Ona je nova kraljica narkomafije. Nježno lice s TikToka krije mračnu stranu: 'Sve što je radio El Chapo sada je pod njom'

Adriana Meza Torres dolazi iz duge loze krijumčara, a posljednja je u nizu snažnih žena narkobiznisa

FOTO: TikTok

Meksiko dobiva novu narko-kraljicu, koja dolazi iz duge loze krijumčara. Adriana Meza Torres ne samo da je snaha možda najozloglašenijeg narkobosa posljednjih godina, nego je i kći visokopozicioniranog operativca najmoćnijeg kartela Sinaloe, koji je likvidiran nakon što je bio podvrgnut mučenju.

Za Torres se vjeruje da je u ranim 30-im godinama života, a navodno se etablirala kao kraljica frakcije Sinaloe poznate po imenu Los Chapitos. Njezin suprug Ovidio Guzmán López, sin Joaquina “El Chapa” Guzmána, uhićen je u žestokom oružanom obračunu sa sigurnosnim snagama početkom ovog mjeseca u kojem je život izgubilo 29 ljudi, među kojima i deset meksičkih vojnika. Nakon toga, uzde kartela je preuzela ona.

Meza Torres pritom nije nimalo skromna. Razmeće se svojom novostečenom moći pa se prozvala “bossovom ženom” na društvenim mrežama, a svoje bogatstvo pokazuje u nizu blještavih objava i videa na stranicama kao što je TikTok. Njezin uspon na sam vrh je, kako piše londonski list The Times, bio dugo i pomno planiran.

Otac joj je ubijen 2007. godine

Njezin otac bio je Raul Meza Ontiveros, poznatiji po nadimku “El M6”, a ubijen je u Culiacanu 2007. godine. Njezin brat, César Raúl, poznat kao “El Mini M6”, doživio je sličnu sudbinu, poginuvši u oružanom okršaju u dobi od 18 godina.

Međutim, njezin brak s Guzmánom Lópezom omogućio joj je da postane još jedna u sve većem nizu žena koje su se uzdigle u hijerarhiji kartela. Muža su joj uhitili u uporištu Sinaloe u Culiacanu na istoku Meksika. Poznat je kao “El Ratón” ili štakor, a vjerojatno će biti izručen u SAD gdje će mu suditi po optužnici s nizom točaka. Bude li osuđen, mogao bi provesti ostatak života iza rešetaka.

Droga je oduvijek obiteljski biznis

Prema informacijama španjolskog lista El Paisa, Ovidio Guzmán López jedno je od čak 23 djece za koje se vjeruje da im je El Chapo otac. “Znate, u Sinaloi je trgovina drogom oduvijek bila obiteljski biznis”, rekao je prije nekoliko dana za El Pais Benjamin Smith, autor knjige koja detaljno opisuje povijest meksičke trgovine drogom. “Ne znamo koliko je Ovidio stvarno moćan. State Department kaže da on proizvodi više od 3000 kilograma metamfetamina mjesečno, ali nemam pojma odakle im ta brojka.”

Uloga njegove supruge Adriane Meze Torres u kartelu na vidjelo je izašla 2019. godine kada joj je muž prvi put bio uhićen. Meksičke vlasti, svjesne da su supruge kartelskih bossova počele preuzimati operativne uloge u biznisu, zamrznule su joj tada bankovne račune.

I El Chapova supruga u zatvoru

Emma Coronel Aispuro (33), nekadašnja missica koja se udala za El Chapa, trenutno služi tri godine zatvora zbog svoje uloge u njegovom kartelu Sinaloi. Priznala je da je odigrala ključnu ulogu u pomaganju svom suprugu da pobjegne iz meksičkog zatvora 2015. godine tako što je u neposrednoj blizini strogo čuvane kaznionice kupila nekretninu iz koje je do zatvora organizirala kopanje tunela kroz koji je El Chapo u konačnici pobjegao, i to modificiranim motociklom na tračnicama, uz kompletnu rasvjetu i ventilaciju.

Uspjela mu je dostaviti i sat s omogućenim GPS-om te je prenosila njegove poruke drugima dok je bio u pritvoru, pokazuju sudski dokumenti. El Chapova žena rođena je u kartelima, i to kao kći Inés Coronel Barreras, članice Sinaloe. Svog budućeg muža je upoznala kada je imala 17 godina, a vjenčali su se već sljedeće godine. Njezin ujak bio je Ignacio Coronel Villarreal, čovjek kojeg se svojedobno smatralo jednim od najtraženijih ljudi u Meksiku sve dok nije ubijen u oružanom obračunu s meksičkom vojskom 2010. godine.

Kraljica Pacifika tužila Netflix

Još jedna Meksikanka koja je stekla ogromnu moć u karteli je Sandra Ávila Beltrán (62), poznata kao “Kraljica Pacifika”, čiji je ujak bio jedan od osnivača moćnog narkokartela Guadalajara. Tvrdi se da je bila ljubavnica kolumbijskog narkobosa Juana Diega Espinose, a oboje su dospjeli na naslovnice kad su zajedno uhićeni u Mexico Cityju 2007. godine. Tužila je Netflix zbog televizijske serije Kraljica juga, za koju tvrdi da se temelji na njezinom životu, ali da je snimljena bez njezina pristanka.

“Jadan Meksiko, tako daleko od Boga, tako blizu Sjedinjenih Država”, davno je napisao meksički predsjednik iz 19. stoljeća Porfirio Díaz pri čemu je drugi dio njegova aforizma zapravo objašnjenje trajnog problema koji Meksiko ima s kartelima.

Sjedinjene su Države, naime, najveće svjetsko tržište ilegalnih droga, koje troši oko 25 posto globalne proizvodnje. Praktičnost je učinila Meksiko bazom za nekoliko iznimno moćnih kriminalnih organizacija koje kontroliraju posao dostave heroina i metamfetamina domaće proizvodnje, kao i kokaina uglavnom kolumbijskog podrijetla.

Zarade dosežu milijarde dolara godišnje

Procjene se prilično razlikuju, ali zarada kartela sigurno se mjeri u milijardama dolara svake godine. U izvješću Istraživačke službe američkog Kongresa iz 2018. godine navodi se da je kartel Sinaloa, koji je osnovao El Chapo, imao godišnju zaradu procijenjenu na tri milijarde dolara. To je bilo dovoljno da Guzmán, prema časopisu Forbes, postane milijarder prije nego što je zatvoren u SAD-u 2019. godine.

Najveća prijetnja bilo kojem kartelu nije meksička država nego suparnički karteli. Čitav niz vlada u Meksiku održavao je uzajamni pakt o neuništenju s kartelima, ali sve se promijenilo kada im je, ubrzo nakon što je preuzeo dužnost 2006. godine, predsjednik Felipe Calderón objavio rat. Deseci visokopozicioniranih vođa kartela ubijeni su, uhićeni ili deportirani, no stopa ubojstava u zemlji tada je skočila jer su se preostale bande razbile u male, opake, konkurentske skupine. Na kraju će još ispasti, zaključuje The Times, da su u pravu oni koji tvrde da će karteli biti ukroćeni samo ako narkotici kojima trguju postanu legalni.