Ovako radi pravna država: premijer pompozno otvorio autocestu. Obitelj kojoj su zbog nje uzeli zemlju, 18 godina nije dobila milijunsku odštetu

Ustavni sud RH utvrdio je da je obitelji Vinarić povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku

Premijer Andrej Plenković nedavno je sa suradnicima svečano otvorio dio autoceste Beli Manastir-Osijek-Svilaj. Dio je to međunarodnog Paneuropskog cestovnog koridora 5c koji ide od Budimpešte preko Sarajeva do Ploča, odnosno spaja sjever Europe s Jadranom.

Država je za tu autocestu uzela zemlju ljudima koji žive u blizini. Uobičajena procedura pretvorila se, međutim u agoniju za obitelj Vinarić koja se od 2005., kada su ostali bez svoje parcele vrijedne oko 2,2 milijuna kuna, nateže s državom za tu golemu naknadu. Novac im do danas nije isplaćen, iako je provedeno nekoliko vještačenja, okončano nekoliko postupaka, uložene brojne žalbe…

Država doslovno uzela zemlju

Kada je došao red na dovršetak dionice koja je prelazila obiteljskom imovinom Vinarićevih, bageri što ih je poslala država jednostavno su tamo počeli kopati. Nije ih bilo briga što postupak izvlaštenja nije okončan, odnosno što naknada koja i onda i sada predstavlja značajan iznos, nije plaćena. Zemlja Vinarićevih postala je važna za državni interes, odnosno dio famoznog koridora 5c i na njoj su počeli radovi.

Dionica preko sporne parcele dovršena je nedugo nakon izvlaštenja, još 2007., a gradnja je zatim nastavljena i na drugim dijelovima kojima se sada hvali i Plenkovićeva vlada. Za Vinariće pak nevjerojatna pravna bitka još traje.

Nerazumno dugačak proces

Ustavni sud prije nekoliko dana utvrdio je da im je zbog dužine postupka, koji još uvijek nije okončan, povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku. Zbog toga će dva člana obitelji, koji su podnijeli ustavnu tužbu, dobiti 6.600 eura naknade, odnosno nešto manje od 50 tisuća kuna. Uz to, Odjel za imovinsko pravne odnose Brodsko-posavske županije koju od 2008. vodi HDZ-ov Danijel Marušić, mora u idućih šest mjeseci riješiti ovaj slučaj.

Izvlaštenje je bilo pokrenuto na zahtjev Hrvatskih autocesta, te je u srpnju 2006. donijeto Ured državne uprave u Brodsko-posavskoj županiji donio rješenje kojim obitelji Vinarić određuje naknadu od 2.235.220 kuna. Obitelj, međutim, nije bila zadovoljna, pa je uložila žalbu Ministarstvu pravosuđa. Nisu dobili nikakav odgovor unatoč požurnicama.

U veljači 2007. podižu tužbu radi šutnje administracije, no Županijski sud u Slavonskom Brodu je odbacuje. Uslijedilo je još nekoliko rješenja i žalbi. Sredinom 2011. Vinarićima su iz županije poručili da su “primorani usporiti postupke koji su vraćeni na ponovno rješavanje”.

Tko bi trebao platiti naknadu?

Kako bi prekinuli agoniju pokušali su se u jednom trenutku i dogovoriti s Hrvatskim autocestama oko naknade, ali ni to nije realizirano. Uslijedile su nove požurnice, dopisi i odbijenice.

“Općinsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu izvijestilo je odvjetnika koji je zastupao Vinariće da nije ovlašteno za postupanje po zahtjevu za sklapanje nagodbe”, utvrđeno je tijekom postupka na Ustavnom sudu. Iako su se negdje početkom 2015. Vinarići i složili s procjenom vještaka, Ured državne uprave zatražio je novo vještačenje. Morali su još jednom tužiti administraciju zbog šutnje. I ta tužba im je odbačena.

Krajem 2018. cijeli postupak je krenuo iznova jer ga je drugostupanjsko tijelo vratilo na početak. U zapisniku iz prošle godine zabilježeno je: “Prilikom utvrđivanja tržišne vrijednosti izvlaštene nekretnine prvenstveno je prijeporan iznos naknade za šumu. Riječ je o složenom postupku u kojem je do danas provedeno pet vještačenja po vještacima šumarske struke. Vještački nalazi su u bitnome kontradiktorni te se utvrđena vrijednost šume do sada kretala u iznosima od oko 390.000 kuna, 1.183.076,06 kuna, 2.091.847,00 kuna, 2.387.282,55 kuna, te 2.213.241,00 kuna. Pri tome niti jedan od vještaka nije utvrdio ili uopće utvrđivao tržišnu vrijednost”.

Za šest mjeseci sve će završiti?

Drugim riječima, kako se vještaci nisu mogli dogovoriti oko visine naknade, Brodsko-posavska županija jednostavno ju nije isplatila. Zato je sve početkom ove godine završilo na Ustavnom sudu RH. Vinarići su zaključili da postupak traje nerazumno dugo i to su odlučili dokazati.

“Ovaj postupak trajao je 16 godina, sedam mjeseci i dva dana. Riječ je o složenom predmetu, no prvostupanjsko tijelo bilo je neaktivno osam godina. Spis je u dva navrata razmotren i pred sudovima nadležnim za upravne sporove u predmetima izvlaštenja povodom tužbi zbog šutnje administracije, te da podnositelji u razmatranom razdoblju nisu pridonijeli duljini trajanja postupka.

Imajući u vidu duljinu trajanja postupaka, uz primjenu relevantnih kriterija, Ustavni sud ocjenjuje da je podnositeljima povrijeđeno ustavno pravo na pošteno suđenje u dijelu koji se odnosi na razumnu duljinu postupka zajamčenu Ustavom”, navedeno je u odluci Ustavnog suda koji je Brodsko-posavskoj županiji dao rok od šest mjeseci za riješi ovaj slučaj.