Orban je, kaže savjetnica EU suda, zatvaranjem Sorosevog sveučilišta u Budimpešti prekršio europske zakone

Mišljenje prethodi konačnoj odluci Suda EU koja se očekuje kroz nekoliko mjeseci

20101216 - BRUSSELS, BELGIUM : Hungarian Prime Minister Viktor Orban arrives at the European Council summit today 16 december 2010 in Brussels. © BERNAL REVERT, Image: 102656050, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
FOTO: Profimedia, Alamy

Mađarska je prekršila pravo Europske unije donijevši prije gotovo tri godine zakon o visokom obrazovanju kojim je u praksi onemogućila rad Central European Universityju (CEU) na mađarskom tlu. Mišljenje je to nezavisne odvjetnice Suda Europske unije Juliane Kokott, a ono prethodi konačnoj odluci Suda EU koja se očekuje kroz nekoliko mjeseci.

CEU, kojeg je u svom rodnom gradu Budimpešti osnovao milijarder George Soros nakon pada Željezne zavjese, u travnju 2017. sudarilo se sa zakonodavstvom vladajuće stranke Fidesz i premijera Viktora Orbana. Tada je, naime, izmijenjen zakon o visokom obrazovanju, što se tumačilo kao direktan udar na CEU. Uvedena je zakonska obaveza prema kojoj strana sveučilišta u Mađarskoj po novome moraju imati potpisane bilateralne sporazume između matične države (u slučaju CEU, to je SAD) i Mađarske.

Kršenje prava EU i akademske slobode

Takva je zakonska odredba otvorila vrata Orbanu da jednostavno uskrati svoj potpis (valja imati na umu njegov animozitet prema liberalnom Sorosu, kao i karakter mađarske iliberalne demokracije tijekom Orbanove vladavine). Osim toga, zakon je od stranih sveučilišta tražio osnivanje kampusa i u zemlji podrijetla, što je uvjet koji CEU također nije zadovoljavao. Sada u mišljenju nezavisne odvjetnice Suda EU stoji kako taj zakon nije usklađen s pravom Europske unije, ali i Svjetske trgovinske organizacije te kako Mađarska mora na isti način tretirati nacionalna i strana sveučilišta.

Odvjetnica u mišljenju ističe i kako je u trenutku donošenja zakona 2017., CEU bilo jedino strano sveučilište u zemlji koje je, eto, izlazilo iz okvira novokomponiranog zakona iz kuhinje Fidesza i Orbana. Ta su zbivanja primorala CEU na otvaranje novoga kampusa u Beču i upisivanje studenata koji će tamo steći diplomu. Za odredbu spornoga zakona, prema kojoj bi zemlja podrijetla stranog sveučilišta trebala imati potpisan bilateralni sporazum s Mađarskom, nezavisna odvjetnica Suda EU tvrdi kako je suprotna i Povelji Europske unije o temeljnim pravima.

“Taj zahtjev sadrži neproporcionalno ograničenje slobode osnivanja i djelovanja obrazovnih ustanova, kao i ograničenje akademske slobode”, stoji u mišljenju nezavisne odvjetnice Kokott. Njeno je mišljenje neobvezujeće, no Sud EU najčešće uvažava mišljenja svojih nezavisnih odvjetnika.

Ohrabrujuća vijest za CEU

Spomenimo i kako se danas, povodom ovoga mišljenja, svojim studentima obratio rektor Central European Universityja Michael Ignatieff. Pozdravlja, kako kaže, ovo nedvosmisleno mišljenje, nazivajući ga ohrabrujućom viješću. “Nezavisna odvjetnica Kokott jasno je rekla da Lex CEU krši europsko pravo”, piše Ignatieff studentima i pojašnjava kako njeno mišljenje potvrđuje sve što su od 2017. argumentirali u javnosti zbog nasrtaja mađarske vlade na CEU.

Pojašnjava i kako će Mađarska, ukoliko Sud prihvati mišljenje nezavisne odvjetnice, morati staviti izvan snage Lex CEU i vratiti mogućnost toj uglednoj visokoškolskoj instituciji da i dalje djeluje u Budimpešti. Rektor Ignatieff studentima je, međutim, objasnio da njihovi planovi i dalje ostaju isti. “Sve dok vlada ne povuče ovaj zakon, nemamo drugoga izbora nego nastaviti s planovima prijenosa svih programa u Beč”, zaključuje Ignatieff u obraćanju studentima.