Malo što opisuje katastrofu pravosuđa preciznije od mučnog slučaja napadnute odvjetnice s Krka. Donosimo detalje

Slučaj je pao u zastaru, pa će odvjetnica od države dobiti odštetu

FOTO: PIXSELL

Poznata hrvatska odvjetnica dokazala je koliko je neučinkovito hrvatsko pravosuđe jer nije kaznilo nasilnika koji ju je napao nakon sastanka na Krku. Naime, jedan muškarac nezadovoljan odlukom nje i njezinih kolegica počeo je, u društvu člana svoje obitelji, vikati na nju da bi ju na kraju udario rukom u glavu. Zbog toga je zaradio prekršajnu prijavu, no nikada nije kažnjen, budući da je optužba zbog neučinkovitog sudstva pala u zastaru.

Osim što je dokazala nesposobnost države da kazni običnog nasilnika, odvjetnica će dobiti i nešto više od 2,6 tisuća eura odštete jer joj je povrijeđeno pravo na zaštitu osobnog dostojanstva koju jamče i hrvatski Ustav i Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava. Potvrdio je to Ustavni sud RH koji je prihvatio tužbu odvjetnice podnesenu zbog neažurnog postupanja nadležnih pravosudnih tijela u prekršajnom postupku.

Kronologija spor(n)og suđenja

Prekršajni postupak pokrenut je policijskom prijavom nakon incidenta koji se dogodio u listopadu 2018. Kako smo naveli na početku, nezadovoljni muškarci najprije su vikali na odvjetnicu, a zatim ju je jedan od njih ošamario. Policija ih je privela te su idući dan i ispitani na sudu. Čim su iznijeli obrane, pušteni su na slobodu.

Tjedan dana kasnije prekršajni sud s Krka zatražio je od svojih kolega u Rijeci da ispitaju odvjetnicu i još jednu svjedokinju, vlasnicu nautičkog kluba u kojem se dogodio incident. Odvjetnica je iskaz dala u siječnju 2019., no drugu svjedokinju sud nije uspio ispitati jer se nije odazvala pozivu. Zapisnici su u veljači 2019. proslijeđeni na krčki sud.

Potraga za važnom svjedokinjom

Iduće dvije godine nije se događalo ništa, sve dok odvjetnica nije podnijela zahtjev za suđenje u razumnom roku. Tada je krčki sud ponovno pokušao pronaći vlasnicu kluba, no ni iz drugog pokušaja to im nije uspjelo. Donesena je nakon toga tek jedna odluka – da se ispita kolegica napadnute odvjetnice.

Ona je svjedočila tek u rujnu 2021., a napadnuta odvjetnica tada je već bila podnijela prvu ustavnu tužbu zbog neažurnog postupanja sudova. Još par puta pokušalo se doći do ključne svjedokinje, ali bez uspjeha. U međuvremenu je Ustavni sud prihvatio prvu odvjetničinu tužbu, a sada joj je prihvaćena i druga.

Kako je na kraju sve propalo?

Početkom svibnja 2022. sud ipak odustaje od ispitivanja svjedokinje koja je od početka izbjegavala dati iskaz u ovom slučaju. Mjesec dana kasnije stiže i nepravomoćna presuda: nasilnik koji je udario odvjetnicu proglašen je krivim zbog remećenja javnog reda i mira. Drugi okrivljenik oslobođen je optužbi.

Visoki prekršajni sud prihvaća nasilnikovu žalbu i slučaj vraća na ponovno suđenje. No, budući da je do tada već prošlo četiri godine od spornog događaja, prema zakonskom roku nastupila je zastara. Početkom ove godine sudu nije preostalo ništa drugo nego da donese tzv. odbijajuću presudu, budući da se postupak zbog zastare više nije mogao voditi.

“Ustavni sud ocjenjuje da napadnuta odvjetnica nije dobila odgovarajući i pravodobni pravosudni odgovor u skladu s postupovnim obvezama države u zaštiti prava na fizički integritet”, stoji u odluci Ustavnog suda. Drugim riječima, pravosuđe nije utvrdilo sve okolnosti napada na odvjetnicu, pa joj država zbog toga sada mora platiti odštetu.