Objavljeni su novi detalji o koronavirusu i oboljelima; nije zaražen vozač, nego mlađi dečko

Navode da je u Hrvatskoj i dalje devet oboljelih, a da je u tijeku testiranje četiri uzorka

Stožer civilne zaštite maloprije je na konferenciji za medije objavio kako je u Hrvatskoj i dalje devet osoba oboljelih od koronavirusa. Dosad je, kako su kazali, testirano 247 uzoraka, četiri testa su u tijeku i najavljeno je testiranje još nekoliko uzoraka. Prema riječima ravnateljice Klinike za infektivne bolesti Alemke Markotić, zasad nema sumnje da bi ijedan uzorak od onih koji se trenutno obrađuju bio pozitivan na koronavirus.

Ministar Vili Beroš je kazao kako je zadovoljan situacijom budući da zdravstveni sustav adekvatno reagira. “Molimo građane da se sami brinemo o vlastitom zdravlju, da pratimo naputke, to je samoprotekcija. Jer kad brinemo za vlastito brinemo i za javno zdravlje”, dodao je Beroš.

Deveti oboljeli nije vozač

Na konferenciji je također potvrđeno da je došlo do pogreške u objavi informacije da je deveta oboljela osoba iz Varaždina vozač koji je došao iz Italije. “Deveta osoba je mlada osoba koja je došla iz Italije. Došlo je do pogreške, vozaču nije potvrđen koronavirus”, rečeno je.

Kad je riječ o oboljelima, profesorica Markotić kazala je kako su svi dobro s blagim simptomima ili gotovo bez njih. Samo su prva dva oboljela pacijenta u Rijeci još pod temperaturom, dodala je, navodeći kako se ne radi o pogoršanju njihovog stanja.

Posebne mjere za starije i bolesne

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak ponovio je higijenske mjere zaštite ističući često i obvezno pranje ruku i provjetravanje prostorija. Također je dao najavljene posebne upute za starije osobe i kronične bolesnike. “Te osobe u ovakvoj situaciji ne bi trebale odlaziti na javne skupove. Bez prijeke potrebe ne bi trebali ići u čekaonice i trebali bi paziti na socijalne kontakte. Ne bi se trebali rukovati”, ponovio je Capak.

Osvrćući se na komentare iz sektora prijevoznika kazao je kako im je uputa o ponašanju pojašnjena te dodao kako im nitko neće braniti putovanja da im ugrozi njihovo poslovanje. No, također je kazao kako im poslodavci moraju osigurati zaštitu i mjere koje su dobili u uputama. “Ako moramo ići, ako idemo na zaražena područja, moramo spriječiti da se ta bolest prenese, da se ta bolest širi”, kazao je.

Sumnjiv slučaj u Mostaru

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević kazala je kako je za sutra najavljen sastanak na kojem će biti riječi o organizaciji i preraspodjeli posla. “Vjerujem da ćemo sutra podići sve na još jednu višu razinu”, dodala je.

Na pitanje o zaraženim u susjedstvu, Capak je kazao kako sa kolegama iz Srbije nisu u kontaktu, da koliko zna u Sloveniji nema zabilježenih zaraženih osoba, te da je postojala jedna sumnja na bolest u Mostaru, ali da ne zna je li u međuvremenu potvrđena.