ponaša se kao slobodan individualac kako bi zadovoljio osnovne potrebe za zaklonom.”

I danas vapi za očevim odobravanjem

Desetljeća prije nego je njegov sin okačio obiteljsko prezime na svom prvom neboderu, Fred je prekrstio dućan u Woodhavenu nazvavši ga “Trump Market”, a njegov kompleks kuća na Coney Islandu “Trump Village”, odnosno Trump selo.

“Bio je dobar prodavač”, rekao je mlađi Trump u nedavnom intervjuu koji je dao u svom uredu u Trump Toweru. “Imao je prekrasne reklame i oglase. Ne zaboravite tada je to bio naš Internet.” Donaldovi prijatelji iz djetinjstva kažu kako u njemu vide silinu svog oca, no i konstantnu i opipljivu potrebu da zadovolji i zadivi patrijarha koji je čvrste ruke vodio njihovu obitelj. Čini se kako čak i danas Donald Trump vapi za očevim odobravanjem. Uokvirena slika oca okrenuta je prema njemu, na njegovom pretrpanom radnom stolu.

Na pitanje što bi njegov otac mislio o kandidaturi za predsjednika države, Trump koji je danas 70-godišnjak odgovara: “On bi mi to apsolutno dopustio da učinim.”

Firmu pokrenuo s mamom

Fred Trump, koji je umro 1999. godine, rođen je 1905. u obitelji njemačkih imigranata, koji su kod kuće uglavnom razgovarali na njemačkom. Fred je već u dobi od 10 godina radio za lokalnog mesara kojem je bio dostavljač.
Dok je pohađao Richmond Hill High School, radio je mnoge poslove i ulagao u svog pametnog, lagano štreberskog, brata Johna. Kasnije je John postao predavač na Massachusetts Institute of Technology. “Tatu su interesirale knjige i čitanje”, rekla je kćerka Johna Trumpa, Karen Ingraham. “Stric Fred više je bio radnik.”

Prije nego je navršio 21 godinu Fred i njegova majka Elizabeth su pokrenuli građevinsku firmu “E. Trump i sinovi”. Takav naziv kompaniji dali su jer je jedino majka bila dovoljno stara da potpiše čekove. Posao im je krenuo. U dobi od 28 godina dobio je hipotekarni servis od jedne njemačke banke s poslovnim problemima, a do 1938. u novinama se hvalio kako horde ljudi posjećuju njegove konstrukcije u Brooklynu.

Te godine su ga novine The Brooklyn Daily Eagle, nazvale obećavajućim građevinarom s Long Islanda, a zatim su o njemu pisali da je “Henry Ford u industriji izgradnje domova”. Ego mu je narastao sukladno tome. Ponosio se svojim intelektualnim sposobnostima, izazivao je ljude da mu kažu velike brojeve koje bi on zatim računao napamet. “Htio je pokazati da ih može zbrojiti u svojoj glavi”, rekla je Barbara Giffuni, snaha Vincenta Giffunija, još jednog građevinara i velikog prijatelja Freda Trumpa.

Stvaranje političkih veza

No uz svu tu pamet Fred je imao političkih veza, program federalne izgradnje kuća i utjecaja kod imigranata i veterana. Čim je predsjednik Franklin D. Roosevelt stvorio administraciju za poticajnu stanogradnju 30-ih godina, Trump je pronašao način da iskoristi subvencije kredita. “Radnička klasa je potpuno svjesna dobrobiti kupovine kuća uz pomoć F.H.A. (Federal Housing Administration) i s 25-godišnjim planom otplate”, rekao je tada. Kako bi uistinu dobio pažnju kupaca, stvorio je cijene poput 3,999.99 dolara. “Ako dodaš još jedan penny, neće se prodati”, Donald je prepričavao kako ga je tata podučavao.

Njegovo gromoglasno oglašavanje s Trump Boat Showa nisu odobravali u Uredu parkova, koji su mu zbog toga propisali kaznu zbog oglašavanja bez dozvole. Jeanette G. Brill, koja je bila prva ženska sutkinja u Brooklynu, presudila je da mora platiti samo dva dolara kazne. Fred je nakon toga nahvalio u novinama The Eagle kako “Ženski suci imaju mnogo više suosjećanja za federalni program kuća i mnogo više shvaćaju nove načine oglašavanja kao i dobru glazbu, nego muški suci.”

Kada je započeo rat, Fred Trump se sa svojom mladom obitelji preselio u Virginiju. S njim su otišli supruga Mary Ann i troje djece Freddy, Maryanne i Elizabeth. Tamo je izgradio više od 1000 stanova za pripadnike mornarice. Ubrzo se vratio u New York te je dobio još dvoje djece Donalda i Roberta.

Obitelj kao poslovni partneri

Svoju širu obitelj tretirao je kao poslovne partnere. Nedjeljom ujutro odvezao bi svu svoju djecu u kuću svoje sestre Elizabeth i zamolio svog šogora, koji je radio šest dana u tjednu, da mu provjeri poslovne knjige. Kako bi izbjegli Freda, obitelj je počela odlaziti na rane jutarnje mise, rekao je John Walter, sin Trumpove sestre, koji je na kraju počeo voditi ujakove poslovne knjige.

U kućanstvu je također imao taj žestoki pristup. Dok se njegov najstariji sin Freddy, raspao pod pritiskom, Donald je pod njime procvjetao.
Donald Trump je rekao kako je naučio očeve vrijednosti, i njegov ubojiti natjecateljski duh, tako da ga je pratio na gradilišta i gledao kako štedi i prevrće gotovo svaki dolar. “Moj otac bi sakupljao piljevinu, skupljao je čavle, kupio bi ostatke materijala i sve to je koristio ponovo, ili reciklirao kako bi ga ponovno prodao”, rekao je Donald u svom govoru u Nacionalnom udruženju građevinara.

Čak i u kući mogao je naučiti očev način pregovaranja. Jednom prilikom su se Donaldovi prijatelji čudili zašto mu njegov bogati otac neće kupiti rukavicu za baseball. Donald je rekao kako je otac, točno, pretpostavio da će se dječak praviti bedast oko visine cijene za rukavicu koju želi, te će na taj način od prodavača dobiti popust.

Ulizivanje političarima

Fred Trump je izgradio kuće za tisuće i tisuće američkih vojnika, što mu je donijelo bogatstvo i moć. Neki stanari vole Trumpa zbog njegovih čvrstih, i cijenom prihvatljivih stanova, drugi su ga prezirali zbog njegovog izostavljanja crne populacije iz svojih naselja. Kada je Donald Trump preuzeo posao, 70-ih godina, vrlo se žestoko suprotstavljao parnici protiv diskriminacije u stambenim pitanjima koju je pokrenulo Ministarstvo pravosuđa, da bi naposlijetku pristao promijeniti praksu iznajmljivanja.

Godinama prije nego je Donald postao poznat po velikim donacijama za političke kampanje, svim strankama i opcijama, gledao je kako se njegov otac udvara Abrahamu D. Beameu, koji je postao gradonačelnik. Kao i drugim facama u Brooklynskom Madison Democratic Clubu.
“Kako bi mogao graditi, zemljište treba podijeliti u zone, kako bi dobio zoniranje moraš znati političare. A moj otac je upoznao političare”, rekao je Trump.

Donald Trump je pretjeranu brigu za fizički izgled, također naslijedio od Freda. Pokazao je sliku svog oca, besprijekorno obučenog i počešljanog, fotografija se nalazila u obiteljskom albumu koji su mu poklonila djeca za 70. rođendan. “Moj otac je bio vrlo tašt”, rekao je Donald. Bilo je razlika između oca i sina. Donald je htio graditi na Manhattanu. Njegov otac nije vidio svrhu u tome. “Ovo je lijepo i lagano, što to radiš tamo?”, pitao bi Fred svog sina, svjedoči gospodin Walter koji je radio sa svojim ujakom i bratićem.

Govor na karminama

Donald je na kraju zasjenio vlastitog oca. Iako se Fred, koji je sa svojom suprugom proveo u braku 60 godina, znao šaliti sa sinom koji se tri puta ženio: “Jedna stvar u kojoj me nećeš pobijediti je ona u bračnim vodama.”
Posljednjih deset godina života Fred je već pokazivao blage znakove Alzheimera, što ga je usporilo, kako tvrde njegovi prijatelji i rodbina. Umro je u dobi od 93 godine, kada je već vrlo teško raspoznavao ljude.

Donald Trump je rekao kako se ne boji da bi od oca mogao naslijediti i tu bolest. “Prihvaćam li to? Da. Vidite ja sam vam veliki fatalist”, rekao je Donald. Na bdijenju za svog oca, u crkvi se okupilo mnoštvo ljudi, bilo je moćnika iz političkog, građevinskog, poslovnog i svijeta slavnih. Jedan od posjetitelja prijetio se Donaldovog neobičnog govora za svog preminulog tatu. “Moj otac me naučio svemu što znam. I on bi shvatio ono što ću upravo reći. Projektiram veliku zgradu na Bulevaru Riverside koju ću nazvati Trump Palace. To je predivan projekt.”