Otkriva Drago Hedl: Svećenik blagoslovi državni ured. Tko ne da milodar, čistačica ga izvrijeđa kao bezbožnika

U sekularnoj državi zaposlenici javnih ustanova moraju skupljati milodar da se plati svećenika

FOTO: Požeška kronika / Telegram

“Upravo sam dao dva eura za svećenika koji je došao blagosloviti radne prostorije Zavoda za socijalni rad u Požegi”, rekao je novinaru Telegrama u četvrtak, 4. siječnja Zlatko Sliško, zaposlenik te ustanove o kojoj se podosta pisalo kad je pretkraj godine zbog obiteljskog nasilja i povrede prava djeteta uhićen njezin v.d. predstojnika Vjekoslav Potočanac.

“Nas je u ustanovi oko 40, a jedna zaposlenica došla je do svakoga od nas i tražila novčani doprinos za blagoslov. Koliko se skupilo ne znam, ali mi nije jasno zašto u sekularnoj državi zaposlenici državne ustanove moraju skupljati milodar da bi se platilo svećenikov blagoslov. Nemam ništa protiv da oni koji žele dati milodar to i učine, ali moglo se u neku od prostorija staviti kutiju pa neka svatko tko hoće stavi koliko želi, a ne da se ide od jednog do drugog zaposlenika, pa oni koji ne žele dati novac ispadnu bijele vrane i predmet ogovaranja. Jednom me čak verbalno napala čistačica, zadužena za skupljanje novca, i izvrijeđala da sam bezbožnik.”

‘Nema prisile ni prema kome’

Telegram se već 5. siječnja upitom o blagoslovu prostorija obratio Kristini Stankijević Balenović, novoj v.d. predstojnici, koja je zamijenila pritvorenog i u međuvremenu razriješenog Potočanca. Pitali smo je li točno da se od zaposlenikâ tražio milodar za blagoslov. No, nije odgovorila ni na telefonski ni na pisani upit, već nas je uputila na središnjicu – Hrvatski zavod za socijalni rad – odakle također nije stigao odgovor.

Zavod za socijalni rad nije jedina javna ustanova u Požegi koju svećenici blagosiljaju između blagdana sv. Stjepana (26. prosinca) do kraja božićnog vremena, odnosno Nedjelje krštenja Gospodinova (8. siječnja). Župnik Župe sv. Terezije Avilske u Požegi Mario Večerić rekao je u razgovoru za Telegram da je u tom razdoblju, krajem prošle i početkom ove godine, blagoslovio nekoliko škola. Rekao je da za to nije primio nikakvu naknadu.

Svećenik došao u poštu nepozvan

Ravnateljica požeške Gimnazije Anita Katić rekla je Telegramu da je na poziv vjeroučitelja Gimnazija ovih dana blagoslovljena. “Blagoslov se održava u holu škole, pred djecom koja pohađaju vjeronauk kao i pred nastavnicima koji žele doći. Sve je potpuno dobrovoljno, nema prisile ni prema kome, niti skupljamo novac da bismo darovali svećenika”, kaže ravnateljica Katić.

Požega nipošto nije jedina jedinica lokalne samouprave u kojoj svećenici blagosiljaju javne ustanove. Mala telefonska anketa koju smo proveli u nekoliko slavonskih gradova i općina potvrđuje da je to vrlo raširena pojava. Blagosiljaju se prostori općinskih i gradskih uprava i tvrtki u njihovu vlasništvu, škole, vrtići, zdravstvene ustanove, redakcije lokalnih radijskih postaja, muzeji, poštanski uredi…

“U naš poštanski ured svećenik je došao sam, nepozvan. Blagosiljao je kuće u ulici, pa kad je došao do poštanskog ureda pitao je može li obaviti blagoslov. Zamolila sam da pričeka dok prođe pauza na koju sam se upravo spremala, no onda sam popustila pa je obavio obred”, kaže zaposlenica jednog poštanskog ureda u Slavoniji koja je željela ostati anonimna.

‘Ministrantima kupimo čokoladu’

Načelnik općine u Vukovarsko-srijemskoj županiji veli, pak, kako je dugogodišnji običaj da svećenik dolazi blagosloviti njihove urede, ali dodaje da za to ništa ne plaćaju. “Kupimo tek ministrantima čokoladu ili vrećicu bombona”, kaže općinski načelnik. No, u jednom gradu iste županije kažu da zaposlenici ne skupljaju novac za blagoslov uprave, već to grad rješava na drugi način: različitim donacijama župi, pa se u tom iznosu “prebija” i trošak blagoslova. Grad Otok, primjerice, u 2022. tamošnjoj je župi donirao čak 31.000 kuna, a župi u obližnjim Komletincima 8.000 kuna.

Pojedine uprave državnih Hrvatskih šuma također pozivaju svećenike da blagoslove njihove urede, a na popisu donacija Hrvatskih šuma iz 2022. nalaze se iznosi darovani pojedinim župama: Župa uznesenja Blažene Djevice Marije (10.000); Župa mučeništva svetog Ivana Krstitelja (11.000), Župa svetog Antuna Padovanskog (8.000), Župa svetog Ivana Bosca (25.000), Franjevački samostan Vukovar (22.005,37), Župa Karlobag – Kapucinski samostan (30.071,72), Župa sv. Ivana Pavla II. (1.988,80), Župa sv. Jurja Mučenika iz Korenice (1.099,80)… Svi navedeni iznosi su u kunama. Nekoliko župa je i na popisu donacija Hrvatske elektroprivrede.

Izdaju fiktivni putni nalog

Najiskreniji je, čini se, bio zaposlenik jedne slavonske općine u kojoj svećenik također blagosilja prostor uprave: “Mi to rješavamo tako da obračunamo fiktivni putni nalog, pa novac damo svećeniku”, rekao je, uz uvjet da ne navodimo njegovo ime.