Uskok opet nije uspio složiti optužnicu protiv Pripuza, sud im je već drugi put vratio da je poprave

Nakon što su prvi put imali 6 mjeseci za popravak, sad su dobili dva

FOTO: Pixsell

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu ponovno je USKOK-u vratilo optužnicu protiv poduzetnika Petra Pripuza koja ga tereti da je uz pomoć 11 suradnika, među kojima je i njegov sin Ante, malverzacijama s prodajom metalnog otpada nezakonito zaradio 39,8 milijuna kuna, odnosno oko 5,3 milijuna eura.

Državni proračun, prema tvrdnjama USKOK-a, pri tome je oštećen za gotovo 5,2 milijuna kuna, odnosno nešto više od 690 tisuća eura neplaćenog PDV-a. Izbjegavali su, smatra USKOK, plaćati porez na otkup metalnog otpada.

Po drugi put sud je zaključio da ova optužnica nije OK. Prvi puta, još krajem 2020., zaključeno je da je nejasna pa je USKOK dobio rok od šest mjeseci da ju popravi. Sada za to imaju rok od dva mjeseca,

Nema odgovarajućih dokaza

U jednom već popravljanoj optužnici sud je izgleda opet pronašao nejasnoće. Optužno vijeće je, kako doznaje Telegram, zaključilo da za sve ono što se Pripuzu i ostalima stavlja na teret nisu dostavljeni odgovarajući dokazi. Drugim riječima, iz dokaza ne proizlazi ono što se u optužnici tvrdi. I dok je prvi puta USKOK dobio šest mjeseci za doradu optužnice sada za to, dakle, imaju svega dva mjeseca.

Na početku ovog slučaja, još u lipnju 2017., sumnjalo se da je Pripuz izvukao čak 98 milijuna kuna, odnosno oko 13 milijuna eura na nezakonitoj trgovini otpadom, te pri tome utajio oko 22 milijuna kuna poreza.

U novoj optužnici cifra je bila višestruko manja. Pripuz je u ovom slučaju izbjegao uhićenje jer je završio na bolničkom liječenju, a nakon što je platio 7,5 milijuna kuna, odnosno milijun eura jamčevine, branio se sa slobode. Jamstvo mu je u međuvremenu, zbog promjene zakona, vraćeno.

Detalji nepotvrđene optužnice

Prema optužnici koja dakle nije potvrđena, Petar Pripuz povezao je svog sina Antu i ostale ljude uključene u biznis s metalnim otpadom. Tvrde da je osmislio sustav u kojem se fingirala trgovina metalnim otpadom između njegovog Ce-Za-R-a i ostalih firmi s čijim je čelnim ljudima bio povezan.

Te firme nisu imale potrebne dozvole za gospodarenje otpadom, ni djelatnike, ni mehanizaciju ni prostore za metalni otpad ali su ga ipak, stoji u optužnici, kupovale od Pripuza. Sumnja se, međutim, da je to bilo samo formalno fakturirano te da su novac, nakon što bi im ga Pripuz uplatio, vlasnici ostalih firmi podizali i vraćali njemu.

Pripuz tvrdi da ne poznaje te ljude

USKOK vjeruje da je rekonstruirao sumnjive tijekove sredstava od sredine siječnja 2012. do travnja 2017. godine. Tako je Pripuzov Ce-Za-R isplatio, tvrde, gotovo 189 milijuna kuna na račune firmi u ovom lancu navodnih malverzacija.

Dalje je, također na račune firmi koje su s Pripuzom surađivale, otišlo 168,2 milijuna kuna, da bi zatim od tog iznosa Petru i Anti Pripuzu bilo vraćeno 39,8 milijuna kuna. Preostali iznos, stoji u optužnici, korišten je za gotovinsko plaćanje nabave metalnog otpada na crno.

Sam Petar Pripuz od početka negira krivnju, tvrdeći kako ljude s kojima ga se povezuje uopće ne poznaje. Njegov odvjetnik Anto Nobilo u medijskim izjavama objašnjavao je kako je sva roba uredno evidentirana, a USKOK-ove optužbe naziva fikcijama.