Osuđena milijarderka koja je prevarila Ameriku lažnim testovima za krv, u zatvoru bi mogla provesti desetljeća

Elizabeth Holmes i dalje tvrdi da nije kriva, prebacuje odgovornost na partnera i stručnjake u laboratorijima

<b>3. Theranos</b>
<br>
<br>
Startup Theranos, koji je htio napraviti revoluciju u medicinskom sektoru novom i inovativnom metodom krvne analize, jednom je vrijedio 9 milijardi dolara. No, izašao je članak u Wall Street Journalu u kojem se dokazuje da njihova metoda ustvari ne radi, pa se ubrzo i ustanovilo da je CEO kompanije Elizabeth Holmes zavaravala investitore i kupce podvaljivajući im standardne krvne testove umjesto svojih inovativnih. Holmes je potom kažnjena zbog prijevare, a i njeni odvjetnici su se požalili da im nije platila račune.
FOTO: AFP

Elizabeth Holmes, osnivačica propale, ali nekad hvaljene tvrtke za testiranje krvi Theranos, osuđena je za prevaru. Proglašena je krivom za četiri od ukupno 11 točaka optužnice – tri optužbe za prevaru i jednu za urotu radi počinjenja prevare, javlja New York Times. Porota je zaključila da je Holmes lagala ulagačima o uspješnosti testova za krv svoje kompanije kako bi podigla novac. Tvrdila je da njezini testovi sa samo nekoliko kapi krvi mogu otkriti razne bolesti.

Holmes je oslobođena krivnje za četiri optužbe – tri za prevaru pacijenata koji su koristili testove njezine tvrtke i jedna za urotu radi počinjenja prevare pacijenata. Porota nije uspjela donijeti presudu za tri optužbe da je prevarila ulagače te je sudac najavio da će za te točke optužnice poništiti suđenje.

Za svaku točku optužnice za koje je osuđena Holmes bi mogla dobiti kaznu od maksimalno 20 godina zatvora, a očekuje se da će joj sud odrediti da te kazne služi istovremeno. Izricanje kazne će biti za tri tjedna kada će sud odlučivati i o tri optužbe oko kojih se porota nije mogla odlučiti.

Optužila bivšeg dečka za zlostavljanje

Holmes i dalje tvrdi da nije kriva, a tijekom suđenja njezini odvjetnici su pokušali prebaciti odgovornost za probleme njezine tvrtke na druge. Istovremeno su optužili suoptuženika i njezinog nekadašnjeg poslovnog partnera te bivšeg dečka Ramesha Balwanija da ju je fizički i psihički zlostavljao. On odbacuje sve optužbe, a njegovo suđenje će početi kasnije ove godine.

Tužitelji su tvrdili da je osnivačica Theranosa varala ulagače na putu prema slavi i bogatstvu, lažući o točnosti svojih testova, kao i mogućnosti svoje kompanije da proizvode sve vrste testova i u količinama o kojima je govorila. “Ulagači su zbog nje izgubili stotine milijuna dolara, a pacijenti su dobivali netočne rezultate testova”, poručili su tužitelji.

Obrana je odbacivala svjedočanstva zviždača, a svjedočila je i sama Holmes. Ustvrdila je kako je vjerovala da testovi njezine kompanije stvarno rade te da se oslanjala na stručnost ljudi koji su vodili laboratorij. Poručila je kako je ulagačima samo govorila o smjeru u kojem želi voditi kompaniju, tvrdeći da se njezina “optimistična predviđanja” ne razlikuju od onoga što rade druge tvrtke u Silicijskoj dolini.

Proglasili su je vizionarkom

“Presuda Elizabeth Holmes šalje poruku ostalim osnivačima i direktorima tehnoloških tvrtki da budu oprezni oko toga što govore ulagačima i javnosti. Ovaj slučaj naglašava važnost podvlačenja razlika između istine i optimističnih predviđanja i koliko je važno to jasno razumjeti”, rekla je New York Timesu Jessica Roth, profesorica prava i bivša tužiteljica. Kazala je da dokazi tužitelja osporavaju tvrdnje Holmes da i druge kompanije tako posluju. “Ako se drugi osnivači kompanija koriste takvim metodama trebali bi biti zabrinuti”, rekla je Roth.

Holmes je naglo postala slavna. Mnogi su je nazivali vizionarkom i uspoređivali s osnivačem Applea Steveom Jobsom. Njezinu ideju koja je trebala revolucionizirati zdravstvenu industriju hvalili su šefovi država i vodeći poduzetnici. Dobila je više nagrada i pojavljivala se na naslovnicama časopisa, a mnogi su je uzdizali kao najmlađu ženu milijarderku koja je samostalno uspjela. Na vrhuncu slave njezina procjenjivalo se da je njezina kompanija vrijedna više od 9 milijardi dolara, piše Guardian.

Međutim, 2015. godine Wall Street Journal je izvijestio kako su ispitivanja pokazala zabrinjavajuću netočnost testova, te da tvrtka upotrebljava tuđe testove koristeći postojeće metode, kao i usluge drugih laboratorija, da dođe do rezultata. Holmes je prekinula studij na Sveučilištu Stanford 2003. godine s 19 godina kako bi osnovala tvrtku.