16 važnih činjenica o sukobu Srbije i Hrvatske tijekom izbjegličke krize

Milanović je jasno poručio srpskoj vladi što trebaju poduzeti

24.09.2015., Zagreb - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanovic uoci pocetka sjednice Vlade u Banskim dvorima dao je izjavu za medije o situaciji na granici izmedju Republike Hrvatske i Republike Srbije. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što su Mađari zatvorili granicu sa Srbijom, izbjeglice su krenule prema Hrvatskoj. Prvi veliki izbjeglički val dogodio se u pograničnom mjestu Tovarniku gdje su izbjeglice iz Srbije slobodno počele prelaziti granicu. Svakim danom bilo ih je sve više, a Hrvatska ih je prihvatila, organizirala prijevoz do prihvatnih centara, počela i registraciju.

Telegram je za vas pripremio kratak kronološki pregled svih događaja koji su doveli do sukoba sa Srbijom.

1. Hrvatska najavljuje zatvaranje granica

Hrvatska najavljuje da bi mogla zatvoriti svoje granice bude li dnevno pristizalo toliko izbjeglica kao prvog dana izbjegličkog vala u srijedu, 16. rujna. Prema podacima MUP-a do 10.50 sati u četvrtak, 17. rujna u Hrvatsku je ukupno ušlo 6200 izbjeglica.

2. Kreću prve reakcije iz Srbije

Već tada počinju stizati i prve reakcije iz Srbije. Srpski ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin poručuje Hrvatskoj da ne zatvara granicu i međunarodne puteve i najavljuje da će, u protivnom, Srbija zatražiti zaštitu pred međunarodnim sudovima.

3. Zatvaranje Bajakova za teretni promet

Hrvatska u petak 18. rujna zatvara granične prijelaze prema Srbiji osim Bajakova. Od ponoći između nedjelje i ponedjeljka Hrvatska je zatvorila granični prijelaz Bajakovo za teretni promet.

4. Vučić prijeti pravnim mjerama

Srpski premijer Aleksandar Vučić na izvanrednoj konferenciji za medije upozorava da će Srbija poduzeti pravne mjere, a ukoliko to ne bude dalo nikakvog rezultata, doći će do kontramjera zbog zatvaranja graničnog prijelaza Bajakovo za teretni promet.

5. Ostojić kaže da Srbija mora promijeniti politiku

Hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavljuje da svi granični prijelazi prema Srbiji, osim onoga na Bajakovu, ostaju zatvoreni za sav promet do daljnjega. Istaknuo je da je osnovni razlog takvoj odluci politika Beograda. “Tehnički se granični prijelazi mogu otvoriti za sat vremena, ali prethodno Srbija mora promijeniti politiku prema kojoj izbjeglice preusmjerava samo u Hrvatsku”, rekao je ministar.

6. Beograd i Budimpešta imaju neki dogovor

Mađarska je za sav promet prije dva dana otvorila prijelaz Horgoš, ali ondje nije bilo izbjeglica. Pretpostavlja se da je to zbog činjenice da ih srpske vlasti ne prevoze na taj granični prijelaz nego usmjeravaju prema Hrvatskoj (Tovarniku). Pretpostavlja se da je to dogovor Beograda i Budimpešte kojim srpske vlasti žele pritisnuti Zagreb da otvori granični prijelaz Bajakovo.

7. Hitna sjednica u Srbiji

Srpska vlada saziva hitnu sjednicu zbog odluke Hrvatske da za teretni promet zatvori granični prijelaz Bajakovo nakon što je premijer Aleksandar Vučić zatražio od Hrvatske da otvori taj prijelaz i zaprijetio protumjerama.

8. Milanović poručuje Srbiji da ‘snizi ton’

Milanović potom poručuje Srbiji “da malo snizi ton”, nakon što je srpski premijer Aleksandar Vučić od Zagreba zatražio da otvori Bajakovo. Milanović je kazao da je zatvaranjem Bajakova učinjena veća gospodarska šteta srpskom nego hrvatskom gospodarstvu. “To nije dobro, ali u ovom trenutku moramo poslati jasnu poruku. Pa nismo budale, vidimo što rade. Vidimo što rade i u kakvom su dogovoru s Budimpeštom. Malo olabavite dečki, sve ćemo riješiti”, poručio je.

9. Beograd traži hitnu reakciju Europske unije

Beograd je i službeno zatražio hitnu reakciju EU-a na odluku Hrvatske, a resorni ministri upozorili su da štetu trpe i srpske i hrvatske tvrtke jer je ta ruta vezana i za trgovinu u cijeloj regiji.

10. Vučić prijeti kontramjerama

Vučić ponovno opominje i daje rok Hrvatskoj da otvori Bajakovo. “Ukoliko EU do 14 sati ne odgovori na situaciju na granici Hrvatske i Srbije, Srbija će poduzeti kontramjere zbog jednostranog zatvaranja granice sa Srbijom za srpske kamione”, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić.

11. U ponoć na snagu stupile protumjere

U ponoć Srbija uvodi svoje protumjere. Od ponoći su tako na snagu stupile protumjere Srbije na odluku Hrvatske da za teretni promet zatvori granične prijelaze prema Srbiji, i zabranjen je uvoz hrvatskih proizvoda, potvrdio je u ponoć novinarima srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović.

“Od ovog trenutka policija Srbije neće dozvoliti ulazak u Srbiju na svim graničnim prijelazima niti jednom teretnom vozilu sa hrvatskom robom, bez obzira na to da li su vozila iz Republike Hrvatske ili neke treće zemlje. Odmah počinje primjena. Pored ovoga, Vlada odlučuje o drugim potezima”, rekao je Stefanović.

12. Hrvatska uvodi zabranu ulaska vozilima srpskih registracija

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić potvrdio je da je odgovor Hrvatske Srbiji zabrana putničkog prometa na Bajakovu. Dodao je da je riječ o zabrani ulaska u Hrvatsku osobnih automobila i autobusa srpskih registracija.

13. Milanović poslao jasnu poruku Srbiji kako riješiti problem

“Već danima od Srbije tražimo da smanje pritisak ulaska imigranata u Hrvatsku, ali Srbija ne kontrolira tok ljudi u Srbiji, a kad se okupe na sjeveru pa ih organizirano prebacuju u Hrvatsku. To je previše za nas,” rekao je premijer Zoran Milanović .

Devet tisuća u jednom danu u organizaciji Srbije je previše, poruka je da se to ne može. Ili neka osnuju kampove, ili neka šalju ljude i prema Horgušu,” istaknuo je premijer.

14. Srbija neće regirati na hrvatske mjere

Srpski premijer Aleksandar Vučić je gostujući na TV B92 povodom krize na granici Srbije i Hrvatske rekao da Srbija ne želi odgovarati na odluku Hrvatske da onemogući ulaz srpskim vozilima. Vučić je rekao da se na gospodarske mjere može odgovoriti gospodarskim mjerama, ali da, kako je rekao, “na ludilo ne možete reagirati nikako”.

15. Europska unija apelira da se sukob riješi

Europska komisija analizira krši li Hrvatska Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU-a zbog zabrana ulaska teretnih i privatnih vozila iz Srbije u Hrvatsku. Europska komisija je u stalnom kontaktu s Hrvatskom i Srbijom.

16. Srbija uputila Hrvatskoj prosvjednu notu

Srpsko ministarstvo vanjskih poslova uputilo je u četvrtak prosvjednu notu Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu.
“Ministarstvo vanjskih poslova Republike Srbije uputilo je danas notu Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu u kojoj najoštrije prosvjeduje zbog mjera zabrane ulaska u Republiku Hrvatsku, koje nadležni organi primjenjuju prema nositeljima putnih isprava Republike Srbije i vozilima srpskih registarskih oznaka na graničnim prijelazima između Republike Srbije i Republike Hrvatske”, priopćeno je iz MSP-a.

Sve o izbjegličkoj krizi u Hrvatskoj možete pročitati OVDJE.