Otkrivamo repove Adventa: Tvrtka bliska Bandiću želi ovršiti Grad Zagreb zbog dodatnih troškova

Šest godina nakon velike samohvale bivšeg gradonačelnika, adventska bajka dobila je neočekivani nastavak na Trgovačkom sudu u Zagrebu

Polovina je studenoga 2015. godine. Na konferenciji za novinare gradonačelnik Milan Bandić i direktorica Turističke zajednice grada Zagreba, Martina Bienenfeld, predstavljaju projekt Adventa. “Sada već možemo reći da je naš Advent u rangu onih u Beču i Budimpešti”, hvali se gradonačelnik. Direktorica TZ veselo najavljuje produženje programa: “Pojačat ćemo osvjetljenje i ozvučenje te proširiti šetnicu u Ledenom parku. Događanja se šire i na Gornji grad.” Sve je, dakle, bilo spremno za još jednu adventsku bajku u režiji gradske administracije.

Šest godina kasnije, ta adventska bajka dobila je svoj neočekivani nastavak na Trgovačkom sudu u Zagrebu. Tvrtka Elicom koja više od desetljeća dobiva milijunske poslove vezane s rasvjetom u glavnom gradu, pa i one za božićno i novogodišnje uređenje, pokušava ovrhom utjerati dug za vantroškovničke radove koji je preostao iz tog perioda. Sudski postupak i iskazi svjedoka otkrivaju detalje koji bacaju novo svjetlo iza adventskog blještavila: kićenja koja nisu bila predviđena natječajnom dokumentacijom; zahtjevi iz Grada da se lampice prvo ugase, pa tek u drugom navratu skidaju sa stabala; kuglice koje koštaju 8,90 kuna po komadu.

Ukrašavanje za 2,6 milijuna kuna

Kako je razvidno iz presude u posjedu Telegrama, donesene prošlog mjeseca, Grad Zagreb prvo je sklopio ugovor s Elicomom za Božićno i novogodišnje uređenje u vrijednosti 2.656.252,50 kuna s PDV-om. Potom je na Staru godinu potpisan i aneks tog ugovora vrijedan još 264.600 kuna. I konačno, okončanjem obračuna, Elicom je naveo još 324.747,37 kuna dodatnih potraživanja, što Grad nije želio priznati, tvrdeći da nisu predviđeni niti obuhvaćeni ugovorom, pa su završili na sudu.

Do ovih dodatnih troškova (ukupno 10 vantroškovničkih usluga), argumentiraju na sudu iz Elicoma, došlo je isključivo krivnjom Grada. Među ostalim, zbog naloga da odvojeno postavljaju i spajaju rasvjetu, a potom odvojeno isključuju i demontiraju; zbog tehnički lošeg stanja rasvjete koja navodno nije bila servisirana, iako je po dokumentaciji trebala biti; zbog nabavljanja novih plastičnih kuglica. U Gradu su se pokušali izvući i na zastaru cijelog slučaja, no nije im prošlo. Ipak, nakon provedenog vještačenja, sud im je uvažio dio prigovora.

‘Ali tako smo radili svake godine’

Možda najbizarniji moment jest prva sporna stavka, dodatni trošak koji je nastao “iz razloga što nakit nije odmah spojen na električnu mrežu, a na posebni zahtjev tuženika (Grada), već naknadno otprilike 2 tjedna kasnije, pa je bilo potrebno ponovno doći na svaku lokaciju posebno, postaviti dizalicu, prometnu regulaciju i izvršiti spajanja”. Isto se, utvrđeno je, događalo i sa skidanjem ukrasne rasvjete – najprije se odspojila, a u drugom navratu skidala.

Sudski vještak potvrdio je kako je to, dakako, stvorilo dodatan trošak za Elicom, jer su na teren morali izaći četiri puta umjesto dva. No djelatnicima Grada koji su svjedočili to nije bilo sporno. Prema njihovim iskazima, tako se radilo svake godine, pa im nije bilo jasno iz kojeg razloga Elicom ovaj put traži da im se to dodatno plati.

Bor kod Bandićevog čuvara odojaka

U Gradu je nekomu, očito, dogovoreni opseg ukrašavanja bio nedovoljan, pa se u hodu naručivalo još “kićenja dodatnih objekata koji nisu bili sadržani u natječajnoj dokumentaciji”, kako je ustvrdio nadzorni inženjer na sudu. Na zagrebačkom Trgu Petra Preradovića tako se postavilo još 371 kuglica promjera 10 centimetara, a sve to po cijeni od čak 8,90 kuna po komadu.

Dodatni borovi, koji nisu bili dio ugovora, ukrašavali su se na lokacijama Nuncijature HBK, DVD-a Hrašće (kod čuvara odojaka bivšeg gradonačelnika) te u Sloboštini, i to s po 600 bijelih LED dioda. Dodatan problem jest to što su nizovi sa 600 LED dioda bili postavljani i na drugim, prethodno dogovorenim lokacijama, no broj dioda nije odgovarao ugovornom troškovniku. Tamo je stajalo 500 ili 2000 dioda po stablu, pa je taj neugovoreni broj od 600 dioda sud Elicomu priznao kao vantroškovnički rad. Cijena? 1460 kuna s PDV-om po stablu.

Dodatnih 60 tisuća za servis lustera

Ugovorom između Elicoma i Grada bilo je predviđeno da cijena obuhvaća i servis do 20 posto starog nakita. On je, ispalo je, bio u mnogo lošijem stanju, unatoč tvrdnjama Grada da je servis obavljen godinu ranije. “Iako u spisu postoji dopis društva Geo-Lama d.o.o. da je izvršio servis nakita, valja napomenuti kako se u tom dopisu navodi da je izvršen servis prilikom ukrašavanja i nije razvidno je li doista izvršen i servis nakon demontaže nakita, a prije skladištenja”, zaključio je sud.

S obzirom na to da je vještak utvrdio kako bi cijena servisa po lusteru, odnosno provjesu bila 380 kuna, za servis još 125 komada lustera izvan predviđene količine, sud je priznao Elicomu potraživanje od još 59.375 kuna s PDV-om. Kad podvučemo crtu, na ovom stupnju priznato im je 108.832,37 kuna na ime vantroškovničkih radova, no o svemu će još odlučivati Visoki trgovački sud.

U presudi je naveden i jedan zanimljiv detalj, kamenčić iz mozaika upravljanja gradom u eri pokojnog gradonačelnika: po nalogu iz njegovog ureda, ništa od postavljenog nakita nije smjelo svijetliti od 18. siječnja 2016., pa su Elicomovi radnici u tri smjene, nekoliko dana prije, morali žurno sve gasiti, a tek kasnije i fizički uklanjati adventske ukrase i lampice.