Otkrivamo: Franjo Lucić lupinzima otjerao ogroman porezni dug u zastaru pa natukao novi - 347.383 eura

Bivši HDZ-ov moćnik koji je pokušao podmititi Telegramovog novinara našao se na popisu dužnika državi

Dvije tvrtke u vlasništvu obitelji bivšeg saborskog zastupnika HDZ-a, Franje Lucića zasjele se na vrh liste poreznih dužnika u Požeško-slavonskoj županiji. TOFRADO trgovina i TOFRADO proizvodnja, kako je prije nekoliko dana objavila Porezna uprava Ministarstva financija, državi ukupno duguju 347.383,11 eura, od čega daleko najveći dio otpada na neplaćeni porez na dodanu vrijednost.

Tvrtke u toj županiji, inače, uz one u Ličko-senjskoj, spadaju među najurednije platiše poreza, jer se uz dvije tvrtke u vlasništvu obitelji Lucić na ”listi srama”, kako se kolokvijalno naziva popis dužnika državi, nalaze još samo četiri. Kao što je poznato, Porezna uprava krajem listopada svake godine objavljuje imena samo onih pravnih osoba koji po raznim osnovama državi duguju iznos veći od 39.816,84 (nekadašnjih 300.000 kuna), što su obje tvrtke obitelji Lucić višestruko premašile.

Za razliku od ranijih godina, dok je Franjo Lucić bio zastupnik u Hrvatskom saboru i predsjednik Županijskog odbora HDZ-a Požeško-slavonske županije, njegovo ime i ime njegove supruge Ankice Lucić redovito se nalazilo na listi poreznih dužnika u rubrici fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost. U studenome 2018. godine tako smo pisali da je njegov porezni dug prema državi iznosio 388.193,99 ondašnjih kuna.

Stotine tisuća kuna dugovanja državi

Zajedno sa suprugom te je godine državi dugovao 684.512,18 kuna. Zanimljivo, iako su ti podaci bili javno objavljeni, Lucić svoja dugovanja nije prikazivao u imovinskoj kartici što je bila njegova obveza, pa ga je Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa zbog toga kaznilo.

Kako se Lucićev porezni dug povećavao iz godine u godinu, s obzirom na to da je Porezna uprava pripisivala kamatu, upitali smo Ministarstvo financija što čine kako bi naplatili dug tadašnjeg saborskog zastupnika s plaćom većom od 16 tisuća kuna.

Odgovorili su kako dužnicima prvo šalju opomenu, pa potom, ne plati li dug, pokreću postupak ovrhe i to ”radnjom za koju ocijene da će u najkraćem roku, uz najniže troškove, rezultirati podmirenjem poreznog duga”. Ovrha se, dodali su, može provesti na novčanim primanjima, pokretninama i prihodima od nekretnina.

Nastavljeno poslovanje obiteljskih tvrtki

Međutim, s obzirom na to da tadašnji saborski zastupnik nije imao nikakvih nekretnina ni pokretnina veće vrijednosti (osim njive procijenjene na tadašnjih 15 tisuća kuna), čak ni osobni automobil, te da je obiteljsku kuću u Pleternici, gdje je živio i gdje mu je bilo prebivalište prodao svojoj djeci u prosincu 2009. godine, Porezna uprava nikada nije naplatila Lucićev dug (kao ni dug njegove supruge) pa je nakon šest godina povlačenje na ”listi srama” dugovanje od gotovo 100.000 eura otišlo u zastaru.

Slično je bilo i s Lucićevim tvrtkama TOFRADO za metalo-prerađivačku djelatnost, trgovinu na veliko i malo, uvoz-izvoz, koja je završila u stečaju još u srpnju 2012. i koji još nije okončan, dok je TOFRADO bačvarija za proizvodnju bačvarskih proizvoda od drva, trgovinu na veliko i malo i uvoz-izvoz, također završila u stečaju, a iz Sudskog registra brisana je u travnju 2018. godine. Iza obje je ostao pozamašan dug državi i dobavljačima.

U srpnju ove godine Franjo Lucić započeo je služenje jednogodišnje zatvorske kazne zbog pokušaja podmićivanja Telegramovog novinara. Poslovanje obiteljskih tvrtki, međutim, nastavljeno je, a neki od poslovnih partnera s kojima smo razgovarali kažu kako njegovi sinovi ulažu velike napore da bi sačuvali tvrtke, no da su repovi koji se vuku od ranijih godina ozbiljan problem za stabilizaciju poslovanja preostale dvije tvrtke iz nekadašnje poslovne imperije. Dokaz tome je i spomenuti dug TOFRADO trgovine u iznosu od 176.089,94 i TOFRADO proizvodnje, koja državi duguje 171.293,17 eura