Objavljena nova koronakarta; Hrvatska i dalje crvena, a Zagreb u tamno crvenom

Cijela Hrvatska i dalje je u crvenom dok je područje Zagreba obojeno u tamnocrvenu boju

FOTO: ECDC

Nepromijenjeno je stanje Hrvatske na novoj karti Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavljenoj u četvrtak – Grad Zagreb je tamnocrven, a ostale županije su crvene. Svi dijelovi Hrvatske još su u crvenom, osim Grada Zagreba koji je od prošlog tjedna tamnocrven.

Susjedna Slovenija te Estonija i Litva u potpunosti su tamnocrvene, a najpovoljniju epidemiološku situaciju i ovaj tjedan imaju Češka i Poljska. Dijelovi Mađarske, Italije, Španjolske i Danske ostali su zeleni na novoj karti ECDC-a, a pozelenile su i neke regije u Francuskoj, Norveškoj i Švedskoj.

Kako se određuju boje na karti ECDC-ja?

ECDC boje na karti regija određuje tako da su zelena ona područja u kojima je u zadnjih 14 dana broj aktivnih slučajeva manji od 50 a u kojima je udio pozitivnih testova manje od četiri posto. Isto je i ako je broja aktivnih slučajeva manji od 75 a udio pozitivnih testova manji od jedan posto.

Narančasti su oni koji u 14 dana imaju manje od 50 aktivnih slučajeva a udio pozitivnih testova četiri posto ili više, oni koji u 14 dana imaju više od 50,a. manje od 75 aktivnih slučajeva i čiji je udio pozitivnih testova jedan posto ili manji, kao i oni koji u 14 dana imaju između 75 i 200 aktivnih slučajeva te čiji je udio pozitivnih testova manji od četiri posto.

Crveni su oni dijelovi u kojima je ukupni broj aktivnih slučajeva u roku od 14 dana između 75 i 200 a udio pozitivnih testova četiri posto ili manji kao i oni čiji je ukupni broj slučajeva u 14 dana manji od 200, ali veći od 500. Tamnocrveni su oni koji u 14 dana ukupno imaju 500 ili više aktivnih slučajeva. Brojke se prate u odnosu na 100.000 stanovnika.

Koliki je utjecaj karte?

Kartu ECDC-a se kod nas redovito prati i komentira, čak i s najviših političkih pozicija, pisala je sredinom rujna u analizi Telegramova Irena Frlan Gašparović. Sve je to vjerojatno pridonijelo stvaranju dojma da nam “ta karta kroji sudbinu”, kako njezinu percepciju u javnosti zadnjih tjedana opisuje jedan Telegramov sugovornik. A koliki je njezin stvarni utjecaj?

Karta je osmišljena kao alat koji treba pomoći članicama EU-a da koordinirano donose mjere za putovanja u vrijeme trajanja pandemije. Nakon što je Hrvatska prešla u crveno, Telegram je pitao nekoliko država što se događa s uvjetima ulaska u te zemlje kada se neka regija zacrveni kao prošlog tjedna Hrvatska – aktiviraju li se automatski neke restrikcije koje dosad nisu postojale?

Odgovori koje smo dobili sugeriraju da se neke države više oslanjaju na vlastite procjene i kriterije, nego što se čvrsto drže EU karte. U kojoj se mjeri koristi ECDC-ova karta ovisi o procjeni i odluci pojedinih država.