Obrana Petra Pripuza ima zgodnu taktiku na sudu: tvrde da ih je Uskok grubo obmanuo

U ponedjeljak će se znati hoće li biti potvrđena optužnica teška gotovo 40 milijuna kuna

21.10.2014., Zagreb - Petar Pripuz odlazi iz sudnice nakon sto mu je prihvacena jamcevina od 7.5 milijuna kuna. Photo:Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas je održana sjednica optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu koje je analiziralo optužnicu protiv poduzetnika Petra Pripuza i 11 suoptuženih za malverzacije s prodajom metalnog otpada teške 39,8 milijuna kuna. Hoće li ju vijeće potvrditi bit će poznato u ponedjeljak.

USKOK tvrdi da su Pripuz i ostali do tog novca došli izbjegavši platiti porez na otkup metalnog otpada, a oštetili su i proračun za 5,2 milijuna kuna.

Optužbe su mijenjane

Na početku ovog slučaja još u lipnju 2017., sumnjalo se da je Pripuz izvukao 98 milijuna kuna, te utajio oko 22 milijuna kuna poreza. U optužnici je cifra smanjena.

Pripuz je tada izbjegao uhićenje jer je završio na bolničkom liječenju, a nakon što je platio 7,5 milijuna kuna jamčevine branio se sa slobode. Jamstvo mu je u međuvremenu, zbog promjene zakona, vraćeno.

USKOK-ova optužnica

Prema USKOK-ovoj optužnici, Petar Pripuz je povezao svog sina Antu i ostale ljude uključene u biznis s metalnim otpadom. Kažu da je osmislio sustav u kojem se fingirala trgovina metalnim otpadom između njegovog Ce-Za-R-a i ostalih firmi s čijim je čelnim ljudima bio povezan.

Te firme, prema stavu USKOK-a, nisu imale potrebne dozvole za gospodarenje otpadom, ni djelatnike, ni mehanizaciju ni prostore za metalni otpad, ali su ga ipak, navodi se dalje u optužnici, kupovale od Pripuza. Sumnja se, međutim, da je to bilo samo formalno fakturirano, te su novac, nakon što bi im ga Pripuz platio, vlasnici ostalih firmi podizali i vraćali njemu.

Tijek sumnjivog novca

USKOK vjeruje da je rekonstruirao sumnjive tijekove sredstava od sredine siječnja 2012. do travnja 2017. godine. Tako je Pripuzov Ce-Za-R isplatio gotovo 189 milijuna kuna na račune firmi u ovom lancu malverzacija, tvrde. Dalje je, također na račune firmi koje su s Pripuzom surađivale, otišlo 168,2 milijuna kuna, da bi zatim od tog iznosa Petru i Anti Pripuzu bilo vraćeno 39,8 milijuna kuna. Preostali iznos, stoji u optužnici, korišten je za gotovinsko plaćanje nabave metalnog otpada na crno.

Ovom optužnicom USKOK traži i da se Pripuzima oduzme nezakonito stečena imovinska korist. Sam Petar Pripuz od početka je negirao krivnju tvrdeći kako ljude s kojima ga se povezuje uopće ne poznaje.

Tvrde da su grubo obmanuti

Do ponedjeljka će sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu analizirati optužnicu budući da su obrane okrivljenih upozorile na razliku između onoga što je navedeno u njoj i onoga što je bilo navedeno na početku procesa u rješenju o otvaranju istrage protiv Pripuza i ostalih. Te optužbe se, tvrde odvjetnici, bitno razlikuju.

Kažu da u trenutku kada su iznosili svoje obrane okrivljeni uopće nisu bili suočeni s kaznenim djelom kakvo im je kasnije stavljeno na teret. Da im je USKOK prezentirao navode iz optužnice okrivljeni bi zasigurno, ističu njihovi odvjetnici, priložili nove dokumente i predložili nove dokaze.

Ovako, tvrdi obrana, bili su grubo obmanuti, što je nezakonito, odnosno povrijeđeno im je pravo na obranu.