Predsjednica je konačno osudila NDH, ali ove ćemo godine izgleda imati tri komemoracije u Jasenovcu

Predsjednica se sastala s predstavnicima židovskih općina i SNV-a

FOTO: PIXSELL

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović održala je sastanak s predstavnicima židovske zajednice i Srpskog narodnog vijeća te ih pokušala uvjeriti da dođu na službenu komemoraciju za žrtve Jasenovca, no čini se da u tome nije uspjela.

Donosimo pregled cijelog slučaja u nekoliko bitnih točaka.

1. Zašto se nisu dogovorili?

Koordinacija židovskih općina potvrdila je nakon sastanka bojkot službene komemoracije u Jasenovcu. Također su potvrdili da će oni svoju komemoraciju održati 15. travnja. Predsjednik Koordinacije židovskih općina Ognjen Kraus kaže da se s predsjednicom nisu dogovorili o zajedničkom odlasku u Jasenovac, javlja N1.

“Nismo se dogovorili jer smatramo da se nakon svih događaja, relativizacije ustaštva, nije ništa učinilo. Želimo da se prvo nešto učini, onda ćemo mijenjati odluku. Predsjednica do sada nije ništa učinila”, rekao je Kraus te dodao da je današnja predsjedničina osuda ustaškog režima bila samo “reakcija na akciju”. Također, smatra kako je očito da se “lavina i dalje valja” pa od Vlade i premijera očekuje da nešto učine.

Na sličnom tragu je i SNV. Njihovi predstavnici potvrdili su nakon sastanka da ni oni neće doći na službenu komemoraciju 22. travnja, a hoće li se pridružiti židovima 15. travnja na neslužbenoj komemoraciji, tek će odlučiti.

2. Koliko će uopće biti komemoracija?

“Predsjednica je svjesna situacije u Hrvatskoj i podjela po svim osnovama, kao i problema vezanih uz to. Tražila je od nas da pomognemo u tom dijelu da se započne dijalog i da se tenzije smanje te se krene zajedništvom dalje”, rekao je predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Franjo Habulin nakon sjednice Izvršnog odbora SABA-e na kojoj je odlučeno da će antifašisti održati komemoraciju 24. travnja.

“Donijeli smo odluku da ćemo komemoraciju u Jasenovcu održati 24. travnja jer je to neradni dan, pa će oni koji žele imati priliku otići tamo”, rekao je Habulin.

Pojašnjavajući razloge zbog kojih odbijaju ići na službenu komemoraciju, Habulin je rekao kako je situacija u zemlji takva da “na djelu više nije nikakav klizajući i puzeći fašizam već je on tu. Vidimo ga i osjećamo na ulici i stadionu, svakodnevno, a aktualna vlast ne reagira ni na jednu od tih pojava”, poručio je.

Upitan zašto na komemoraciju ne idu zajedno s Koordinacijom židovskih općina, čelnik antifašista je pojasnio kako su oni već ranije donijeli odluku da idu 15. travnja, dok je antifašistima to prekratak rok da se organiziraju.

Što se tiče programa komemoracije, Habulin je samo rekao kako “neće biti puno govora”, te da će se skupu obratiti on ili počasni predsjednik SABA-e Stjepan Mesić, koji je danas također viđen u sjedištu Saveza.

3. Što su poručili iz Ureda predsjednice?

04.04..2016..Zagreb- Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarovic u svom uredu. Photo
Predsjednica je pokušala uvjeriti predstavnike židovske zajednice i SNV-a da dođu na službenu komemoraciju za Jasenovac. PIXSELL

Iz Ureda predsjednice priopćili su da su se predsjednica i predstavnici Saveza antifašističkih boraca i antifašista, romske manjine, Srpskog narodnog vijeća i Židovske općine Zagreb složili oko nužnosti otvaranja dijaloga oko svih otvorenih pitanja.

Na sastanku su bili predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Franjo Habulin, saborski zastupnik Veljko Kajtazi, predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac i predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus. Složili su se s njenom inicijativom o nužnosti otvaranja dijaloga i rasprave o svim otvorenim pitanjima i problemima manjinskih zajednica u Republici Hrvatskoj, a razgovaralo se i o porastu netolerancije te povišenih tonova kojima svjedočimo pa su sudionici pozvali na suglasje i iznalaženje zajedničkog odgovora na te izazove.

4. S kim se još predsjednica danas sastala?

koli
Predsjednica se sastala s Nicolasom Deanom, posebnim izaslanikom američkog State Departmenta odnosno državnog tajništva za pitanja holokausta twitter

Predsjednica se danas sastala i s Nicholasom Deanom, posebnim izaslanikom američkog State Departmenta, odnosno državnog tajništva za pitanja holokausta.

Nakon sastanka sazvala je konferenciju za novinare i kazala da je “zabrinuta zbog jačanja ideoloških podjela u društvu, posebno oko dana sjećanja na nevine žrtve Jasenovca”.

“NDH je bila najmanje nezavisna i najmanje je štitila interese hrvatskog naroda, a ustaški režim je bio zločinački režim. Antifašizam je u temeljima hrvatskog Ustava, a moderna hrvatska država izrasla je na temeljima Domovinskog rata”, rekla je Grabar-Kitarović.

5. Zašto je uopće došlo do otkazivanja dolaska na komemoraciju u Jasenovcu?

26.04.2015., Jasenovac - Komemoracija u znak sjecanja na 22. travnja 1945., dan proboja zatocenika iz koncetracijskog logora Jasenovac. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
Koordinacija židovskih općina i predstavnici SNV-a neće sudjelovati na komemoraciji u Jasenovcu PIXSELL

Iz Koordinacije židovskih općina već prošlog tjedna su poručili da na komemoraciji za žrtve u logoru Jasenovac neće sudjelovati zbog “politike nečinjenja” te “dnevnopolitičkih događaja vezanih uz relativizaciju i revitalizaciju ustaštva”.

U SNV-u kao jedan od razloga nedolaska navode i to što je iz niza “događaja i aktivnosti vidljivo da se u Hrvatskoj nastoji relativizirati, umanjiti pa i negirati zločine koje je u Jasenovcu i na drugim mjestima počinio ustaški pokret za vrijeme kvislinške Nezavisne Države Hrvatske”.

6. Što o svemu kažu povjesničari?

collage
Povjesničari Tvrtko Jakovina i Hrvoje Klasić komentirali su cijeli slučaj za Telegram PIXSELL

S uglednim povjesničarima Tvrtkom Jakovinom i Hrvojem Klasićem razgovarali smo nakon nakon što je Koordinacija židovskih općina otkazala dolazak u Jasenovac (a nešto prije no što je isto učinio i SNV). Jakovina smatra kako je ovo nedvosmislena poruka Vladi. “Odluka Koordinacije židovskih općina da ove godine ne idu u Jasenovac na komemoraciju, koja se na sličan način obilježavala već godinama, jest prije svega sramota za ovu zemlju, ali i potez koji pokazuje hrabrost, političku, povijesnu i moralnu odgovornost židova u Hrvatskoj”, kaže Jakovina.

Klasić smatra kako se u hrvatskom društvu ne događa ništa novo – uz jednu bitnu razliku. “U hrvatskom društvu nije se dogodilo ništa što se ne događa već dugi niz godina, a to je u stvari toleriranje, relativiziranje i negiranje zločina koji su se događali za vrijeme NDH i općenito takav odnos prema ustaškom režimu. No, ono što je sada drugačije jest da očito i unutar Vlade imamo članove čiji je odnos prema spomenutom periodu, blago rečeno, relativizirajući. Naravno, prije svega mislim na ministra kulture. To je ipak nešto ozbiljnije nego dok je gospodin Hasanbegović kao povjesničar i pojedinac iznosio svoje privatne stavove. Sada se radi o ministru kulture”.

Opširnije o tome možete pročitati OVDJE.