Odluka Možemo!, čini se, bila je pogrešna. Ako HDZ ostane na vlasti, Tomašević i Benčić morat će se dobro oznojiti da objasne jednu stvar

Lanjska odluka o samostalnom izlasku na izbore sve manje se pokazuje ispravnom

Politička gravitacija koja glasače okuplja oko najjače opcije s njihova političkog spektra je gotovo poput prirodne sile. Uostalom, ista ta gravitacija pomogla je zelenima 2021. godine u Zagrebu

Nije bio nužan posljednji premijerov istup na rubu živčanog sloma da se zaključi kako stvari blizinom izbora postaju sve dramatičnije. I posljednja anketa, Crodemoskop, tek dva i po tjedna udaljena od HRejtinga pokazala je da se priča zakuhava.

Ono što je sredinom ožujka bila prednost stranaka koje čine HDZ-ovu koaliciju od 4,4, sad je 3,7 posto i to bez doprinosa nekoliko stranaka iz SDP-ove koalicije koje su ispod 0,5 posto rejtinga pa nisu ušle u objavu rezultata. Ukratko, ono što se godinama doimalo kao sigurna oklada – relativna pobjeda HDZ-a – sve više dolazi pod znak pitanja. A i od relativne pobjede do sastavljanja Vlade mogao bi biti jako dugačak put, to duži i nezgodniji što ta pobjeda (bilo čija) bude manje uvjerljiva.

Zamor strankom na vlasti

No, osim približavanja dvaju blokova, što će predizbornu kampanju dodatno iz frenetične gurati prema histeričnoj, posljednje ankete pokazuju još jednu vrlo bitnu stvar. Gravitacija, naime, i dalje djeluje.

Radi se, dakako, o političkoj gravitaciji. Ona se pojavljuje u situaciji dva jaka politička bloka, koji svojom “masom” privlače i birače koji bi možda radije glasali za nekog trećeg, ali se ipak odlučuju za najjače predstavnike na svom preferiranom dijelu političkog spektra. Ta sila je posebno jaka na oporbenom dijelu, pogotovo onda kad je zamor sa strankom na vlasti sve teže podnošljiv. A želja za smjenom HDZ-a je, čini se, kod birača opozicije u ovom trenutku daleko jača od svih ostalih političkih motiva.

Teško objašnjiva odbijenica

Rezultati posljednjih anketa su, dakle, savršeno očekivani. Raste HDZ, ali još jače raste SDP – kao ključna stranka oporbenog okupljanja. S druge strane, i Most, i Domovinski pokret, i Možemo! bilježe nešto manju podršku nego dosad.

Imajući to sve u vidu, još je teže objašnjiva odluka Možemo! iz lipnja prošle godine da na parlamentarne izbore ide samostalno, osim u nekim izbornim jedinicama gdje stoje lošije (tzv. točkasta koalicija). Logika dovlačenja na birališta ljudi koji inače ne bi glasali stoji, ali se čini da će ovaj put – a to se itekako moglo predvidjeti lani – glavna motivacija opozicijskim biračima ljevice biti smjena HDZ-a, odnosno, ono što se, s vrlo jakim utemeljenjem u stvarnosti, opisuje kao borba za spas demokracije.

Stepenica za još četiri Plenkovićeve godine?

Predvidljivi rezultat odluke Možemo! o samostalnom izlasku na izbore je, stoga, manji broj mandata za tu stranku od onog što bi se moglo očekivati. Jer, politička gravitacija neće stati na jednoj-dvije ankete, nego će njen efekt, lako moguće, biti još jači kako se izbori budu približavali, a pogotovo bude li se smanjivala razlika između Plenkovićeva i Grbinova bloka.

Ako opozicija unatoč svemu u ovom ili onom obliku uspije sastaviti saborsku većinu, manji broj mandata za Možemo! značit će manji utjecaj u novoj Vladi, bez obzira hoće li sudjelovati u njoj ili je samo podržavati iz parlamenta. Ako, pak, HDZ ostane na vlasti, u stranci koju vode Tomislav Tomašević i Sandra Benčić morat će se dobro oznojiti da objasne da njihova lanjska odluka nije bila jedna važna stepenica prema još četiri godine Andreja Plenkovića. A već na proljeće 2025. stižu lokalni izbori.

Crvena strelica za zelene

Zeleno-crveni su u jednom trenutku možda mogli i gajiti (legitimnu) ambiciju da postanu “SDP umjesto SDP-a”, odnosno da se pretvore u najjaču snagu na lijevom dijelu političke scene već u ovom izbornom ciklusu. U listopadu 2021. godine Možemo! i SDP su bili poravnati u rejtingu, s još mnogo neriješenih sukoba u stranci Peđe Grbina i mnogo vremena da Možemo! na terenu podigne svoju stranačku infrastrukturu.

To se, međutim, nije dogodilo. Osim Zagreba i dijela Istre, Možemo! u mjesecima i godinama koje su uslijedile nije uspio promovirati poznata lica i ustrojiti snažnije stranačke ogranke. I to se, uz očekivane probleme u Zagrebu, lako vidjelo na stranačkom rejtingu, koji dugo tone u odnosu na SDP-ov, da bi sada bio tek negdje na oko 50 posto onoga što dobivaju Grbinovi socijaldemokrati. Uz crvenu strelicu koja pokazuje prema dolje.

Sve to se, valja ponoviti, moglo lako predvidjeti još u lipnju prošle godine, kad je donesena odluka o samostalnom izlasku na izbore. Politička gravitacija, ona koja je podigla plimu podrške u Zagrebu najjačoj postbandićevskoj opciji 2021. godine, danas radi protiv nje.