Odlazak Charlesa Michela otvara vrata moći Orbanu. Može li Mario Draghi biti junak koji će ga zaustaviti?

U interesu čitave EU jest da odluka o novom šefu Europskog vijeća bude donesena što prije

Italy's outgoing Prime Minister, Mario Draghi leaves after a handover ceremony at Palazzo Chigi in Rome on October 23, 2022. Far-right leader Giorgia Meloni was named Italian prime minister on October 21, 2022 after her party's historic election win, becoming the first woman to head a government in Italy. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)
FOTO: AFP

Odluka Charlesa Michela da prijevremeno ode s mjesta predsjednika Europskog vijeća uzrokovala je početak intenzivnih pregovora o čelnim položajima u Europskoj Uniji. Financial Times od dužnosnika i diplomata Unije doznaje da se Marija Draghija, bivšeg predsjednika Europske središnje banke i bivšeg talijanskog premijera, spominje kao favorita za nasljednika Michela.

No, vjeruje se da će se pojaviti i drugi mogući kandidati. Izvori Financial Timesa također ističu da je teško predvidjeti kojim će se redoslijedom popunjavati najviše funkcije, budući da to ovisi i o ishodu izbora u cijeloj EU.

Bit će teško odbiti Draghija

Izvor blizak Draghiju kaže da on ne traži nijednu od vodećih uloga u bloku. U nagađanjima o Draghijevim izgledima, temeljenima na njegovom životopisu, iskustvu i statusu jedne od najistaknutijih osoba EU-a, ističe se želja da se pronađe Michelovog nasljednika puno prije njegovog vjerojatnog odlaska sredinom srpnja.

“Draghi je osoba kojoj će ljudi jako teško moći reći ne, ako bude imao pravu podršku. Međutim, za sada nije jasno jesu li drugi voljni pružiti mu tu podršku. Malo je vjerojatno da će on odbiti (preuzimanje Michelove uloge, op.a.) ako ga se ozbiljno pita, ali neće se ni laktariti da bi došao do te pozicije”, kaže Nathalie Tocci, direktorica think-tanka Istituto Affari Internazionali sa sjedištem u Rimu.

Bitno je reagirati prije početka mađarskog predsjedanja

Hitnost oko pronalaženja nasljednika Charlesa Michela, koji se planira kandidirati za zastupnika u Europskom parlamentu, djelomično je potaknuta pravilima EU-a. Ta pravila omogućuju mađarskom euroskeptičnom čelniku Viktoru Orbánu da preuzme Michelovu funkciju u slučaju nepostizanja konsenzusa o nekom kandidatu do trenutka kada predsjednik Europskog vijeća odstupi, jer će Mađarska od 1. srpnja preuzeti šestomjesečno rotirajuće predsjedanje EU-om.

Novoizabrani članovi Europskog parlamenta moraju stupiti na dužnost do sredine srpnja, pa je to najkasniji datum do kojeg bi Michel mogao ostati predsjednik EV-a. No, čelnici EU-a također imaju mogućnost postaviti privremenog kandidata kako bi isključili Orbána. Draghi vjerojatno, rekao je jedan dužnosnik za FT, neće prihvatiti ovu ulogu privremeno, već će po svoj prilici ciljati na dugoročni angažman.

Draghi nije idealan kandidat za neke članice

Draghi se djelomično povukao iz javnosti 2022. godine, nakon što je pala njegova Vlada. Potom je prošle godine preuzeo savjetodavnu ulogu unutar struktura EU-a, kada ga je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen zamolila da izradi izvješće o poljuljanoj konkurentnosti tog bloka. Draghi će u petak u Bruxellesu izvijestiti članove komisije o toj analizi, koja bi trebala biti objavljena nakon europarlamentarnih izbora.

Druga imena koja se spominju za Michelovo mjesto u Europskom vijeću uključuju trenutne premijere, poput Španjolskog Pedra Sáncheza i predsjednice danske vlade Mette Frederiksen. Oni su, za razliku od Draghija, povezani s velikim europskim političkim strankama, što je važan čimbenik u imenovanjima u EU. Europski diplomat s kojim je razgovarao FT ističe kako bi izostanak stranačke pripadnosti mogao biti problem za bivšeg talijanskog čelnika.

Dok bi talijanska vlada mogla podržati njegovu kandidaturu, države članice u srednjoj i istočnoj Europi već se dugo žale da se čelni položaji prečesto daju zapadnim Europljanima. Premda je Draghijev životopis impresivan, FT ističe da bi njegova stajališta o nekim politikama, poput fiskalne integracije, mogla razljutiti zemlje koje tradicionalno imaju suprotno stajalište, u ovom slučaju Njemačku.