I granični prijelaz Tovarnik zatvoren za sav promet, na ulaz u Hrvatsku čeka nekoliko tisuća izbjeglica

Na granici je novi val izbjeglica, noćas bi u Hrvatsku moglo ući 9000 ljudi

24.09.2015., Opatovac - Izbjeglice koje dolaze iz Srbije i dalje dolaze u izbjeglicki kamp kod sela Opatovac. 
Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

NOVO 23.49 “I Srbija i Hrvatska u petak bi mogle otvoriti svoje granice, jer će Europska unija na tome inzistirati i izvršiti pritisak na njih. Nije realno da se problem sa zatvaranjem granica, nastao zbog izbjegličke krize, riješi samo u Srbiji, jer je to neizvedivo”, tvrde izvori beogradskog lista Danas iz diplomatskih krugova.

Blic pak piše kako su neke ključne zemlje EU već počele pritiskati čelnike Srbije i Hrvatske da riješe probleme koje imaju. Europski dužnosnici navodno namjeravaju organizirati susret dvojice premijera, Zorana Milanovića i Aleksandra Vučića, prenosi B92.

Po informacijama koje donosi Danas, za rješavanje krize Srbija će trebati određeni broj izbjeglica preusmeriti i na granicu s Mađarskom, na granični prelaz Horgoš 2, koji je otvoren. Hrvatska će, s druge strane, nastaviti organizirano prebacivati izbjeglice u Mađarsku.

Više o tome možete pročitati OVDJE.


23.40 HAK javlja da je granični prijelaz Tovarnik od 22.10h zatvoren za sav promet.


22.29 Mađarski premijer Viktor Orban sutra će otputovati u Beč na razgovor s austrijskim kolegom Wernerom Faymannom o migrantskoj krizi, objavljeno je danas iz njegova ureda. “Razgovori će se voditi o stanju europske krize izazvane ilegalnom imigracijom”, precizira se u priopćenju.


22.19 Bosanskohercegovački granični prijelaz Gradiška jedan je od dva prijelaza u BiH za izvoz robe biljnog i životinjskog porijekla. Nakon blokade hrvatsko-srpske granice, ponajviše graničnog prijelaza Bajakovo, neki su se iz Srbije uputili u BiH te odatle u Hrvatsku. Naime, zabrana prijelaza granice za vozila sa srpskim oznakama ne odnosi se na granične prijelaze prema BiH.

Nakon 16 sati čekanja na ulazu u Rači te šestosatne vožnje sjeverom BiH Saša Sarić iz Rume kazao je za regionalni N1 da nitko u srpskim tvrtkama ne zna da su granice prohodne iz BiH u Hrvatsku pa su čak planirali pretovariti teret u kamion s bosanskohercegovačkim oznakama. I građani i vozači potvrđuju da dužih zadržavanja na GP-u Gradiška nema.


21.49 Oko 21.30 iz Tovarnika je prema Botovu krenuo 18. izvanredni vlak, a na odredište će stići za oko 4 i pol sata, objavila je Vlada na Twitteru.


21.31 Na registraciju, zdravstveni pregled te smještaj u prihvatni centar u Opatovcu čeka nekoliko stotina izbjeglica, a stalno pristižu nove koje u Hrvatsku ulaze preko Bapske te danas ponovno i preko Tovarnika.

Kako se neslužbeno doznaje, u četvrtak navečer s druge strane graničnog prijeleza Tovarnik na ulazak čeka nekoliko tisuća izbjeglica. Stanje u prihvatnom centru, kao i izvan njega pod nadzorom je policije, provode se redovite higijenske i druge mjere, a od jutros su izbjeglice u kampu smještene po nacionalnoj pripadnosti, kako bi bilo što manje sukoba među pripadnicima pojedinih nacionalnih i etničkih skupina, a koji do sada nisu bili rijetkost. Izbjeglice se označavaju narukvicama radi lakše evidencije vremena ulaska u centar, piše Hina.

Jedan od najvećih problema predstavljaju goleme količine otpada koji ostaju iza njih. Tako je u proteklih devet dana uklonjeno više od 600 tona otpada koji je ostao nakon odlaska izbjeglica, a za čije su uklanjanje angažirane službe komunalnih poduzeća iz Iloka, Vukovara, Lovasa i Tovarnika.


20.57 Srpski premijer Aleksandar Vučić večeras je u Dnevniku RTS-a kazao da će se spor s Hrvatskom riješiti u idućih nekoliko dana te da će Srbija nastaviti štititi svoje interese. Ranije tijekom dana kazao je da je šokiran novim mjerama koje je poduzela Hrvatska.

“Poznat sam po tome da sam pesimističan, ali usuđujem se procijeniti da će se ovo pitanje riješiti u idućih nekoliko dana”, kazao je Vučić.

Više o tome možete pročitati OVDJE.


20.15 Hrvatski veleposlanik u Srbiji Gordan Markotić odbio je danas primiti srpsku prosvjednu notu upućenu zbog blokade granice sa Srbijom jer Hrvatska smatra srpsku ocjenu da se te mjere mogu usporediti samo s mjerama iz doba Nezavisne Države Hrvatske uvredljivima i neprihvatljivima, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Srpsko ministarstvo vanjskih poslova uputilo je prosvjednu notu hrvatskom veleposlanstvu u Beogradu zbog zabrane ulaska u Hrvatsku građanima s putovnicama i registarskim oznakama Srbije rekavši da ovakve mjere “poglavito fizičko odvajanje nositelja putnih isprava Republike Srbije od drugih putnika, nisu zabilježene u civiliziranom svijetu”.

Više možete pročitati OVDJE.


20.06 Reporter RTL-a Petar Panjkota iz više je izvora doznao da bi se moglo dogoditi da tijekom večeri 9000 izbjeglica prijeđe granicu i uđe u Hrvatsku.


19.37 Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak nazvao je nerazumnim i antieuropskim blokade granica među državama regije te posebice kritizirao Hrvatsku.

“Ne razumijem kuda ide Hrvatska. Ovo što radi je krajnje antieuropski i anticivilizacijski. Razumijem da je u tijeku kampanja u Hrvatskoj, ali da nekom ovako sumanute ideje mogu padati na pamet, ne mogu razumjeti”, izjavio je Crnadak novinarima u Bijeljini gdje je tijekom dana boravio na gospodarskom sajmu.

Ne birajući riječi, šef bosanskohercegovačke diplomacije svu je odgovornost za trenutačno stanje prebacio na Hrvatsku. “Što je sljedeći potez Hrvatske? Da stavi vojsku na granicu i proglasi mobilizaciju?”, kazao je Crnadak. Apelirao je da se što prije nađe razumno rješenje kako bi se izašlo iz stanja u kojemu svi trpe štetu.


19.26 Više slovenskih političara izjavilo je danas da i slovensko gospodarstvo trpi zbog blokade na srpsko-hrvatskoj granici koju je izazvao problem oko usmjeravanja izbjegličkog vala. Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec tvrdi da bi Hrvatska u sporu sa Srbijom morala popustiti te da je spor povezan sa skorašnjim hrvatskim parlamentarnim izborima.

Erjavec je novinarima rekao da ga je još u srijedu nazvao srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić i najavio da će Srbija uvesti protumjere ako Hrvatska do ponoći ne deblokira teretni promet sa Srbijom, a što se u četvrtak i ostvarilo.

Erjavec je dodao kako mu je Dačić zajamčio da Srbija kontrolira stanje s izbjeglicama i zamolio ga za intervenciju zemalja EU kako bi Hrvatska ukinula blokadu.


18.51 U prihvatni centar u Opatovcu cijeli dan stižu nove izbjeglice, a za razliku od prošlih dana, kad ih je u Opatovac najviše stizalo iz Bapske, danas ponovno stižu preko Tovarnika.

Do prihvatnog centra u Opatovcu izbjeglice se prevoze autobusima i policijskim kombijima, a prednost pri ulasku u centar imaju žene i djeca. Nakon dolaska u centar policija ih registrira i smješta u šatorsko naselje.

Po neslužbenim podacima, kod Tovarnika na ulazu u Hrvatsku je nekoliko tisuća izbjeglica.

Izbjeglice koje dolaze iz Srbije i dalje pristižu u izbjeglički kamp kod sela Opatovac
Izbjeglice koje dolaze iz Srbije i dalje pristižu u izbjeglički kamp kod sela Opatovac PIXSELL

18.36 Tri centra za razvrstavanje i registraciju migranata, takozvani “hotspotsi”, trebala bi službeno profunkcionirati do kraja listopada na otocima Lezbos, Kos i Leros na prvoj crti migracijskog priljeva, objavila je u četvrtak grčka Služba prvog prihvata.

Europski čelnici okupljeni u srijedu na kriznom summitu u Bruxellesu inzistirali su na hitnosti uvođenja takvih struktura na vanjskim granicama EU, u Grčkoj i Italiji, radi trajnog jačanja kontrole migracijskog priljeva. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk odredio je granični datum za kraj studenoga.

Opširnije pročitajte OVDJE.


18.35 Vlada je objavila da će od sutra svi novinari koji izvještavaju s područja Tovarnika i Iloka morati imati akreditacije.


18.31 Sedam kamiona s hrvatskim tablicama odnosno robom koja je proizvedena u Hrvatskoj, od ponoći do četvrtka poslijepodne vraćeno je u Mađarsku, zbog zabrane ulaska hrvatske robe u Srbiju, priopćeno je na graničnom prijelazu Horgoš. Za sve ostale kamione, i robu proizvedenu u drugim zemljama, nema zapreka za ulazak u Srbiju. Sa srpske je strane prema mađarskoj granici kolona kamiona duga nekoliko kilometara i na izlaz se čeka nekoliko sati. Promet putničkim vozilima se odvija bez zadržavanja.

Na graničnom prijelazu i oko njega nema migranata. Povremeno se uz autocestu koja vodi do tog najvećeg srbijansko-mađarskog graničnog prijelaza mogu vidjeti skupine migranata koji kažu kako bi pokušali prijeći u Mađarsku. “Nama je rečeno da je hrvatska granica zatvorena na mjesec dana. Zato idemo prema Mađarskoj i nadamo se da će nam Bog pomoći“, rekao je Šain, muškarac srednjih godina, koji je jedini u skupini od tridesetak osoba iz Afganistana govorio engleski.

Migranti se prije dolaska do granice upućuju u prihvatni centar kod mjesta Kanjiža gdje dobivaju pomoć i hranu, ali i informacije o mogućnosti prelaska granice. Upravitelj prihvatnog Centra u Kanjiži Robert Lesmajster rekao je da migrante obavještavaju da je prelazak Mađarske gotovo nemoguć, piše Hina.

“Govorimo im kako kod prijelaza Horgoš 2 postoje prihvatne kuće za evidentiranje migranata, ali da u Mađarsku uspijevaju ući samo ugrožene osobe, a to su Sirijci. Svi ostali nemaju gotovo nikakvih izgleda“, navodi Lesmajster. Oni koji odustanu ili ih mađarska pogranična tijela odbiju, vraćaju se u centar i traže prijevoz do hrvatske granice. Lesmajster je rekao kako to nije organiziran prijevoz migranata, već oni sami kontaktiraju taksiste ili autobusne prijevoznike koji voze najčešće do Šida.


17.48 Mađarska je započela postavljati ogradu od bodljikave žice i na granici sa Slovenijom, javlja RTV Slovenija. U naslovu teksta na portalu slovenske državne televizije piše kako ‘Mađarska neočekivano postavlja ogradu na granici sa Slovenijom’. Policajci i vojnici postavljaju ogradu na graničnom prijelazu Pince-Tornyiszentmiklos do kojeg se dolazi autocestom, ali i na manjem graničnom prijelazu kojeg su sagradili na staroj cesti, oko 100 metara od autoceste.

Promet se i na slovenskoj i na mađarskoj strani odvija normalno. Gradonačelnik Lendave Anton Blažek je potvrdio da je jutros bio obaviješten o početku postavljanja ograde.

RTV Slovenija javlja kako Budimpešta razmišlja i o uspostavi koridora za izbjeglice, ali samo ako ih Njemačka i Austrija budu primale i preuzimale svu odgovornost. Šef kabineta mađarskog premijera Janos Lazar objasnio je da bi tisuće izbjeglica slali autobusima i vlakovima, ali i istaknuo kako to ne smije predstavljati sigurnosni problem z Mađarsku.


17.25 Glavni imam u Gunji, Idriz ef. Bešić, posjetio je danas izbjeglički kamp Opatovac, objavila je Vlada na Twitteru.


17.01 U Hrvatsku je od početka izbjegličke krize ušlo više od 51.000 izbjeglica, objavio je danas popodne MUP. Tijekom jutra na području Iloka i Tovarnika ušlo je više od 3500 osoba, dok se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu trenutno nalazi nešto više od tisuću ljudi.

Što se tiče protočnosti prometa na državnoj granici sa Srbijom, i dalje se ne propuštaju sve kategorije vozila srpskih registracijskih oznaka, od čega su izuzeta teretna vozila koja prevoze lako kvarljivu i ADR robu.


16.43 Oko 18 sati u Baranjskom Petrovom Selu očekuje se dolazak deset autobusa s izbjeglicama. Mađari su, javlja RTL, na granicu dovezli hummere sa strojnicama.

Podsjetimo, mađarski parlament u ponedjeljak je usvojio zakon kojim se vladi odobrava korištenje vojske u izbjegličkoj krizi, uključujući i uporabu neubojitih sredstava. Tako će vojska na terenu, ako zatreba, smjeti koristiti gumene metke, pirotehnička sredstva, suzavac i drugo neubojito oružje, javlja Reuters, dok AFP navodi da u određenim okolnostima prilikom zaštite granica vojska smije i otvoriti vatru. Više o tome možete pronaći OVDJE.


16.34 Reporterka RTL-a Nataša Božić javlja da na područje između Tovarnika i Šida, ničiju zemlje između Hrvatske i Srbije, i dalje pristižu izbjeglice. Ondje se trenutno nalazi tri do četiri tisuće izbjeglica, koji i dalje pristižu.


15:20 Hrvatski analitičari misle da je zaoštravanje odnosa sa Srbijom loše i nepotrebno te ga povezuju s predizbornom kampanjom.

U ovom trenutku s ovakvim humanitarnim problemom koji je između naših zemalja samo se dodatno potencira situaciju koju bi trebalo što prije razriješiti. Mislim da će se to riješiti kao što je i nastalo, ali uvijek ostaju posljedice tvrdoglavog ponašanja”, rekao je povjesničar Tvrtko Jakovina.

Više o tome što su istaknuti analitičari rekli o ovoj situaciji pročitajte OVDJE.


15:00 – Preko Bajakova i Tovarnika iz Hrvatske u Srbiju mogu proći osobna vozila srpskih registracijskih oznaka, no ući u Hrvatsku ne mogu i dalje, potvrdio je za Net.hr Domagoj Džigumović, glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske. Hrvatska dozvoljava prijelaz svih teretnih kamiona s pokvarljivom robom, bez obzira na registraciju i porijeklo robe, no sa srpske strane kamiondžije uopće ne dopuštaju prolaz kamionima. Srbija, kako je i najavljeno, ne dozvoljava ulazak bilo kakvih hrvatskih kamiona i kamiona koji prevoze hrvatsku robu.


 

14:25 “Do danas je u Republiku Hrvatsku ušlo više od 51 tisuće migranata. Tijekom jutra na području Iloka i Tovarnika ušlo je više od 3500 osoba, dok se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu trenutno nalazi nešto više od tisuću ljudi. Što se tiče protočnosti prometa na državnoj granici sa Srbijom i dalje se ne propuštaju sve kategorije vozila srbijanskih registracijskih oznaka, od čega su izuzeta teretna vozila koja prevoze lako kvarljivu i ADR robu,” piše u najnovijem priopćenju iz MUP-a.


14:20 Austrija je drugim zemljama EU vratila više od 5000 migranata te će u Sloveniju i Hrvatsku, koje su sigurne zemlje, vratiti migrante koji njima prolaze, a u njima ne zatraže azil, rekla je u četvrtak ministrica vanjskih poslova Johanna Mikl-Leitner.

“Ako izbjeglice dolaze iz Slovenije i Hrvatske i u Austriji zatraže azil… onda ćemo ih vratiti u Hrvatsku i Sloveniju”, rekla je. Mikl-Leitner nije, međutim, spomenula susjednu Mađarsku, čije je postupanje prema izbjeglicama austrijski kancelar usporedio s nacističkim deportacijama u doba holokausta.


13:58 Europska komisija analizira krši li Hrvatska Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU-a zbog zabrana ulaska teretnih i privatnih vozila iz Srbije u Hrvatsku.

“Europska komisija je u stalnom kontaktu s Hrvatskom i Srbijom kako bi se pronašlo rješenje za blokadu granice i uspostavila trgovinska razmjena što je prije moguće”, izjavila je u četvrtak glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

Više o tome pročitajte OVDJE.


13:23 “Sve se odvija normalno. Ide sigurnosni i zdravstveni pregled i odmah iz vozimo dalje prema Mađarskoj. Svi tamošnji prijelazi se koriste radi odlaska ljudi, i Botovo, i Goričan, i Terezino Polje, i Branjsko Petrovo Selo”, rekao je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

Dodao je da je Hrvatska spremna aktivirati i prihvatni centar u Belom Manastiru ali bi se to učinilo samo u slučaju pogoršanja vremenskih prilika. On je spreman za prihvat oko 2.000 ljudi.


13:10 Unutar prihvatnog centra Opatovac napravljena je reorganizacija te se izbjeglice i migranti smještaju u šatore po nacionalnosti i etničkim skupinama kojima pripadaju. Na taj način pokušavaju se izbjeći sukobi do kojih je do sada znalo doći između izbjeglica i migranata različite nacionalne i etničke pripadnosti, rekao je Ostojić, prenosi Hina. Tako je u sukobu koji se dogodio utorak jedan migrant uboden nožem.


12:55 “Već danima od Srbije tražimo da smanje pritisak ulaska imigranata u Hrvatsku, ali Srbija ne kontrolira tok ljudi u Srbiji, a kad se okupe na sjeveru pa ih organizirano prebacuju u Hrvatsku. To je previše za nas,” rekao je premijer Zoran Milanović na početku svog izvanrednog obraćanja javnosti povodom situacije na granici između Hrvatske Srbije.

Milanović je istaknuo kako Hrvatska neće dopustiti da itko radi bedake od nje, te kako je potrban samo jedan mali potez sa srpske strane kako bi se normalizirala cijela situacija.

Što je još premijer rekao, pročitajte OVDJE.


12: 35 Ministarstvo vanjskih poslova Srbije uputilo je notu Ambasadi Hrvatske u Beogradu u kojoj najoštrije protestira zbog mjera zabrane ulaska u Hrvatsku, koje nadležni organi primjenjuju prema nositeljima putnih isprava Srbije i vozilima srpskih registarskih oznaka na graničnim prijelazima između dvije zemlje, doznaje Blic.


12:02 Kako je priopćio MUP, GP Tovarnik otvoren je za putnički i teretni prijevoz, osim za vozila sa srbijanskim registracijskim oznakama. Zabrana se ne odnosi na granične prijelaze s BiH.

Na GP Bajakovo na ulazu u RH ne propuštaju se vozila srbijanskih registracijskih oznaka, osim teretnih vozila sa kvarljivom robom.

Uklanjanjem poteškoća s informacijskim sustavom srbijanskim državljanima u automobilima stranih registracijskih oznaka omogućava se ulazak u Republiku Hrvatsku.


 

11:02 Reporter N1 javlja da je Srbija preusmjerila putnički promet na Tovarnik, no Hrvatska je i tamo blokirala promet svih vozila koja imaju srpske registracije.


Veliki broj izbjeglica i dalje stiže iz Srbije u Opatovac

10:50 “Nužno je taj problem riješiti jer trpi gospodarstvo obiju zemalja. Nakon rata, ovakvu situaciju je teško kontrolirati. Predlažem sastanak dvojice premijera na granici. Hrvatska ne može više podnositi taj teret. Problem izbjeglica tiče se cijele Europske unije, Srbije, Mađarske, Slovenije.Moramo se postavljati trezveno i pronaći rješenje”, rekla je saborska zastupnica i bivša premijerka Jadranka Kosor tijekom gostovanja u emisiji televizije N1.


10:35 Na graničnom prijelazu Bajakovo prekinut je promet za sve kategorije vozila u oba smjera, a kolona teretnih vozila na izlazu iz Hrvatske je oko 10km.Granični prijelaz Tovarnik otvoren je za osobna vozila i autobuse. Zbog pojačanog prometa tijekom dana moguće su gužve pa vozače molimo za strpljenje i razumijevanje. Za sav promet zatvoreni su granični prijelazi sa Srbijom: Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina, stoji u posljednjoj obavijesti iz HAK-a.


10: 22 Oko 10 sati izbjeglice u kampu Opatovac je posjetio gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i donio im tri tone jabuka koje će biti podijeljene u kampu u kojem trenutno ima oko 2500 ljudi.

Pred kampom na registraciju čeka stotinjak ljudi. Na samom ulazu u kamp je mala tržnica odnosno mjesto na koje građani donose odjeću i obuću kako bi se izbjeglice mogle obući i zaštititi od hladnoće.

Izbjeglice i dalje stižu u Hrvatsku preko Bapske. Sad je pješice stigla grupa od oko 150 ljudi. Kod kampa je desetak buseva punih ljudi koji čekaju da krenu prema Mađarskoj, javlja 24 sata.


10:04 Premijer Zoran Milanović dat će izjavu za medije o situaciji na granici između Hrvatske i Srbije, danas prije početka sjednice Vlade, javljaju iz Banskih dvora.


09:59 – Srpski ministar pravosuđa Nikola Selaković izjavio je u četvrtak da je Srbija brutalno napadnuta time što je Hrvatska zatvorila granicu za vozila sroskih registracijskih oznaka i da se zabranom ulaska srpskih državljana u Hrvatsku krši jedno od osnovnih ljudskih prava – sloboda kretanja.

Opširnije pročitajte OVDJE.


 

09:57 – Rekordnih 10.046 izbjeglica ušlo je u srijedu u Mađarsku, od čega više od 90 posto iz Hrvatske, objavila je u četvrtak mađarska policija.

Ta je brojka veća od dosad najvećeg dnevnog priljeva izbjeglica u Mađarsku, njih 9.380, koji je zabilježen 14. rujna, dan prije nego što je Mađarska zatvorila granicu sa Srbijom.

Od 10.046 izbjeglica primljenih u srijedu, čak 9.939 ih je došlo iz Hrvatske.


 

09:55 – “Treba reći, to je odgovor na diskriminaciju koju je Srbija provela prema kamionima iz Hrvatske, dok ne otvore Horgoš nema ulaska za vozila sa srpskim registracijskim oznakama, ljudi mogu ući, to nije sporno. Još uvijek ljudi pristižu, očekujemo da otvore Horgoš”, rekao je Ostojić danas.

Opširnije pročitajte OVDJE.


 

09:44 – 17. izvanredni vlak krenuo je iz Tovarnika u 9:30 sati. Vožnja prema Botovu trajat će oko 4 i pol sata, objavila je Vlada.


 

09:38 Slovenski premijer Miro Cerar smatra da bi sporovi država oko rute kojom prolaze izbjeglice mogli zaoštriti prilike na zapadnom Balkanu i u široj regiji.

“Znamo da Balkan trenutno nije dovoljno stabilan da bi izdržao takve situacije. Zato je jako važno da se posebna pozornost posveti Balkanu i široj regiji, da im se pomogne, pa i financijski, to sam posebno istaknuo u raspravi”, kazao je Cerar nakon završenog summita Europske unije.

Cerar je upozorio predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera o potencijalnom utjecaju izbjegličke krize na širu regiju koja gravitira prema Sloveniji.

O tome opširnije pročitajte OVDJE.


09:13 U prihvatni centar za izbjeglice u Opatovcu tijekom noći i jutra nastavili su pristizati izbjeglice koje policija usmjerava u autobuse već u samoj Bapskoj te ih odvozi do Opatovca.

U prihvatnom centru migranti se registriraju i dobivaju liječničku pomoć te se ubrzo autobusima i vlakovima prevoze prema graničnim prijelazima sa Mađarskom.

S obzirom da je u četvrtak rano ujutro na području Opatovca padala kiša, migrante se odmah po dolasku u Opatovac pušta u prihvatni centar bez čekanja ispred samog centra.

Neslužbeno se doznaje kako su sve ozbiljnija razmišljanja da se dio izbjeglica preusmjeri i u Beli Manastir s obzirom da je najavljeno zahlađenje i kišovito vrijeme.

Tu mogućnost sinoć je potvrdio i sam ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavivši kako je Beli Manastir od prvog dana bio rezervna varijanta za smještaj izbjeglica s obzirom da je riječ o čvrstom objektu koji je za hladnijeg vremena puno prihvatljiviji za smještaj i boravak od centra u Opatovcu, koji je obično šatorsko naselje.

Baranjsko Petrovo Selo - Izbjeglice i dalje dovoze autobusi iz Opatovca na granicu sa Mađarskom.
Baranjsko Petrovo Selo – Izbjeglice i dalje dovoze autobusi iz Opatovca na granicu sa Mađarskom. PIXSELL

 

08:30 – Na graničnom prijelazu Bajakovo prekinut je promet za sve kategorije vozila u oba smjera, pa je kolona teretnih vozila na tom graničnom prijelazu duga je oko 11 km.

Granični prijelaz Tovarnik otvoren je za osobna vozila i autobuse.

Za sav promet zatvoreni su granični prijelazi sa Srbijom: Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina.


 

07:50 – Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je za Novu TV potvrdio da je odgovor Hrvatske Srbije zabrana putničkog prometa. Dodao je da je riječ o zabrani ulaska u Hrvatsku osobnih automobila i autobusa srpskih registracija. Dodaje i da će mjera o zabrani ulaska vozila sa srpskim registracijama biti na snazi sve dok Srbija ne ukine protumjere koje je uvela u ponoć.


 

07:40 – U prihvatni centar Opatovac tijekom noći je stiglo nekoliko tisuća izbjeglica, a svi su pušteni unutra kada je počela padati kiša, izvijestio je HRT. Postoji mogućnost da će dio izbjeglica iz Opatovca biti prebačeno u prihvatni centar u Belom Manastiru, javlja Večernji.

16. vlak krenuo je iz Tovarnika u 3.09 sati, a u Botovo dolazi za oko sat i pol. U kolodvoru Tovarnik u tijeku je ukrcaj izbjeglica u 17. izvanredni vlak, izvijestio je HŽ.

Baranjsko Petrovo Selo - Izbjeglice i dalje dovoze autobusi iz Opatovca na granicu sa Mađarskom.
Baranjsko Petrovo Selo – Izbjeglice i dalje dovoze autobusi iz Opatovca na granicu sa Mađarskom. PIXSELL

 

07:30 – Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je u četvrtak da Hrvatska neće ukinuti blokadu graničnog prijelaza Bajakova, nakon što je Srbija uvela protumjere, iako je to bilo planirano.
“Ne, nećemo otvoriti granicu, ja sam, kao što sam ranije rekao, sutra planirao otvoriti granice, međutim sad moramo na ovo reagirati”, rekao je Milanović nakon završetka summita EU-a o izbjegličkoj krizi.

Opširnije pročitajte OVDJE.


 

07:20 – Zbog poteškoća s informacijskim sustavom na GP Bajakovo na ulazu u RH ne propuštaju se vozila srbijanskim registracijskih oznaka kao ni državljani Republike Srbije, priopćili su iz MUP-a.


07:10 – Nekoliko kamiona iz Makedonije u ranim jutarnjim satima u četvrtak blokiralo je promet na ulazu u Hrvatsku na graničnom prijelazu Bajakovo, javlja Tanjug i prenosi da su hrvatske vlasti s tog prijelaza nakon ponoći vraćale vozila i putnike sa srpskim putovnicama.

Tri kamiona koja prevoze robu koja se pokvarila parkirala su se na međudržavnom prostoru između Batrovaca i Bajakova nezadovoljna višednevnim čekanjem i prijete da će robu istovariti u tom području a hrvatska policija ih, prema Tanjugu, pokušava ukloniti.

Izvjestitelj Tanjuga, pozivajući se na srpsku graničnu policiju, javlja da je nakon primjene srpskih protumjera onemogućen ulaz u Hrvatsku svima koji imaju srpske putovnice.

Prema Tanjugu nekoliko vozila i autobusa vraćeno je s graničnog prijelaza Bajakovo u Srbiju, a putnici su rekli Tanjugu da ih nisu pustili u Hrvatsku s obrazloženjem da nijedno srpsko vozilo ni državljanin ne mogu u Hrvatsku.


 

Od ponoći su stupile na snagu protumjere Srbije na odluku Hrvatske da za teretni promet zatvori granične prijelaze prema Srbiji, i zabranjen je uvoz hrvatskih proizvoda, potvrdio je u ponoć novinarima srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović na graničnom prijelazu Batrovci-Bajakovo.

Ministar Stefanović rekao je da Hrvatska nije ispunila zahtjeve i da “ekonomskom agresijom nanosi štetu gospodarstvenicima obje zemlje”, javila je Radio-televizija Srbije (RTS).

Protumjere srbijanske vlade podrazumijevaju da od ponoći ni na jednom graničnom prijelazu s Hrvatskom nije dozvoljen ulazak kamionima koji prevoze hrvatsku robu, bez obzira na to jesu li vozila iz Republike Hrvatske ili neke treće zemlje. Primjena počinje odmah. Pored ovoga, vlada odlučuje i o drugim potezima”, rekao je ministar Stefanović, a prenosi RTS.

Sve se može povući za deset minuta

“Sve to se za pet ili deset minuta može povući, ako se granica otvori. Ako ne, bit će i drugih mjera“, rekao je Stefanović, naglasivši kako je Srbija “bila primorana uvesti protumjere”. “Nismo zadovoljni time, nismo sretni, ali to su mjere kojima štitimo svoju državnost”, poručio je Stefanović.

Srbija je uvela protumjere Hrvatskoj zbog blokade graničnog prijelaza Batrovci – Bajakovo za teretni promet, koje uključuju zabranu ulaska svim teretnim vozilima i prijevoznim sredstvima s registracijskim oznakama Hrvatske na teritorij Srbije na svim graničnim prijelazima, te zabranu ulaska svim prijevoznim sredstvima koja prevoze robu proizvedenu u Hrvatskoj, bez obzira na registracijske oznake.

Te će se mjere početi primjenjivati od srijede u ponoć, kad je istekao rok Srbije Hrvatskoj da deblokira granični prijelaz Bajakovo-Batrovci, a putnički promet bit će i dalje uobičajen.

Spuštena rampa za hrvatsku robu

“Vlada će i dalje odlučivati o drugim potezima, mi smo prinuđeni to uraditi i smatramo da nismo zaslužili ovakvo ponašanje Hrvatske”, rekao je srbijaski ministar unutarnjih poslova.

Al Jazeera javlja da protumjere Srbije znače da od ponoći nijedno teretno vozilo, brod ili vlak neće ući u Srbiju ako prevozi robu proizvedenu u Hrvatskoj.

“Trenutno par kamiona ovdje prolazi, oni su prošli neposredno nakon ponoći, ali sada je rampa spuštena za hrvatsku robu. Sam ministar Stefanović je naglasio da će ovo biti šteta ne samo za Srbiju, nego možda više i za Hrvatsku. Rekao je kako iščekuje da Europska unija što prije reagira, te da je Srbija spremna ukinuti te protumjere čim Hrvatska deblokira prijelaz”, javio je reporter Al Jazeere s prijalaza Bajakovo-Batrovci, naglašavajući da je “u koloni i dalje više od 700 kamiona koji danima stoje”.

Eskalacija izbjegličke krize

Hrvatska je ranije zbog eskalacije izbjegličke krize i velikog priljeva migranata preko granice sa Srbijom zatvorila granične prijelaze Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina, a potom i prijelaz Bajakovo-Batrovci za teretni promet.