Oporba priprema veliku koordiniranu akciju: 'Prisilit ćemo Vladu na smjenu Uprave HEP-a i na još dvije stvari'

Iz platforme Možemo! kažu da su dobili podršku ostatka oporbe za svoju ideju

05.06.2023., Zagreb - Pocetak danasnje sjednice predsjednik Sabora Gordan Jandrokovic posvetio je banu Jelacicu. Naime, na danasnji dan, 5. lipnja 1848. svecano je u Zagrebu ustolicen ban Josip jelacic. Svecanost njegova ustolicenja pratila je svecanost otvaranja Hrvatskog sabora 6. lipnja, prvoga hrvatskog gradjanskog Sabora na osnovi izbornog reda utemeljenog po nacelima gradjanskog liberalizma. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL/Arhivska fotografija

U jeku plinske megaafere koja Hrvatsku potresa već tjedan dana nižu se reakcije političke opozicije. Riječ je, podsjetimo, o prodaji plina HEP-a daleko ispod cijene, zbog čega je nastalo više od 10 milijuna eura gubitka. Među gorućim aktualnim problemima su i štrajk pravosudnih djelatnika koji će u ponedjeljak ući u šesti tjedan, te kriza oko imenovanja čelnika Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA).

Saborski Odbor za gospodarstvo za sljedeći je tjedan sazvao sjednicu na prvu temu, a iz platforme Možemo! javljaju da se saborska opozicija na njihov prijedlog dogovorila da će, ako se i druge dvije teme ne riješe u sljedećem tjednu, zajednički predložiti izvanrednu sjednicu parlamenta.

‘Ovo je vrlo ozbiljna situacija’

“Na njoj bi se Vladu prisililo na smjenu Uprave HEP-a, dogovor s predsjednikom oko imenovanja čelnika VSOA-e i zaključenje krize u pravosuđu povećanjem plaća službenika i namještenika. Vlada i premijer su potpuno izgubili kontrolu nad energetskim sektorom, VSOA-u pokušavaju staviti pod svoju isključivu kontrolu, a pravosuđe zbog štrajka de facto ne radi”, poručuju iz Možemo!.

“Ovo je vrlo ozbiljna situacija i ne smijemo ući u jesen bez kontrole nad energetskim sektorom, bez demokratske kontrole nad sigurnosno-obavještajnim sustavom i s nefunkcionirajućim pravosuđem, jer nas to vodi u potencijalnu energetsku, ali i ustavnu krizu”, kažu u stranci.

Plenković se ponaša kao faraon

Peđa Grbin (SDP) izjavio je nakon oporbenog sastanka da se Hrvatska u ovom trenutku suočava s dvije krize – jedna je uobičajena nesposobnost i lopovluk koje gledamo u HEP-u, a druga udar na institucije, i to na VSOA-u, što je i udar na demokraciju i slobodu.

„Pokušavaju staviti stranačku šapu na vojnu tajnu službu, što smo u Hrvatskoj imali 90-ih, kada su se masovno prisluškivali građani i novinari, što je dovelo do potpunog urušavanja društva, od čega smo se godinama oporavljali. Siguran sam da nitko ne želi da VSOA bude pod paskom jedne političke stranke, jednog političara, Andreja Plenkovića koji se ponaša kao faraon koji svu vlast u državi želi za sebe”, upozorio je.

Tome se moramo usprotiviti, predsjednik Republike to je napravio jučer, a oporba će u Saboru napraviti sljedeći tjedan ili će tražiti izvanrednu sjednicu. HDZ je krao na sve strane i u svim institucijama, a sada želi do kraja upravljati Hrvatskom, poručio je.

Ne može usuglašavanje preko Banožića

U vezi usuglašavanja oko čelne osobe VSOA-e, Grbin je kazao da usuglašavanje ne može ići preko Banožića, Medveda i Lozančića, nego se premijer treba “prestati ponašati kao da je u vrtiću” i dogovoriti se s predsjednikom Republike. Plenković je odlučio da se neće usuglašavati s predsjednikom i blokirao je sustav, upozorio je Grbin.

Marija Selak Raspudić (Most) ocijenila je da se Hrvatska nalazi u ozbiljnoj krizi institucionalnog funkcioniranja, štoviše, možemo reći da smo na pragu raspada sustava. Oporba je na sastanku zaključila da traži smjenu Uprave HEP-a i takav će zaključak uputiti Hrvatskom saboru, dodala je.

Ako se tri ključna problema koja se odnose na raspad sustava, pitanja energetike, funkcioniranja pravosudnog sustava i vojne sigurnosti ne riješe idući tjedan, ponovila je da će oporba tražiti sazivanje izvanredne sjednice Sabora.

Ovako ne možemo dočekati jesen

Sandra Benčić (Možemo), čiji je Klub inicirao prijedlog sazivanja izvanredne sjednice Sabora, smatra da se radi o kombinaciji gubitka kontrole premijera i Vlade nad energetskim sektorom, posebice HEP-om, i činjenici da premijer različitim, potpuno krivim pravnim interpretacijama pokušava VSOA-u staviti pod svoju isključivu kontrolu.

Sve to događa se u kontekstu činjenice da pravosuđe ne funkcionira zbog štrajka i dovodi nas do situacije koja je poprilično izvanredna, čak i za Hrvatsku. Zaključak je oporbe da se s raspadnutim sustavom, bez kontrole nad energetikom, bez funkcionirajućeg pravosuđa i bez demokratske kontrole nad sigurnosno-obavještajnim sustavom ne može ući u jesen, poručila je Benčić.

Vesna Nađ (Socijaldemokrati) tvrdi da smo u dubokoj krizi institucija. „Nalazimo se u predizbornom vremenu kada vidimo da javna poduzeća, koja su uvijek bila bankomat HDZ-a, sada koriste kao mogući izvor financiranja njihove kampanje”, rekla je i upitala hoće li opet sve pokradene milijarde završiti u torbama HDZ-ovaca.

‘Država nam klizi u diktaturu’

Inicijativu podržava i Klub HSS-a i RF-a čija Katarina Peović smatra da su uvjeti izvanredni, da je pravosuđe totalno blokirano kao i energetski sektor, da se krše zakoni i Ustav, a sigurnost ugrožena.

Dalija Orešković (Klub Centra i GLAS-a) drži da po načinu na koji funkcioniraju hrvatske institucije država klizi u diktaturu. „Vrijeme je da opozicija zbije redove, ne u smislu koalicije nego progovaranja o ozbiljnim temama jer sve se to prebija preko leđa građana”, kazala je.

Podršku inicijativi dao je i Klub Fokusa i Reformista. „Glavna zadaća države je sigurnost građana, njihove imovine i pravna sigurnost, a kroz razvoj situacije vidimo da su te temeljne funkcije države narušene”, kazao je predsjednik Fokusa Davor Nađi. Vezano za plinsku aferu, Nađi je također zatražio hitno razrješenje uprava HERA-e i HEP-a „jer su svi sve znali, jedino se premijer Plenković i ministar Filipović prave grbavi”. „Tko je ukrao mora odgovarati”, istaknuo je Daniel Spajić (Domovinski pokret) dodavši kako nije bitno je li riječ o ministru, čelnicima HEP-a ili Ine.