Dosta suludo. Odvjetnicu pretukla dvojica okrivljenika, policija nije bila u stanju doći na sud, slučaj umalo pao u zastaru

Napadnuta odvjetnica podigla je ustavnu tužbu i dobila. Ministarstvo pravosuđa i uprave mora joj isplatiti 20.000 kuna zadovoljštine

Ustavni sud, sudeći prema nizu objavljenih odluka, redovito ima posla s građanima koji im podnose tužbe zbog “neažurnog postupanja pravosudnih tijela”. U prijevodu, ljudi koji godinama, ponekad i desetljećima, frustrirano čekaju presude suda, na kraju utjeruju prava na najvišoj instanci, za što nerijetko dobiju i odštetu iz državnog proračuna, koji sami pune porezima.

U jednom od posljednjih takvih slučajeva, kako otkrivamo, odštetu je dobila odvjetnica (identitet joj je zaštićen) koju su još 2018. verbalno i fizički napala dvojica okrivljenika, ali ni nakon tri godine nisu procesuirani. Štoviše, taj jednostavni prekršajni postupak ove godine ide u zastaru, a kako bi to spriječila, podnijela je ustavnu tužbu iz koje ponovno izranjaju stari problemi: nevjerojatna aljkavost policije i sud koji godinama ne poduzima ništa.

Šakom u glavu

Incident koji do danas nije pravosudno razriješen dogodio se još u listopadu 2018. kada su dvojica muškaraca, nezadovoljnih odlukama odvjetnica, najprije vikali na njih, a potom je jedan i fizički nasrnuo na jednu i udario ju šakom u glavu. Završila je na hitnoj, a policija je napadače uhitila i odredila im mjeru zabrane približavanja.

Prekršajnom sudu vrlo brzo je podnesen optužni prijedlog i postupak je – iz ove perspektive prilično ironično – nastavljen kao žurni. Identiteti počinitelja, napadnute odvjetnice, kao i mjesto događaja, u odluci Ustavnog suda nisu navedeni, odnosno, postoje samo nasumično odabrani inicijali.

Odmah pušteni na slobodu

Jedino što je ekspresno napravljeno u ovom slučaju jest saslušanje dvojice napadača, koje je sud potom pustio na slobodu jer nije našao razloge za njihovo daljnje zadržavanje. Idućih mjeseci, stoji u kronološkom opisu, prekršajni sud je ispitao napadnutu odvjetnicu, dok se druga svjedokinja nije pojavila.

Pet mjeseci od napada, 14. veljače 2019., zapisnik o ispitivanju dostavljen je prvostupanjskom sudu i od tog trenutka nije se događalo apsolutno ništa. Stoga u veljači 2021. godine odvjetnica, dvije i pol godine nakon napada, podnosi zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

Policija se nije pojavila na sudu

Taj zahtjev, čini se, podsjetio je sud da imaju slučaj koji tavori u ladicama, pa je mjesec dana kasnije zakazano ročište. Ali ni to ročište nije održano. Sud ga je odgodio zbog nedolaska svjedokinje, ali i samog tužitelja u postupku – policije. Pa su zatražili prekršajni odjel drugog suda da ispitaju svjedokinju koja se nije pojavila.

K tome, napadnuta odvjetnica koja je zatražila suđenje u razumnom roku je odbijena. Sud je to obrazložio činjenicom da ona u postupku nije stranka, već samo svjedok. U rujnu 2021. konačno je ispitana jedna svjedokinja, a za drugu je tek u siječnju 2022. sud izdao dovedbeni nalog.

Prijeti zastara postupka

Drugo ročište, u veljači 2022. – opet je odgođeno. Jer sud čeka da od tužitelja, policije, dobije informaciju o neprovođenju dovedbenog naloga za drugu svjedokinju. A kako zastara u ovom postupku nastupa u listopadu ove godine, odvjetnica se odlučila na ustavnu tužbu. I dobila za pravo.

Ustavni sud opleo je po “neaktivnosti prvostupanjskog suda koja je doprinijela duljini postupka”, ističući kako sve skupa traje više od tri godine, a odvjetnica ne može poduzeti ništa da bi ubrzala postupak. “Niti složenost predmeta niti ponašanje stranaka i sudionika ne mogu pružiti opravdanje sudu da nije dovršio predmet”, zaključio je Ustavni sud.

Napadnutoj odvjetnici, podnositeljici ustavne tužbe, Ustavni sud odredio je 20 tisuća kuna na ime zadovoljštine koju će joj isplatiti Ministarstvo pravosuđa i uprave. Nadležnom sudu naloženo je da donese odluku u roku šezdeset dana. Jer u listopadu 2022., četiri godine nakon napada, postupku prijeti odlazak u zastaru.