Ovako HDZ službeno komunicira s oporbom: ‘Vi ste štetočine, komesari, tragikomični jajani’

Gong je analizirao službenu stranačku Facebook stranicu i izdvojio 429 uvredljivih objava

Organizacija civilnog društva, Gong, objavila je danas “Analizu vrijeđalačkog diskursa službene političke komunikacije HDZ-a na Facebooku.” Autor analize je Matej Mikašinović-Komšo koji je proučio 4269 objava od 2020. do 2022. godine na Facebooku HDZ-a.

Analizirao ju je pomoću CrowdTanglea, Facebookovog alata za prikupljanje podataka sa svih javnih profila. Tako je izdvojeno 1609 objava u 2020., 1318 njih u 2021. te 1342 u 2022. godini.

Zaključak je kako su od ukupno 4269 Facebook objava u njih 429 s Facebooka HDZ-a političke aktere vrijeđali, omalovažavali, prozivali i ismijavali. To je ukupno 10,04 posto ukupne HDZ-ove komunikacije na Facebooku.

Koga su najviše vrijeđali?

U analizi se navodi i kako je vidljiv porast ovakve komunikacije u promatranim godinama. Tako je 2020. bilo samo 46 takvih objava, ali je već godinu kasnije to poraslo na 153 objave, da bi u 2022. eskaliralo na 230.

Kao najčešće mete vrijeđalačkog diskursa HDZ-a istaknuli su oporbu, Zorana Milanovića i SDP. Potom su tu Možemo, Peđa Grbin, Most, Davor Bernardić, Nikola Grmoja, Mirela Ahmetović i Nino Raspudić.

Između ostalog, Milanovića su nazivali “Titovim gardistom” i “Kremljenkom”, oporbu “cirkusom”, Možemo preimenovali u “Ne možemo”, Grbina zvali “Gargamelom”, Mostovce “Milanovićevim mališanima” i “tragikomičnim jajanima”, Ahmetović “LNG komesarkom” a Nina Raspudića “Milanovićevim potrčkom.” Objavljena je i tabela koja pokazuje koga su najviše vrijeđali i kakvim to epitetima:

Analiza komunikacije HDZ-a na Facebooku GONG

Promatrali period Milanovićeve vladavine

Period koji je promatran odgovara ujedno mandatu predsjednika Zorana Milanovića za kojeg se u analizi tvrdi da predvodi stil komunikacije koji je više nalik anonimnim raspravama na internetu nego službenom stavu predsjednika.

Tvrdi se i da se takva komunikacija širi domaćom politikom scenom što dovodi do pada kvalitete komunikacije između predsjednika i premijer. No, govoreći o HDZ-u, ističe se da takva komunikacija nije ograničena na samo jednog političara nego predstavlja cijelu službenu komunikaciju jedne stranke.