Orban i Trump si dosta očito hofiraju. No, ima par stvari zbog kojih bi im idila mogla propasti

Nitko u EU nije jače slavio od Orbana zbog Trumpa. No, postoji problem

Prime Minister Viktor Orban arrives for a Parliament session in Budapest, Hungary, Oct. 20, 2014. In the 25 years since the collapse of communism, Orban has come to question Western values, foment nationalism and look more openly at Russia as a model., Image: 210341156, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, New York Times
FOTO: Profimedia, New York Times

Od svih svjetskih lidera čijem smo padu utjecaja u Washingtonu svjedočili tijekom mandata Baracka Obame, ni jedan nije tako energično 8. studenog navijao za Donalda Trumpa kao mađarski premijer Viktor Orban. Tad je konstatirao da se “već dugo nije tako dobro zabavljao” kao te noći kad su počeli pristizati rezultati. Orban je bio jedan od prvih političara izvan Amerike koji je javno podržao predsjedničkog kandidata Trumpa.

A otkad je biznismen izabran za predsjednika, u svojim hvalospjevima i hofiranju postao je samo još glasniji. A Orban se sad zapalio za konkretnije zbližavanje s Washingtonom, nakon vrlo dugog perioda u kojem je njegova politika konstantno kritizirana od strane Bijele kuće, piše Foreign Policy. Ponajviše zbog njegova stava o migrantima te stalnog “demokratskog nazadovanja” njegove zemlje. Svi znakovi sada upućuju na jedno novo poglavlje za američko-mađarske odnose, budući da su Orban i Trump očito kliknuli.

Složili se da su obojica bili crne ovce

Posebno nakon telefonskog poziva koji je krajem studenog Trump uputio mađarskom premijeru. U intervjuu za mađarsku dnevnu novinu Világgazdaság, Orban je rekao da ga je Trump pozvao u Washington, na što mu je Mađar rekao kako bi to bilo krasno, jer je već dugo prošlo od njegova zadnjeg posjeta. Naime, kako mu je objasnio, Obamina administracija ga je “tretirala kao crnu ovcu”. Na to se Trump, tvrdi, nasmijao i rekao da su njega “tretirali na isti način”.

Prvog prosinca Orban je sretno istaknuo kako njegova zemlja, nekoć “stigmatizirana od ostatka Zapada, danas pripada pobjedničkom timu”. Napomenuo je da je put koji je zacrtala Mađarska, sada “postao politika pobjednika.” No, takav put izbjegavanja političkog konsenzusa s Europskom unijom i Sjedinjenim državama doveo je Mađarsku do pada ugleda među zapadnim zemljama.

Razvijanje novog odnosa s Amerikom

To je uključivalo sljedeće poteze: izgradnju zidova na granici kako bi se zaustavio priljev izbjeglica s Bliskog istoka i Sjeverne Afrike; ulagivanje Kremlju unatoč sankcijama koje je EU uvela protiv Rusije; glasno protivljenje političkoj korektnosti uz zalaganje za takozvanu neliberalnu demokraciju, ideologiju koju je Orban koristio u napadima protiv medija i pravosuđa u Mađarskoj.

“Na političkoj razini Orban će razviti novi odnos sa Sjedinjenim Državama”, rekao je za Foreign Policy Andras Simonyi, veleposlanik Mađarske koji je služio u Washingtonu od 2002. do 2007. godine No, ista vrsta politike – nastala pod utjecajem nacionalizma, nativizma i općenitog stava protiv establišmenta, zbog koje su Orban i Trump postali srodne duše – mogla bi ih na kraju posvađati.

‘On zapravo jako poštuje Ameriku’

Naime, Orbanove anti-establišment kritike često su bile usmjerene upravo protiv zemlje koja je, od Drugog svjetskog rata, stvarala globalni poredak: Amerike. Recimo, ljetos je izjavio da je “jedan od glavnih pobornika pritiska nametnutog Mađarskoj zbog migrantske politike SAD.” Orban je, naime, uvjeren da će nesmetana migracija “ubiti Mađarsku”.

Za neke poput Simonyija recimo, Orbanov antiamerikanizam čini se samo ciničnim trikom koji mu dobro dođe u trenutno polomljenom ozračju mađarske politike – u kojem glavni premijerovi rivali dolaze s još krajnije desnice, ali u konačnici “on jako poštuje Ameriku i razumije da je čvršći odnos s Amerikom dobra stvar”.

‘Treba mu međunarodno žrtveno janje’

Drugi sugeriraju da Orbanu naprosto “treba neko međunarodno žrtveno janje”, te da će Sjedinjene Američke Države ostati u toj ulozi tako dugo dok američki diplomati budu i dalje kritizirali mađarsko nazadovanje u liberalnim demokratskim normama. State Department već izdaje povremena izvješća o praćenju ljudskih prava, slobode u vjeroispovijesti, slobode tiska i drugih aspekata u mađarskom političkom životu. Jedan visoki Orbanov dužnosnik prozvao ih je “stvarno iritantnima”.

Najnoviji izvještaj izašao je krajem listopada, kada je State Department objavio priopćenje ističući “stalan pad slobode medija u Mađarskoj”, nakon što je tamošnji vodeći oporbeni list, Népszabadság, ugašen pod sumnjivim okolnostima. “Orban treba Sjedinjene Države kao glavng neprijatelja”, rekao je profesor Charles Gati sa Sveučilišta Johns Hopkins.

Mogli bi se ozbiljno sukobiti oko NATO-a

Drugi potencijalni izvor problema između Orbana i Trumpa mogao bi biti NATO. Mađarska trenutno troši oko 0,95 posto svog BDP-a za obranu, što je puno manje od onih dva posto na kojima inzistira Trump, a koji bi trebali vrijediti za sve članove Saveza. Samo to bi moglo biti dovoljno da ugrozi ovu ljubavnu idilu.

“Trumpova administracija će biti dosta jasna oko toga da je ovih dva posto zaista dva posto”, kaže Simonyi. “Iako će ljubavna veza biti lijepa na najvišoj razini, bit će jako bitno koliko Mađarska doprinosi NATO-u, jer si SAD sad naprosto ne može priuštiti da joj pruži povlašteni tretman”, zaključuje.