Ognjen Kraus upozorava da se Holokaust negira u javnost, ali i u obrazovnom sustavu: 'Čeka se da nestanemo'

Židovi ne odustaju od zahtjeva za kažnjavanje negiranja zločina

18.04.2023., Zagreb - Groblje Mirogoj. Obiljezavanje Jom Hasoa - Dana sjecanja na zrtve holokausta. Zidovska opcina Zagreb komemoraciju je odrzala na Mirogoju kraj skulpture Mojsija, gdje su nakon paljenja svijeca i polaganja vijenaca govorili predsjednik Koordinacije zidovskih opcina u RH i Zidovske opcine Zagreb Ognjen Kraus, a molitvu je predvodio glavni rabin u Hrvatskoj Luciano Mose Prelevic. Na komemoraciji je polozio vjenac i predsjednik RH Zoran Milanovic, veleposlanik Izraela Gary Koren, dogradonacelnik grada Zagreba Luka Korlaet, Zeljko Rainer, Ivan Malenica i ostali. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Predsjednik Koordinacije židovskih općina u Hrvatskoj Ognjen Kraus upozorio je u utorak na komemoraciji za žrtve Holokausta održanoj na zagrebačkom Mirogoju da negiranje Holokausta ostaje bez sankcija te da židovska zajednica svjedoči kulturocidu.

Drugi put mirno promatrate kako nestajemo, rekao je Kraus, zaključivši dio svoga govora o stanju Židova u Hrvatskoj danas kojeg po njemu obilježava sve manji broj ljudi, ali i uništavanje njihovih tragova ekshumiranjem židovskih grobnica i grobalja, što omogućuju zakoni nakon što vlasnici deset godina na plaćaju grobno mjesto.

Prema Krausu, u posljednje vrijeme na Mirogoju je ekshumirano više od tri i pol tisuće zemnih ostataka, nakon čega se mijenjaju obilježja na grobnicama i one gube raniji identitet. Svjedočimo kulturocidu i čeka se da nestanemo, upozorio je Kraus.

Židovi ne odustaju od zahtjeva za kaznama

Podsjetio je da je od nacizma, fašizma i ustaštva stradalo šest milijuna Židova, među kojima i milijun i pol djece. Na području Nezavisne Države Hrvatske pobijeno je 35 tisuća Židova, odnosno 80 posto njih. Progoni u NDH počeli su pet dana nakon proglašenja, a bilo je osnivano više od 50 logora o čemu se, kazao je Kraus, ne želi javno govoriti.

U općoj javnosti, ali i u obrazovnom sustavu po njegovim riječima prisutno je negiranje Holokausta, što ne samo da ostaje bez sankcija već se takve osobe bira na najviše funkcije, čak i na položaj dekana. Naglasio je da Židovi ne odustaju od zahtjeva za kažnjavanje negiranja zločina i pozdravio strože izmjene Zakona o prekršajima koje za isticanje simbola koji potiču na mržnju previđaju kazne od 700 do 4000 eura.

Podsjetio je na potpisivanje sporazuma Hrvatskog nogometnog saveza o uključivanju u borbu protiv diskriminacije, rasizma i antisemitizma te izrazio nadu da će taj sporazum djelovati i da će, u slučaju da publika nastavi s njegovim kršenjem, HNS prekinuti utakmicu.

Položeni vijenci za žrtve

Tijekom komemorativne svečanosti za Jom HaŠoa, odnosno Dan sjećanja na žrtve Holokausta, pred skulpturom Mojsija na groblju Mirogoj u organizaciji Židovske općine Zagreb zapaljene su svijeće te su položeni vijenci.

Pored predstavnika židovskih zajednica vijence su položili predsjednik Republike Zoran Milanović, potpredsjednik Sabora Željko Reiner i ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, kao i četveročlana delegacija Grada Zagreba.

Također, vijence su položili predstavnici veleposlanstva u Hrvatskoj, predstavnici nacionalnih manjina i drugi. Potom je glavni rabin u Hrvatskoj i vrhovni rabin Crne Gore Lucian Moše Prelević održao molitvu za žrtve holokausta.