Obitelj moćnog poduzetnika kojeg zovu ‘kralj vjetra’ dobila dozvolu da sruši zgradu u centru Zagreba. Ne žele reći što će tamo izgraditi

Državni inspektorat odobrio je rušenje zgrade unutar donjegradskog bloka, na Svačićevom trgu

Nakon zagrebačkog potresa, sve stanove u zgradi kupili su članovi obitelji Ante Ćurkovića, bivšeg direktora investicija u HEP-u, koji se kasnije obogatio na izgradnji vjetroelektrana. Iako je riječ o iznimno imućnoj obitelji, izbjegavaju istupe i o njima šira javnost ne zna gotovo ništa

U zagrebačkom Donjem gradu, na Svačićevom trgu, uskoro će se rušiti jedna od zgrada unutar stambenog bloka. Riječ je o trokatnici s potkrovljem na broju 6, u vlasništvu obitelji Ante Ćurkovića, imućnog poduzetnika i bivšeg direktora investicija u HEP-u, kojeg su mediji svojedobno prozvali kraljem vjetra. “Nakon odlaska iz HEP-a”, pisao je novinar Ivan Pandžić 2016. godine, “Ćurković se s obitelji bavi razvijanjem vjetroelektrana vrijednih više od 200 milijuna eura”.

Iako smo ovaj tjedan nekoliko puta pokušavali s njima stupiti u kontakt, nitko od članova obitelji upisanih u zemljišne knjige nije htio pojasniti koji su im planovi nakon rušenja zgrade na Svačićevom trgu, odnosno kakvu novu građevinu namjeravaju izgraditi na toj lokaciji. Članovi obitelji i inače se klone istupa te su, unatoč iznimnom bogatstvu, u široj javnosti gotovo posve nepoznati.

Zgrada koja će uskoro biti srušena

Činjenica je da su, nakon velikog zagrebačkog potresa tijekom kojeg su oštećene brojne zgrade, rušenja građevina unutar stambenih blokova rijetkost. Zasad je uklonjena tek poznata uglovnica Petrinjska – Đorđićeva koja je tog 22. ožujka 2020. teško stradala.

Odgovor iz Državnog inspektorata

Iz Državnog inspektorata kazali su kako je zgrada na Svačićevu trgu nakon potresa opasna i neuporabljiva. Detaljizirali su kako će “rušenje krenuti nakon provedbe postupka nabave za izvođača radova”. Kako doznajemo, s dvorišne strane bloka, tik do spomenute zgrade koja će se rušiti, nalazi se ruševna građevina u kojoj obitelj Ćurković također ima suvlasnički dio.

Stanari okolnih zgrada tvrde kako je plan vlasnika objediniti te dvije čestice i tamo izgraditi novu, veliku stambenu zgradu. Doduše Ćurkovići na toj drugoj čestici imaju samo dio vlasništva, a suvlasnici su i Republika Hrvatske te jedna privatna tvrtka. Kako smo kazali, nitko iz obitelji ne želi govoriti o planovima, stoga navode susjeda nismo uspjeli provjeriti.

Oznaka na zgradi

Što kaže Zavod za zaštitu spomenika

Iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture kazali su nam kako je tijekom pregleda nakon potresa, u ožujku 2020., zgrada na Svačićevom trgu broj 6 ocijenjena kao “neuporabljiva zbog oštećenja”, odnosno, dobila je crvenu naljepnicu.

U veljači 2021. vlasnici zgrade od Zavoda su zatražili izdavanje suglasnosti za rušenje te izdavanje konzervatorskih smjernica za izradu natječajnog programa za novu zgradu na toj lokaciji. U svibnju 2021., kažu dalje iz Zavoda za zaštitu spomenika, obavljen je terenski očevid nakon kojeg su vlasnici dobili “stručno mišljenje za sanaciju i statičko ojačanje zgrade”.

No, članovi obitelji Ćurković na to su se oglušili i do danas više nisu kontaktirali Zavod za zaštitu spomenika. Umjesto toga, obratili su se Državnom inspektoratu i tamo zatražili dozvolu za rušenje zgrade s argumentom kako je opasna.

Ante Ćurković kloni se javnih istupa. Ovo je jedna od njegovih rijetkih dostupnih fotografija Hrvatska komora inženjera strojarstva

Zgrada je u povijesnoj urbanoj cjelini

Povijesna zgrada sive fasade određena za rušenje nalazi se u sklopu urbanističke cjeline Lenucijeve potkove, a okružena je zaštićenim kulturnim dobrima – kućom Slaveks arhitekta Viktora Kovačevića preko puta na broju 13 te, odmah do, stambenom zgradom Kemikalija Drage Galića. U središtu trga poznati je park s fontanom u kojoj je skulptura Dječak Antuna Augustinčića. Park je zaštićen kao spomenik parkovne arhitekture.

Prema dostupnim podacima iz zemljišnika, vlasnik je ranije bila tvrtka Merkantile d.d. iz Zagreba. U travnju 2019. zgradu kupuje obitelj Ćurković za 3,1 milijuna eura. Prema ugovoru, Jelena Ćurković, Tomislav Ćurković te Ana Ćurković Ćurić postali su svaki ponaosob vlasnicima jedne trećine. Jelena Ćurković je supruga ranije spomenutog Ante Ćurkovića, a Ana i Tomislav su mu djeca.

Srušili su i staru vilu u najskupljoj ulici

Ćurkovići su i ranije bili u fokusu javnosti zbog rušenja povijesne zgrade. Tako je u srpnju 2018. Jutarnji list izvijestio kako je srušena starinska vila u ulici Ivana Gorana Kovačića 10, poznatija kao kuća Schwarz. Vlasnica čestice na kojoj je bila vila sagrađena 1922. godine, prema nacrtima poznatog arhitekta Huga Ehrlicha, je kćer Ante Ćurkovića – Ana Ćurković Ćurić.

“Na Dan antifašističke borbe bageri su, na zgražanje susjeda, pokosili starinsku vilu i nekoliko stabala te jednu staru lipu. Svako rušenje i gradnja u toj, po mnogima najljepšoj rezidencijalnoj ulici u Zagrebu, izaziva redovno pozornost javnosti”, pisao je tada Jutarnji, prenoseći izjave agenata za nekretnine kako se radi o “najskupljoj ulici u Zagrebu, gdje najimućniji godinama čekaju na kuće”.

Kada je riječ o zgradi na Svačićevom trgu, susjedi s kojima smo razgovarali tvrde da je statika zgrade narušena i brojnim građevinskim preinakama unutar zgrade. Naglašavaju i kako su ostale zgrade u istom bloku nakon potresa dobile zelene ili žute naljepnice i neke od njih u postupku su obnove.

Tvrtke s ogromnim prihodima

Poduzetnik i bivši direktor u HEP-u, Ante Ćurković, 2013. godine bio je kazneno prijavljen da je za svoje tvrtke, i one u vlasništvu obitelji, iskoristio HEP-ove podatke o najboljim lokacijama vjetropolja te im osiguravao dobivanje potrebnih dokumenta kako bi mogli sklopiti ugovore s HROTE-om. “Ta državna agencija bi onda od njih kupovala struju po povlaštenoj cijeni”, navodilo se također. Međutim, kaznena prijava prema kojoj se tvrdilo da je tako zgrnuo 200 milijuna eura kasnije je odbačena.

Njegov sin Tomislav Ćurković direktor je tvrtke Eko Depositum d.o.o., Cupressus d.o.o. i Eko d.o.o. Prema financijskim izvještajima ova potonja tvrtka lani je imala dobit od 90 milijuna kuna. Antina supruga Jelena Ćurković također je upisana kao osnivačica brojnih tvrtki, dok je Ana Ćurković Ćurić odvjetnica koja radi u odvjetničkom društvu Ćurković Ćurić, Janušić i Banić j.t.d.

Ćurkovićev zet direktor u 38 tvrtki

Njen suprug Iljko Ćurić bio je osnivač i direktor u čak 56 tvrtki koje su se uglavnom bavile energetikom, uslugama, turizmom i savjetovanjem. Samo ove godine ih je otvorio čak 12, a trenutačno je direktor u njih 38, od kojih neke ostvaruju višemilijunske prihode. Član je uprave dva poduzeća, a u jednom je i predsjednik uprave.

Kako je lani izvještavao portal Tris.hr od gotovo 200 milijuna eura koje je država 2021. subvencionirala proizvođače struje iz vjetroelektrana, trećina je otišla tvrtkama u vlasništvu i suvlasništvu obitelji Ćurić.

Utjecaj njihovih vjetroelektrana na okoliš i lokalne zajednice u Lici ove je godine u svom članku pak propitkivao novinar Saša Paparella.