Otkriven najveći misterij o padu Srebrenice. SAD, Francuska i Velika Britanija imali su tajni sporazum

Nizozemskom bataljonu UNPROFOR-a uskraćena je zračna podrška

FOTO: AFP

Nizozemski dnevnik Allgemeine Dagblad optužio je SAD, Francusku i Veliku Britaniju da su u ljeto 1995. godine tajnim sporazumom uskratili obećanu zračnu podršku nizozemskom bataljonu UNPROFOR-a u okolici Srebrenice, javlja B92.

Pod naslovom “Nizozemska mora pozvati SAD na objašnjenje”, list tvrdi da vlada u Haagu tada nije znala za taj “tajni sporazum” velikih sila. Citirajući političara Berta Bakera koji je 2002. predvodio devetomjesečnu parlamentarnu istragu o padu Srebrenice i ulozi nizozemskog bataljona, Allgemeine Dagblad navodi da od tada “jedno ključno pitanje nije dobilo odgovor: zašto nizozemskom bataljonu nije bila pružena podrška iz zraka?”

Potvrđene sumnje kojih se najviše bojao

“Dokumenti koji su sada dostupni javnosti daju odgovor: Amerikanci, Francuzi i Britanci odlučili su da više ne šalju zračne snage kako bi spriječili da britanske i francuske plave kacige, koje su kao taoce držali bosanski Srbi, budu strijeljani”, piše nizozemski dnevnik.

Poslanik Baker izjavio je da je te dokumente vidio na “konferenciji s glavnim igračima”, u “protekla dva dana” i da su oni potvrdili “sumnje kojih se najviše bojao”. Dokumenti “iz međunarodnih arhiva”, po njegovim riječima, bili su pod oznakom tajnosti, ali je rok nedavno istekao.

Otkriven je važan element slagalice

Upitan koje su to sumnje, Baker je rekao da su “Bosanci oduvijek to (pad Srebrenice) vidjeli kao veliku zavjeru”. “Nitko nije znao kakvi su bili planovi Srba. Ali oni su očigledno bili svjesni da se nisu morali ničega bojati pri zauzimanju enklava Srebrenica i Žepa. Znali su da neće biti bombardirani. Da smo i mi to znali, nizozemska vlada mogla je održati obećanje UN-a da pruži podršku iz zraka nizozemskom bataljonu UNPROFOR-a u Srebrenici”, istaknuo je Baker.

Nitko nije znao kakvi su bili planovi Srba. Ali oni su očigledno bili svjesni da se nisu morali ničega bojati pri zauzimanju enklava Srebrenica i Žepa. Znali su da neće biti bombardirani

Na pitanje “je li slagalica (o Srebrenici) sada složena”, sugovornik Allgemeine Dagblada odgovorio je da su nova saznanja “jedan važan element te slagalice”. “Nizozemska vlada sada ima jedan lijep zadatak da traži objašnjenje. Od Amerikanaca, ali i od Francuza. Američka vlada ima moralnu obvezu biti maksimalno otvorena. Jer, da podsjetim, ubijeno je 8.000 ljudi”, rekao je Baker.

Podsjećajući da je inzistirao da se nizozemska vlada ispriča za svoj doprinos padu Srebrenice i potonjim zločinima, “što se prošlog tjedna i dogodilo”, Baker je zaključio da je Vlada u Haagu 1995. bila “naivna”. “Bili smo tamo bez vlastite obrane. To moramo priznati, i novi dio slagalice to neće promijeniti.”

(FILES) Photo dated 05 August 1993 shows Bosnian Serb leader Radovan Karadzic (R) listening to Bosnian Serb Commander Ratko Mladic during a meeting with the press in Pale. The official Bosnian Serb radio said 03 July that the Stabilization Force (SFOR) had been ordered to detain the two men indicted in 1995 on war crime and genocide charges by the International Crimininal Tribunal for the Former Yugoslavia (ICTY). It said the multinational force had been given a 15 July deadline, although there was no confirmation from SFOR in Sarajevo.
Ratne vođe bosanskih srba, Ratko Mladić i Radovan Karadžić AFP

Nizozemska će tražiti objašnjenje od saveznika

O istome je progovorio i dokumentarni film “Zašto je Srebrenica morala pasti”, koji je prikazan na nizozemskoj televiziji NPO 2 u ponedjeljak navečer. Počele su stizati i reakcije na cijelu situaciju. Nizozemska ministrica obrane Jeanine Hennis-Plasschaert rekla je da će tražiti objašnjenje. “Moram i želim razgovarati o tome s našim saveznicima. Ne mogu ignorirati ono što smo vidjeli na televiziji”, rekla je.

Reagirao je i nizozemski ministar obrane iz tog perioda Joris Voorhoeve rekavši kako je za sve doznao tek prije nekoliko mjeseci dok je analizirao dokumente koje je prije dvije godine objavio američki predsjednik Bill Clinton, prenosi Tanjug.

Obećanje UN-a

On kaže kako Nizozemci nikad nisu bili obaviješteni o odluci saveznika i nizozemska vlada je vjerovala obećanju UN-a da će se zračni napadi, u slučaju potrebe, moći izvesti u roku od dva sata.

Voorhoeve je rekao da su nizozemske snage u Srebrenici devet puta tražile zračnu potporu, ali UN je dogovor o tome postigao tek 10. srpnja. Bivši nizozemski ministar obrane za sve je optužio tadašnjeg britanskog premijera Johna Majora, francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca i američkog predsjednika Billa Clintona.

I on, poput Bakera, tvrdi da su Britanija i Francuska naročito inzistirale na obustavi zračnih udara jer su snage generala Ratka Mladića krajem svibnja 1995. godine držale više od 300 njihovih vojnika u zatočeništvu.

Canadian blue helmets check their weapons, 17 April 1993 near Tuzla's airport, waiting to depart for the Moslem enclave of Srebrenica, where some 30000 refugees hope to be evacuated from.