Otkrivamo: posrnuli građevinar iz zatvora dobio posao od 5,4 milijuna eura za KBC Split. Uzeo pola novca, radovi stali

Radovi bi trebali biti gotovi do 15. kolovoza, no tvrtka je završila u predstečaju, a na gradilištu već dugo nema nikoga

Klinički bolnički centar Split dodijelio je ogroman europski projekt, vrijedan 40-ak milijuna kuna odnosno oko 5,4 milijuna eura, posrnuloj tvrtki Elektrocentar Petek. Natječaj je proveden u siječnju 2021., a tvrtka je posao dobila u trenutku kada je njezin čelni čovjek Krešo Petek bio u istražnom zatvoru. Uhićen je u rujnu 2020. zbog korupcijske afere JANAF, no zbog to nije spriječilo da bude odabran na natječaju.

Svega par mjeseci nakon uhićenja, dali su mu posao gradnje Banke krvi, važnog Regionalnog transfuzijskog centra. Projekt je sada zapao u ozbiljne probleme jer je Elektrocentar Petek završio u predstečajnoj nagodbi.

Gradilište na KBC-u Split stoji prazno

Što se radi na gradilištu?

Prema Telegramovim izvorima građevinski radovi već mjesecima stoje, iako rok za dovršetak istječe 15. kolovoza ove godine. Do sada je Petekovoj firmi isplaćeno nešto manje od 50 posto iznosa, a to znači i da je dosad dovršeno tek pola potrebnih radova.

Građani koji svakodnevno prolaze kraj gradilišta kažu da se tamo već duže vrijeme ne događa ništa. Zbog toga je prilično upitno hoće li projekt biti dovršen do isteka roka, ili će ga KBC Split pokušati prolongirati. Iz njihovih odgovora nije sasvim jasna sudbina ovog zdanja koje se sufinancira golemim sredstvima iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija Europskog fonda za regionalni razvoj.

Kronologija eu projekta

Prema javno dostupnim podacima, projekt je krenuo još u rujnu 2018., te traje do 15. kolovoza ove godine. Dakle, za nešto više od dva mjeseca Banka krvi trebala bi biti dovršena, odnosno trebao bit biti isplaćen sav novac prema ispostavljenim fakturama.

No, iz splitskog KBC-a sada kažu da je planirani završetak radova na izgradnji Regionalnog centra za transfuzijsku medicinu 18. prosinca 2023. godine. To bi značilo da se ugovoreni rok neće ispoštivati, odnosno da je projekt ozbiljno doveden u pitanje.

Na natječaju unatoč istrazi

Posebno je zanimljivo da je na natječaju pored Strabaga, Kamgrada i tvrtke Lavčević d.d., s najboljom ponuđenom cijenom pobijedio baš Elektrocentar Petek.

Ponude su otvarane početkom studenog 2020., kada je Krešo Petek, čovjek koji je stvarno vodio Elektrocentar Petek iako je formalni direktor jedan od njegovih sinova, još bio u istražnom zatvoru. Uhićen je zbog sumnji da je za mito koje je navodno plaćao Draganu Kovačeviću dobivao unosne poslove s tom državnom kompanijom.

USKOK je tvrdio i da je Peteku namješten posao na pročistaču u Velikoj Gorici, zbog čega je pod istragom završio ondašnji gradonačelnik Dražen Barišić. I na tom europskom natječaju Petek je pobijedio austrijski Strabag.

Odabrana najpovoljnija ponuda

Istovremeno njegova tvrtka konkurira i za europska sredstva na projektu Banke krvi u Splitu. Kasnije će s drugom firmom ući u posao s obnovom kuća na Baniji.

Petekova ponuda za Banku krvi bila je najpovoljnija, te ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović 8. siječnja 2021. potpisuje odluku o odabiru Elektrocentra Petek kao izvođača. Petek iz istražnog zatvora izlazi 17. siječnja 2021. godine.

Iako su iz tvrtke nakon Petekovog uhićenja apelirali da ih se ne diskriminira zbog istrage, evidentno je nakon izvjesnog vremena došlo do problema u poslovanju. Zato je otvoren predstečajni postupak, što u ovom trenutku ne znači automatski stečaj, već je Petek dobio priliku da se izvuče iz dugova. Unatoč tome, jasno je da mu radovi zapinju.

Ni usred tjedna nema ni jednog radnika

Što čekaju u splitskom KBC-u?

Splitski KBC međutim još uvijek nije zatražio ni produljenje roka. “Postupak ishođenja produženja roka provedbe projekta nije započeo, ali će biti upućen tijekom lipnja 2023. godine”, najavljuju iz KBC Split nakon dodatnog upita koji smo poslali.

Naime, u prvom odgovoru nisu uopće spominjali mogućnost produljenja roka. “Trenutačno se priprema zahtjev prema Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje s popratnom dokumentacijom kojom će se dokazati potreba za izmjenom Ugovora”, dodali su.

Ako ne uspiju prolongirati rok ili ako im ne bude dopušteno tzv. faziranje, odnosno prebacivanje projekta u novo razdoblje, KBC-u bi se moglo dogoditi da ostane s nedovršenom Bankom krvi ili pak bez ostatka europskog novca. Projekt će u tom slučaju morati dovršiti o svom trošku.

Do sada potrošeno manje od pola

Voditelj Službe za investicije i razvoj KBC-a Split Ante Sunara za Telegram kaže da je natječaj bio javno objavljen, kao i da je odluka o odabiru Elektrocentra Petek donijeta jer su dali najbolju ponudu.

“Do sada je odabranom izvođaču i njegovim podizvođačima plaćeno za radove u vrijednosti 18.685.718 kuna odnosno 2.480.021 euro. To je iznosi 46,05 posto vrijednosti ugovorenog iznosa od 40.579.384 kuna o odnosno 5.385.809 eura”, navodi Sunara.

Potvrđuje i da su radovi usporili nakon što je Trgovački sud u Zagrebu lani u studenome otvorio predstečajni postupak nad Elektrocentrom Petek. Ipak, prema njegovim riječima trenutačno se na gradilištu izvode građevinsko-obrtnički radovi, elektroinstalacija jake struje, slabe struje, sustava za dojavu od požara, strojarske instalacije, instalacije vodovoda i kanalizacije, sprinkler instalacije.

Zašto je Banka krvi važna?

“Izgradnjom novog Regionalnog transfuzijskog centra KBC Split revitalizirat će se brownfield lokacija na području Urbane aglomeracije Split, te će se riješiti problem neadekvatnih uvjeta rada za obavljanje zdravstvene djelatnosti transfuzijske medicine pri KBC Split”, objavili su.

Naveli su da su ciljne skupine koje će biti obuhvaćene realizacijom projekta dobrovoljni darovatelji krvi i krajnji korisnici krvnih pripravaka koji imaju pravo na zdravstvenu zaštitu s naglaskom na efikasnost, sigurnost i kvalitetu usluge, te zaposlenici, stanovnici i posjetitelji Urbane aglomeracije Split, Splitsko-dalmatinske županije i šireg područja koje gravitira KBC Split.