Osnovali Pokret ručnika i počeli dobivati bitke s uzurpatorima najljepših plaža. Recept iz Grčke mogao bi upaliti i kod nas

Okupacija pomorskog dobra ležaljkama, suncobranima i beach barovima mnogim je Grcima trn u oku

Daily life images from Potamos, the beach of Epanomi town near Thessaloniki, Greece. Potamos beach is 20km away of the airport "Makedonia", and 30 km away from Thessaloniki city, in northern Greece. (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto) (Photo by Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
FOTO: NurPhoto via AFP/Ilustracija

Uzurpacija plaža ilegalnim ležaljkama i suncobranima neizbježna je tema svakoga ljeta na našoj obali, a sukobi koncesionara i gostiju više nisu ni novost. No, Hrvatska tu nije izoliran slučaj. Negodovanje i prosvjedi brojnih Grka protiv ilegalnih i polulegalnih beach barova – urodili su plodom.

Zabrinut mogućim posljedicama po grčki turizam, tamošnji ministar financija Kostas Chatzidakis rekao je u televizijskom intervjuu da će poduzeti sve potrebne mjere kako bi zaustavio ekscese na plažama. Govoreći o državnim inspekcijama, naglasio je da “neće poštedjeti nikoga”.

Prema izvješćima s terena, za sada su inspektori, među ostalim, pročešljali otoke Rodos, Kos, Paros i Naksos, prenosi orf. Ležaljke i suncobrani uklonjeni su s jedne od najpopularnijih plaža na otoku Parosu, a neki su barovi morali zatvoriti svoja vrata. Prema zakonu, na svakoj plaži barem polovica prostora mora biti potpuno slobodna od bilo kakvih rekvizita kao što su ležaljke i suncobrani, ali takva se odredba učestalo krši.

‘Pokret ručnika’

U nedjelju je na ulice otoka Parosa izašao i takozvani Pokret ručnika. Uglavnom lokalno stanovništvo prosvjedovalo je oboružano ručnicima i transparentima te pred pomalo zaprepaštenim turistima skandiralo “Vraćamo naše plaže” i “Spasimo plaže”.

Na plaži Santa Maria na Parosu, primjerice, ležaljka košta 120 eura na dan, dok je najjeftinija 40 eura, a mjesta za ljude koji ih ne žele unajmljivati praktički dosad nije bilo. Prosvjed, kažu iz Pokreta ručnika, nije usmjeren protiv turista, već protiv mnoštva ilegalnih i polulegalnih barova čije su ležaljke i suncobrani preplavili plaže.

Početkom svibnja, na samom startu ljetne sezone, središnje grčko tužiteljstvo pozvalo je javne tužitelje diljem zemlje na poduzimanje oštrih mjera. “Važno je osigurati da građani imaju slobodan i nesmetan pristup plažama – one su uvijek javne. Grčki zakon ne poznaje privatne plaže”, rečeno je tada.

Turizam i šumski požari

“Dobili smo pritužbe građana koje su vlasnici barova jako uplašili jer su htjeli prostrti ručnike na pijesku pored njihovih ležaljki”, rekao je Nikolas Stefanou iz pokreta građana za slobodne plaže. Fenomen ilegalnog širenja barova na plažama mnogima je trn u oku, a Pokret ručnika mogao bi konačno polučiti konkretne rezultate, pišu tamošnji mediji.

Grčka, uključujući njezine otoke, ima najdužu obalu na Sredozemnom moru i prostire se na oko 14.000 kilometara. Kako je objavila Grčka narodna banka, ove bi godine mogao biti postavljen novi turistički rekord. Samo po broju dolazaka, proljetni kvartal od ožujka do svibnja premašio je prethodnu rekordnu razinu iz 2019. za deset posto. Pri tome se broj dolazaka iz SAD-a gotovo udvostručio u odnosu na na prethodnu godinu.

Brojke u nadolazećem razdoblju mogao bi poremetiti samo strah od šumskih požara pa je premijer Kyriakos Mitsotakis rekao da će grčka vlada “onima koji su morali skratiti odmor zbog požara – ponuditi tjedan dana besplatnog odmora na Rodosu sljedećeg proljeća ili jeseni”.