Ova slika iz glavnog grada Gruzije više od ičega danas dočarava masovni bijeg Rusa od mobilizacije

Svaki bar, svaki kafić i svaki restoran je pun Rusa

FOTO: @achkhikvadze/Twitter

Od uvođenja “djelomične mobilizacije” u Rusiji, mnogi vojno sposobni muškarci dali su se u bijeg iz Ruske Federacije pa se već danima šire snimke gužvi na graničnim prijelazima prema brojnim ruskim susjednim državama, a posebno duge kolone su prema Gruziji u koju se većinom ulazi kroz Sjevernu Osetiju, samozvanu republiku koja se od Gruzije odmetnula nakon svojedobne ruske invazije.

Dopisnica Glasa Amerike iz Gruzije Ani Chkhikvadze, potaknuta golemim gužvama na granicama, na Twitteru je opisala stanje u glavnom gradu Tbilisiju. “Svaki bar, svaki kafić i svaki restoran je pun Rusa. Svako naselje i svaki grad ima Rusa. Bilo gdje da se odvezete, srest ćete Ruse, uključujući i u zabačenijim dijelovima”, piše Chkhikvadze.

Dodaje kako veliki broj Rusa izaziva nemir među lokalnim stanovništvom, no da istovremeno neke tvrtke od toga profitiraju. Bukirati hotel u vinskoj regiji Gruzije je nemoguće jer su sva mjesta popunili Rusi, a cijene su goleme, usporedive s onima na Capriju. Chkhikvadze kaže kako je Tbilisi paraliziran zbog prometnih gužvi, a objavila je i jutrošnju fotografiju s jedne stanice podzemne željeznice koja to dočarava.

Stiglo je do milijun ljudi

Chkhikvadze piše i da su diljem grada još s početkom ruske invazije na Ukrajinu osvanuli grafiti na kojima piše “Fuck Russian”, “Putin Khuylo” i slično. Istovremeno, svaki dućan, ured ili kafić ima izvješenu ukrajinsku zastavu. To je bilo stanje prije mobilizacije, pa Chkhikvadze predviđa da će takvih oznaka uskoro biti još više. “Osim Rusa, tu je i puno ukrajinskih izbjeglica, a ima i bjeloruskih. Ovo je zemlja od 3,7 milijuna stanovnika. Stiglo je možda do milijun ljudi. Vidjet ćemo kako će se situacija razvijati”, piše.

Istovremeno su se i cijene povećale, pa sve stoji do tri puta više, što uključuje i cijenu hrane i najamnina. Razlog tome su, objašnjava Chkhikvadze, ne samo inflacija i rast cijene goriva, već i dolazak velikog broja Rusa.

“Za one koji su možda propustili: Rusija drži pod okupacijom dvije regije Gruzije. Masakrirano je gruzijsko stanovništvo u Abhaziji, silovano i pogubljeno. Dok je Tbilisi 2008. vodio rat s Moskvom, ruska vojska palila je sve na svom putu”, zaključila je dopisnica referirajući se na invaziju nakon koje su se odcijepile proruske pokrajine Abhazija i Sjeverna Osetija.

Goleme gužve na granici

Gruzijski ministar unutarnjih poslova, Vakhtang Gomelauri, otkrio je da je prije četiri do pet dana dnevno u Gruziju stizalo 5000-6000 Rusa. “Brojka je sada narasla na nekih 10.000 dnevno”, rekao je Gomelauri, javlja gruzijska javna televizija, Prvi kanal.

Kommersant pak javlja da su Rusi na granice s Rusijom poslali radnu skupinu za novačenje, koja uključuje predstavnike vojnog ureda i predstavničkih vlasti. Na cesti provjeravaju je li osoba vojni obveznik, odnosno, podliježe li vojnoj obvezi. Ako osoba podliježe regrutaciji, tada mu se na licu mjesta uručuje poziv.

Prema Ministarstvu unutarnjih poslova Gruzije, oko 5,5 tisuća automobila u Sjevernoj Osetiji čeka prolazak kroz rusko-gruzijsku granicu. Zbog dugih redova, vlasti Sjeverne Osetije dopustile su ruskim građanima da pješice prijeđu do kontrolne točke Gornji Lars.