Odnosi Hrvatske i Srbije u samo par sati prilično eskalirali, Zagreb oštro reagirao na protjerivanje diplomata. Što dosad znamo

Mediji bliski režimu Aleksandra Vučića kao razlog protjerivanja spominju špijunažu

FOTO: Pixsell

Nakon višemjesečnog zatišja, odnosi Hrvatske i Srbije u ponedjeljak su iznenada, kako se čini, krenuli putem eskalacije nakon odluke službenog Beograda da proglasi prvog tajnika veleposlanstva Hrvatske Hrvoja Šnajdera za personu non grata.

Sve je započelo u poslijepodnevnim satima kada je srbijansko Ministarstvo vanjskih poslova, koje u tehničkom mandatu vodi Ivica Dačić, izdalo priopćenje u kojemu bez konkretnih objašnjenja navodi da je Šnajdera proglasilo nepoželjnim jer je “grubo izašao iz okvira diplomatskih normi i prekršio Bečku konvenciju” kojom se reguliraju diplomatsko-konzularni odnosi.

Pritom su se pozvali na devet članak spomenute konvencije u kojem stoji da “država primateljica može u svako doba i bez obveze obrazlaganja svoje odluke, obavijestiti državu pošiljateljicu da je šef ili bilo koji drugi član diplomatskog osoblja misije persona non grata ili da bilo koji drugi član osoblja misije nije prihvatljiv”.

Hido Biščević se pravi Englez

Srbijansko je ministarstvo nadalje priopćilo da “žali zbog postupanja navedenog diplomata u proteklom periodu, koje ne doprinosi unapređenju bilateralnih odnosa Republike Srbije i Republike Hrvatske, dobrosusjedskoj suradnji i sveukupnom podizanju razine mira i stabilnosti u regiji” te je zaključilo kako očekuje da će Srbija i Hrvatska “zajednički raditi na izgradnji međusobnog povjerenja, a u cilju ostvarenja zajedničke europske budućnosti”.

Veleposlanik RH u Beogradu Hidajet Biščević u izjavi za list 24sata enigmatično je ustvrdio da to nije “materija” koju bi on htio komentirati i napomenuo da pojma nema koji bi povod bio za ovakvu odluku Srbije. “I da znam što je napravio, ne bih smio reći, ne mogu ulaziti u detalje jer je to izvan mog djelokruga. Bez komentara”, kratko je izjavio.

List blizak Vučiću spominje špijunažu

U međuvremenu su Večernje novosti, beogradski dnevni list blizak režimu Aleksandra Vučića, objavile da im je neslužbeno potvrđeno da je Šnajder iz Srbije protjeran zbog špijunaže.

“Kako nam je rečeno, u pitanju je dokumentirana špijunaža i vrbovanje za rad za hrvatsku službu”, piše list ne navodeći izvor te informacije, ali riječ je o mediju koji se smatra jednim od glasnogovornika službene politike, a glavni urednik mu je Milorad Vučelić, nekadašnja udarna pesnica režimskih medija za vladavine Slobodana Miloševića.

Sputnjik uspio u sve upetljati i Vulina

Gotovo istovremeno, identičnu neslužbenu informaciju plasiralo je i srpsko izdanje ruskog Sputnjika koje je, međutim, dodalo i dosta nevjerojatnu tezu da se zbog ovog slučaja “u zapadnim moćnim krugovima inzistiralo na smjeni Aleksandra Vulina” s mjesta šefa srbijanske obavještajne službe BIA-e.

Vulin je, kao što je poznato, nedavno sam podnio ostavku na to mjesto uz prilično sumanuto priopćenje da je dao svoju glavu za Srbiju kako joj Amerika i Europska unija ne bi uvele sankcije.

Radman kasno navečer pisao priopćenje

A zatim je kasno navečer priopćenje konačno izdalo i hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) koje vodi Gordan Grlić Radman, a koji je ranije tijekom večeri izjavio da je iznenađen potezom Beograda te da mora provjeriti o čemu se radi.

U oštro intoniranom dopisu MVEP izražava “žaljenje zbog odluke Republike Srbije da prvog tajnika u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu proglasi personom non grata” te u potpunosti odbacuje “osnovu za protjerivanje akreditiranog hrvatskog diplomata”.

“Navedena odluka Republike Srbije predstavlja korak prema pogoršanju međusobnih odnosa, kao i daljnjoj destabilizaciji osjetljivih regionalnih političko-sigurnosnih prilika u vrijeme kada je stabilnost na jugoistoku Europe od iznimne važnosti za cijelu Europu”, dodaju u priopćenju sa Zrinjevca.

Anticipiraju eskalaciju u odnosima

Nadalje, Ministarstvo ističe da Hrvatsku zabrinjava protjerivanje diplomata te da ono predstavlja “dodatni pritisak na djelatnike hrvatskog veleposlanstva u Beogradu, koji se osobito manifestira u predizborno vrijeme u Republici Srbiji. S tim u vezi, izražavamo žaljenje što se anticipirana eskalacija odnosa od strane Republike Srbije u ovo vrijeme realizirala drastičnom odlukom o protjerivanju diplomata”, stoji u priopćenju.

Na kraju se još navodi da Ministarstvo vanjskih i europskih poslova zadržava pravo “odgovoriti na ovaj potez u vrijeme i na način koji odabere”.