Objavljeni su dijelovi prepiske u kojima dekan Likovne akademije lobira da zaposle Sedlarovu kćer

Emili Ema Sedlar zaposlena je na dotad nepostojeće radno mjesto na Akademiji likovnih umjetnosti, a zbog nje se mijenjao i Pravilnik o ustroju radnih mjesta

Boras i Sedlar
FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Dekan Akademije likovnih umjetnosti Tomislav Buntak na mjesto savjetnice za odnose s javnošću zaposlio je Emili Emu Sedlar, kćer Jakova Sedlara koji je inače savjetnik rektora Damira Borasa. No, prije no što je zaposlena, dekan je lobirao među članovima Akademskog vijeća, a Jutarnji list danas je objavio dijelove apela kojim ih je dekan uvjeravao u potrebu dotad nepostojećeg radnog mjesta za nenastavno osoblje. Pritom je za to mjesto još bilo potrebno promijeniti i postojeći Pravilnik o ustroju radnih mjesta i sistematizaciji poslova. Objavljeni apel u kojem Buntak lobira poslan je u studenom.

Buntakov apel

“Prošli tjedan sam saznao (na Sveučilištu, op.a) za moguća zapošljavanja u nenastavnim službama koje sam Vam opisao i za koje smatram da bih bio neodgovoran čelnik da u ovim uvjetima ne prihvatim mogućnosti dodatnih snaga i to za mjesta za koja znam da postoji potreba. To je bilo u drugoj polovini prošlog tjedna pa isto nisam imao previše vremena za informiranje. Nismo dugo imali prilike za nove djelatnike te je ovo prilika koja se ne smije propustiti. Razlika je u strateškom razmišljanju koja netko može uvažavati i o iznenadnim mogućnostima realnog rješenja kada se može reagirati odmah i upotrebiti odmah.

Ovo govorim temeljem iskustva rada na izvršnim rukovodećim funkcijama i mogućnostima koje nudi javni sektor. Ništa se ne dobiva ako se ne izlobira moment i ako se ne pokaže da smo se spremni nositi sa svakom situacijom. Što se tiče sistematizacije kao cjelokupnog dokumenta bit će provedena kroz sve odsjeke. No ponavljam još jednom tko garantira da ćemo željena mjesta i dobiti. Možda neki smatraju da ne trebamo komunicirati s trenutnom upravom Sveučilišta, jer nekom nisu simpatični, no kao dekan moj je zadatak, pozicionirati moju ustanovu kao organiziranu, jaku i s jasnim ciljem pred bilo kojom upravom sveučilišta, a ne baviti se politikanstvom…”, stoji u dijelu apela koji je, bez intervencija u pravopisne greške, objavio Jutarnji list.

Članovi Vijeća su negodovali, no…

Jutarnji piše kako je sjednica Vijeća održana 23. studenog i to online uz prepisku. Na njoj su članovi Vijeća negodovali zbog zapošljavanja osobe u PR-u. “Da li je osoba za PR, u punom radnom vremenu, stvarna potreba naše institucije? I dalje sam mišljenja da to radno mjesto nije prioritet”, objašnjavali su profesori. No dekan je tada tvrdio kako im je takva osoba iznimno potrebna. Obećao im je ubrzo širu sistematizaciju te naglasio kako za to ne treba odgađati “ovu jednu iznenadnu mogućnost koja se otvorila”, “izrazito rijetku priliku za pojačanje”.

Odbacio je neke prijedloge po kojima je posao PR-a mogla obavljati i osoba iz izdavaštva. Također se oglušio na traženje hitnog sastanka dekanskog kolegija, ali i na navode da je na snazi zabrana zapošljavanja. PR, govorio je, ne može raditi osoba usput. Na primjedbe da im PR nije prioritet, dekan je naveo lošu vidljivost Akademije: “Čini se da postoji mišljenje da je to lako raditi i da se događa samo od sebe. Izrazito smo šuplji na tom području… Postoje prioriteti na strani Sveučilišta u javnoj vidljivosti i naši prioriteti. Ovaj prijedlog je kombinacija to dvoje.”

Natječaj prije Pravilnika

Jutarnji piše kako je novi Pravilnik potom na snagu stupio 29. prosinca, a da je natječaj za radno mjesto raspisan dok Pravilnik još nije bio na snazi, osam dana ranije. Sedlarova kći izabrana je među 20 kandidata, a odluka o tome objavljena je 3. veljače.

Jutarnji je razgovarao s dekanom, a on im je na pitanje tko je na Sveučilištu ALU dao priliku za novim radnim mjestom odgovorio da je dogovor konkretizirao s Mladenom Janjaninom, prorektorom za umjetničko područje i Ivanom Čuković-Bagić, prorektoricom za studente, studije i upravljanje kvalitetom. Dekanov postupak u javnosti je rezultirao optužbama za nepotizam, ali je i izazvao ogorčenje kod brojnih članova Akademskog vijeća koji smatraju da je tim potezom nanesena javna sramota Akademiji likovnih umjetnosti.