Otkrivamo novi zaplet sa smećem u Zagrebu: Mala tvrtka žalbom usporila natječaj za biootpad, sad je sve na čekanju

Tvrtka se nije ranije bavila biootpadom, a gradonačelnik Tomašević poručuje da će pronaći rješenje za odvoz ako proces potraje

Jedan od najvećih natječaja Zagrebačkog holdinga koji je dosad raspisala nova zagrebačka vlast, famozni 36 milijuna kuna vrijedan posao zbrinjavanja biootpada, ipak će morati na čekanje.

Kako Telegram doznaje, tvrtka iz Zagreba jučer je uložila žalbu na natječajnu dokumentaciju, što znači da postupak javne nabave ne može dalje sve dok se o predmetu ne očituje Državna komisija za kontrolu javne nabave (DKOM). Oni su lani, u prosjeku, žalbe rješavali unutar mjesec dana.

Na današnjoj konferenciji za medije pitali smo gradonačelnika Tomaševića što će u međuvremenu biti s biootpadom i kamo će se odlagati (mjesečno ga se prikupi oko 2200 tona), no on nam nije dao konkretan odgovor. Kazao je kako se nada da će do tada izdržati s postojećim kapacitetima gradskih poduzeća Čistoća i Zrinjevac.

Iz tvrtke koja se žalila kažu kako su diskriminirani

Naime, kako je vidljivo iz Upisnika na stranicama DKOM-a, na natječaj za zbrinjavanje sveukupno 22.500 tona biootpada iz zagrebačkih kućanstava žalila se tvrtka Commercium Bona d.o.o. iz Zagreba. Prema poslovnom sustavu Fininfo, riječ je o tvrtki osnovanoj 2017. koja je prvenstveno registrirana za “trgovinu na malo preko pošte ili interneta”. No 5. travnja 2019. dodali su i djelatnosti koje se vežu za prijevoz, uporabu, sakupljanje, trgovanje i gospodarenje otpadom. Dobit tvrtke koja ima tri zaposlena lani je iznosila 24.364 kune, a vlasnik i direktor je Nikola Rucić.

On za Telegram tvrdi kako se njegova tvrtka, u suradnji sa stranim poslovnim partnerom, namjerava uključiti na tržište gospodarenja biootpadom pa su stoga ozbiljno zainteresirani za sudjelovanje u ovom postupku javne nabave. “Međutim, problem je taj što se u natječaju pogoduje firmama koje imaju skladišta za preuzimanje otpada isključivo na području Grada Zagreba i u dokumentaciji o nabavi nije jasno i precizno određeno koje uvjete treba zadovoljavati mjesto preuzimanja otpada, odnosno je li potrebna dozvola za gospodarenje otpadom te ako je za koje postupke i količine otpada”, tvrdi Rucić.

Ističe i kako se do sada nisu javili na taj natječaj jer nije istekao rok za dostavu ponuda, a i teško bi zadovoljili uvjet mjesta preuzimanja u Gradu Zagrebu. Javit će se, kaže, ako DKOM usvoji njihove zahtjeve iz žalbe jer smatraju da su sada diskriminirani u odnosu na tvrtke koje imaju skladišta na području glavnog grada. Inače, prema Registru dozvola i potvrda za gospodarenje otpadom Ministarstva gospodarstva tvrtka Commercium Bona nema dozvolu za gospodarenje otpadom.

Žalba je već zavedena u Upisnik DKOM-a

Kamo s biootpadom u međuvremenu?

Budući da se sada o svemu mora očitovati DKOM, a to može potrajati i više od mjesec dana, postavlja se pitanje gdje će Grad Zagreb odlagati biootpad kada mu ponestane kapaciteta na kompostani Zrinjevca? Gradonačelnik nam na to nije dao definitivan odgovor. “Ne znam kako će završiti, ali to definitivno usporava proces. Mi trenutno nemamo angažirana privatna poduzeća, ali na neki način izdržavamo”, kazao je danas Tomašević te povukao usporedbu s glomaznim otpadom. “Ako vidimo da će se situacija zakomplicirati tražit ćemo druga rješenja. Možda i natječaj u smanjenom obimu za privremeno preuzimanje. No za sada sve uspijevamo riješiti s kapacitetima koje imamo”, rekao je.

Neslužbeno doznajemo kako iz Grada očekuju da će DKOM vrlo brzo odbaciti žalbu jer je uvjet da skladište bude u Gradu Zagrebu bio i prijašnjih godina. Uz to misle kako je ispravno da se zagrebački biootpad rješava i prebacuje u granicama Grada, a ne da kao u prošlosti odlazi u druga mjesta.

Inače, na prošlogodišnjem natječaju za odvoz 45.000 tona biootpada u dvije godine, tada vrijednosti 73 milijuna kuna, javilo se devet tvrtki u tri zajednice ponuditelja, uključujući grupaciju Petra Pripuza CE-ZA-R. Posao su tada dobili iz grupacije BIOEN, čija je ponuda bila najjeftinija. No, Državni inspektorat im je kasnije izrekao zabranu zbrinjavanja otpada jer nisu imali potrebne dozvole. Posao je potom trebala preuzeti Pripuzova tvrtka koja se iz sporazuma, pod izlikom popunjavanja kapaciteta, povukla u svibnju ove godine pa je sve spalo na Čistoću i Zrinjevac.